Dne 20. 11. 2019 se naši studenti Barbora Kadlubcová, Šárka Labajová ze 2. A a Jan Pilka, Karolína Graniová ze 4. A zúčastnili slavnostního vyhodnocení krajského kola soutěže „Objektiv 2019“.
Tématem soutěže byla PŘÍRODA A SVĚT KOLEM NÁS a prostředkem vyjádření FOTOGRAFIE, KRÁTKÝ FILM, PROSTOROVÁ TVORBA A ŘEMESLNÁ TVORBA.
V kategorii KRÁTKÝ FILM bylo oceněno video „KONTRAST“JANA PILKY ze 4. A. Další cenu si odnesla KAROLÍNA GRANIOVÁ rovněž ze 4. A, která získala 3. místo za svoji fotografii „AQUA“.
Na slavnostní vyhodnocení navazoval bohatý program ve Středisku volného času Ostrava, kde si všichni soutěžící mohli vyzkoušet různé řemeslné a výtvarné techniky (například 3D tisk, tvorba řezacím plotrem, výroba butonů a přívěsků, gravírování a pájení, práce se dřevem atd.), a poté program v planetáriu Ostrava.
Dne 29. 11. 2019 se naši žáci zapojili do mezinárodní soutěže Best in English, která probíhá současně ve většině zemí EU. Soutěž probíhá online a letos bylo na naší škole téměř 80 přihlášených účastníků. Protože však nemáme tolik počítačů v učebnách, nedostalo se na všechny zájemce. Hodnotila se znalost slovní zásoby, gramatiky, porozumění textu a poslech. Úlohy byly na úrovni B2 – C1. Maximální počet bodů, které bylo možné získat, bylo 117.
Podle předběžných výsledků se do Top Ten na gymnáziu dostali tito žáci:
1. Jakub Danyś 4. D 109 bodů (v případě rovnosti bodů rozhoduje lepší čas)
2. Matěj Fonš 6. A 107 bodů
3. Silva Skoupilová 5. C 105,5 bodů
4. Jan Zaremba 3. E 105 bodů
5. Ondřej Hložek 5. C 105 bodů
6. Ondřej Cienciala 4.D 102,5 bodů
7. Markéta Hankeová 4. E 97,5 bodů
8. Anna Kantorová 4. C 97 bodů
9. Samuel Klus 4. D 95,5 bodů
10. Alexandr Šimon 6. A 94,5 bodů
Všem jmenovaným gratulujeme. Blahopřejeme i dalším soutěžícím, kteří se od loňska zlepšili a děkujeme za účast těm, kteří našli odvahu a vyzkoušeli si tuto soutěž poprvé.
Do základních kol Logické olympiády se letos zaregistrovalo 71 208 soutěžících z 3 249 škol.
Naši školu reprezentovalo v listopadu v krajském kole Logické olympiády v Ostravě statečně dokonce sedm semifinalistů – Veronika Balcarová, Ema Hrabětová, Jan Miškej, David Mordáč, Vojtěch Zielina (studenti nižšího gymnázia), Eva Kajzarová a Lukáš Tomoszek (kategorie středních škol). Všem studentům za reprezentaci moc děkujeme!
Fantastický výkon předvedl Lukáš Tomoszek, který v konkurenci téměř 60 řešitelů krajského kola kategorie C obsadil 6. místo a postoupil tak do celostátního kola této prestižní soutěže.
Před celostátním kolem se však Lukáš ještě stihl zúčastnit finále soutěže Talent gymnázií. Talent gymnázií je soutěž pořádaná Mensou ČR a Mensou SR a navazuje na soutěže organizované v těchto zemích – Logická olympiáda v ČR a IQ olympiáda v SR. Soutěž je určena studentům gymnázií v Moravskoslezském a Žilinském kraji. Soutěžní zadání je založeno na logických úlohách a šifrách a obsahuje především úlohy zaměřené na matematickou a verbální inteligenci, prostorovou představivost a logiku. Kromě výher mohli studenti porovnat své logické myšlení, navázat nová přátelství a poznat Mensu.
V soutěži Talent gymnázií skončil Lukáš na úžasném 5. místě, blahopřejeme! Celostátní kolo Logické olympiády probíhalo v Praze v nádherných reprezentativních prostorách Míčovny Pražského hradu v pondělí 25. 11. 2019, kde se náš student Lukáš Tomoszek stal třiatřicátým nejlepším finalistou z celé republiky( 65 řešitelů v kategorii SŠ).
Z Lukášova úspěchu máme obrovskou radost, děkujeme a blahopřejeme!
