Stručný přehled

1997 Slavnostní otevření nově přistavené části hlavní budovy
2015 Zahájení výuky v osmiletém studiu

Historie Gymnázia Třinec

V roce 1953 po školské reformě byl v Jablunkově otevřen 9. ročník jedenáctileté střední školy (JSŠ) jako první ročník školy třetího stupně, nástupce gymnázií, která byla zrušena. Byla to jedna třída umístěná v budově osmileté střední školy (OSŠ) pod Alžbětinkami, s níž měla i společné vedení. V roce 1964 se už pod novým názvem střední všeobecně vzdělávací škola (SVVŠ) osamostatnila a přestěhovala do budovy nynějšího zemědělského učiliště. Pro zajímavost tehdejší pedagogický sbor měl včetně ředitele 11 členů! V roce 1968 bylo sídlo školy přemístěno do Třince a zahájeno vyučování ve dvou třídách nově zřízeného (obnoveného) čtyřletého gymnázia. Poslední dvě třídy SVVŠ odmaturovaly v Jablunkově v roce 1970.

Počet studentů se neustále zvyšoval a počátkem 3. tisíciletí převyšoval 670. Škola patřila k největším v kraji. Byla rozšířena dvěma přístavbami o kinosál a o další učebny a kabinety v provizorní dřevotřískové přízemní budově v 70. a 80. letech. A 30. září 1997 byla slavnostně otevřena čtyřpodlažní přístavba hlavní budovy, jejíž součástí je také aula s dokonalou zvukovou technikou, bohatá knihovna se studovnou a moderní počítačové učebny.

Největší změny jak v obsahu, tak v organizaci výuky nastaly po listopadu 1989. 1. října 1991 získala škola právní subjektivitu. V témže roce byli přijati první studenti do tří tříd nově zřízeného a experimentálně ověřovaného šestiletého studia. V roce 2015 pak bylo na třineckém gymnáziu zahájeno studium osmileté.