Poslední listopadovou středu obohatila 1. ročníkům SŠ přednáška prap. Mgr. J. Juroszka o kyberšikaně a sextingu. Policista studentům vysvětlil, jaká nebezpečí číhají na sociálních sítích, a varoval před chybami, kterých se dopouštějí uživatelé informačních technologií. Tuto akci iniciovala komise informatiky, jež téma ohrožení dětí a mladistvých na webu začlenila i do výuky ICT.
Také v letošním školním roce mají studenti španělského jazyka skvělou příležitost k procvičování svých znalostí v praxi. Do vybraných vyučovacích hodin dochází dobrovolnice z institutu Euroschola. Jmenuje se Carmen a pochází ze španělského města Murcia. Tráví s námi několik hodin každý čtvrtek a pátek. Věnuje se konverzaci a rozvíjení slovní zásoby. Ale i těchto pár hodin má smysl, jak potvrzuje kladná odezva ze strany studentů i samotné Carmen.
V pondělí 11. listopadu 2019 se uskutečnilo školní kolo Dějepisné olympiády. Téma pro letošní rok zní „Dlouhé století se loučí (1880 – 1920)“ a hlavní novinkou je rozvržení celé soutěže do dvou věkových kategorií. V kategorii první porovnalo své dějepisné znalosti 8 žáků ze 3.A a 4.A a v kategorii druhé 15 studentů vyššího stupně gymnázia.
Soutěž dopadla takto:
I. kategorie
místo: Matyáš Filla (4.A) – 54 bodů (ze 65) – postupuje do okresního kola
a 3. místo: Marek Skibiński (4.A) a David Běhálek (3.A) – 52 bod
II.kategorie
místo: Jakub Kijonka (1.D) – 51 bodů (z 60) – postupuje do okresního kola
místo: Bruno Skupień (1.E) – 46 bodů
místo: Veronika Sarah Wapieniková (1.D) – 44 bodů
Všem účastníkům děkujeme, vítězům gratulujeme a přejeme jim hodně štěstí v okresním kole!
V rámci 2. kola mezinárodní spolupráce s maďarskou základní školou jsme se podívali na fotokoláže našich partnerů v projektu a snažili jsme se je spojit s jejich dopisy o sobě. A tak už víme, kdo v Maďarsku plní stejné úkoly na téma Olympiáda v Tokiu jako my.
Toto kolo mělo opět dvě části – teoretickou, kde se učíme vyhledávat informace na internetu v angličtině, případně využíváme své všeobecné znalosti nebo znalosti z hodin dějepisu a zeměpisu. Tentokrát byly otázky zaměřeny na olympijské symboly. Také si studenti ve skupinách zkusili vytvořit vlastní olympijskou hymnu. V praktické části řešili různě obtížné matematické úkoly spojené se sportovními disciplínami nebo jen s cenami vstupenek na zahajovací ceremoniál. Cílem soutěže není jen vypočítat výsledek, ale také své řešení anglicky zdůvodnit.
Vítězem 2. kola se stala Lenka Ostruszková.Gratulujeme!
Studenti 4. D si pro své mladší spolužáky z 3. D a 5. C připravili přednášku o svém cestování po státech EU, na které získali grant Discover EU. Podat vlastní žádost můžete do 27. 11. do 12.00.
Děkujeme Kubovi, Samovi, Benovi a Tomášovi za ochotu se o své zkušenosti a cenné rady podělit a všem, kteří si žádost budou podávat, držíme palce, aby se zařadili mezi 40% úspěšných žadatelů a užili si svůj výlet po Evropě.
Jedná se o iniciativu Evropské unie, díky níž můžete cestovat po Evropě a poznávat její obyvatele, historii a kulturu. Cestovat můžete hlavně po železnici (kromě určitých výjimek umožňujících účast těch, kteří žijí na ostrovech nebo v odlehlých oblastech). Můžete mít možnost obdivovat nejrůznější typy krajiny, které náš světadíl ukrývá, a naše nádherná města. Každý rok lze podávat přihlášky v rámci dvou kol soutěže. Výherci obdrží jízdenku.
Je-li vám právě 18 let a jste občanem Evropské unie, soutěž DiscoverEU vám umožní jedinečný cestovatelský zážitek. Jako evropští občané budete moci cestovat bez hraničních kontrol, poznávat rozmanitost Evropy, dozvíte se více o našem kulturním dědictví a historii a setkat se s obyvateli různých zemí. Tato zkušenost vám navíc pomůže rozvíjet vaše dovednosti, jako je nezávislost, sebedůvěra a otevřenost vůči jiným kulturám, což se vám bude v budoucnu hodit.
Jak se přihlásit?
Od začátku soutěže v červnu 2018 již získalo jízdenku téměř 50 000 mladých lidí. Příští kolo podávání přihlášek bude probíhat od čtvrtka 7. listopadu 2019 (12.00 SEČ) do čtvrtka 28. listopadu 2019 (12.00 SEČ). V den zahájení se na této stránce objeví tlačítko „Přihlásit se“.
Podmínky účasti v soutěži:
Vaše datum narození musí spadat do období 1. ledna 2001 (včetně) do 31. prosince 2001 (včetně).
V den, kdy se o udělení časových jízdenek rozhoduje, máte státní příslušnost jednoho z členských států Evropské unie.
Musíte vyplnit číslo svého občanského průkazu nebo pasu do elektronické přihlášky.
Poté musíte vyplnit kvíz (pokud jste však nepodali přihlášku jako člen skupiny).
Pokud vyhrajete, budete moci cestovat po dobu 1 až 30 dnů v období od 1. dubna 2020 do 31. října 2020.
Komise AJ si pro první ročníky čtyřletého studia a žáky 3. A připravila vědomostní soutěž na téma Halloween, zaměřenou na faktické znalosti o tomto svátku, slovní zásobu a schopnost rýmovat či doplnit křížovku.
Letošní výsledky nás u dvou týmů velmi mile překvapily, neboť se jim podařilo téměř dosáhnout maximálního počtu bodů.
Výherci Halloweenské soutěže v I. kategorii:
1. místo – A. Staňková, F. Michejda, E. Sikorová, J. Mrajcová 57 bodů 2. místo – L. Sližová, A. Martynková, T. Kidoňová, V. Szczotková 56 bodů 3. místo – N. Klusáčková, F. Bojko, F. Káňa, S. Sniegonová 52 bodů
Výherci Halloweenské soutěže v II. kategorii:
1. místo – J. Pavlasová, D. Gulis, M. Serafin, J. Nguenová 92 bodů
2. místo – T. Pyszková, M. Kohutová, A. Cuberová 91 bodů
3. místo – T. Cieslarová, A. Ponczová, B. Czudková 76 bodů
Vítězům gratulujeme a vyučujícím AJ děkujeme za přípravu a vyhodnocení soutěže.
Třída 2. A si vyzkoušela, jaké to je stát se na hodinu básníkem a navíc v anglickém jazyce. Aby to neměli příliš náročné, zvolili jsme metodu „composite poems“, kdy žáci mají některé verše v nabídce a mohou je ve své básni využít.
Mgr. Rašková a Mgr. Skupień Kapsia literární díla 2. A vyhodnotily a vybraly vítězné práce.
místo – Z. Sikorová a L. Kupiecová + A. Gorylová, E. Hrabětová
V uplynulých dvou týdnech se na naší škole u počítačů poměřovali studenti v různých věkových kategoriích. Soutěžní úlohy testovaly hlavně logické myšlení – jak to dopadlo, můžete vidět v tabulce. Nejlepším ajťákem je tentokrát Samuel Swienczyk.
Třetí listopadovou sobotu se to pravidelně v třinecké knihovně hemží středoškolskými studenty předvádějícími široké veřejnosti přírodní vědy pomocí praktických experimentů a demonstrací. Akce s názvem Věda nás baví probíhá v mnoha městech České republiky pod záštitou Akademie věd ČR v rámci Týdne vědy a má za úkol popularizovat přírodní vědy u široké veřejnosti.
Naše škola tradičně realizuje dva stánky zaměřené na fyziku a chemii. Fyzikální část letos sestavil, připravil a odborně vedl talentovaný student 3. D Jan Ježek, který ve spolupráci se studenty 5. C Karolínou Czepczorovou, Adamem Gabrysem a 1. D Terezou Bugajovou, Alžbětou Mitrengovou, Markem Serafinem a Danielem Janoškem představil návštěvníkům experimenty zaměřené na magnetismus, tepelnou vodivost, mechaniku či hydrostatiku.
Chemické experimenty byly převážně ve znamení ohně. Experimentátory byli Barbora Brysiová, Jakub Lasota 4. D, Petr Widenka, Vojtěch Brzuchanski 4. E a Filip Vrubel 1. D.
Všichni pracovali dobrovolně bez nároku na honorář. Odměnou bylo studentům uznání příchozích a rozzářené oči zvídavých dětí.