Program DofE Award

Co je DofE?
 
Mezinárodní cena vévody z Edinburghu (DofE) je jeden z celosvětově nejvýznamnějších programů neformálního vzdělávání, který založil před více než 60 lety Princ Philip, vévoda z Edinburghu, manžel britské královny Alžběty. Mladí lidé ve věku 14 až 24 let jsou skrze něj motivování k cílevědomosti, solidaritě, zdravému životnímu stylu a zájmu o své okolí. V současnosti se programu DofE účastní 1,3 milionů lidí ve více než 130 zemích světa.
 
V České republice má program 25 letou tradici a účastní se jej přes 4000 žáků a studentů. Program funguje na 200 místech po celé republice. Mezi institucemi, které program poskytují, jsou základní a střední školy, neziskové organizace, dětské domovy i střediska volného času.
 
Program spočívá v pravidelném plnění aktivit ve 3 oblastech: pohybu, dovednosti a dobrovolnictví. Každý účastník si sám stanovuje aktivity v jednotlivých oblastech a také cíle, kterých chce ve svých aktivitách dosáhnout. Každé ze zvolených aktivit se poté věnuje aspoň jednu hodinu týdne. Dobu trvání programu si účastníci určují zvolením úrovně.
 
DofE má bronzovou (6 měsíců), stříbrnou (minimálně 12 měsíců) a zlatou úroveň (minimálně 18 měsíců). Účastníci se také na závěr programu vydají v týmu na dobrodružnou expedici do přírody, aby získali i další užitečné dovednosti. Po celou dobu trvání programu jim pomáhají vyškolení vedoucí, kteří plní funkci mentora. Absolventi programu získávají prestižní ocenění, které jim dává výhodu v profesním i osobním životě. Ocenění uznávají zahraniční univerzity a je to skvělá položka v životopise. Více informací můžete získat na www.dofe.cz.
 
Chceš se zapojit?
 
Kontaktuj koordinátora programu Mgr. Petru Brukovou (kabinet 217). Promysli si, jaké aktivity bych chtěl/a plnit v rámci sportu, dovednosti a dobrovolnictví. Zde ti může pomoci malá nápověda – Priklady_aktivit_v_oblastech_DofE.
Na nejnižší – bronzové – úrovni se dvěma aktivitám musíš věnovat 3 měsíce a jedné 6 měsíců a zaplatíš 200,- Kč poplatek. Pokud navážeš stříbrnou úrovní po splnění bronzové plníš 3 aktivity 6 měsíců a zaplatíš 200,- Kč poplatek. Kdybys chtěl/a začít rovnou stříbrnou, plníš dvě aktivity 6 měsíců a jednu 12 měsíců a zaplatíš 400,- Kč poplatek. Na stříbrnou úroveň navazuje zlatá.
Poté se musíš registrovat v systému ORB, kde budeš psát záznamy o svých aktivitách každý týden a zapíšou se tam i expedice. 
Musíš absolvovat proškolení na expedice a zvládnout cvičnou i ostrou expedici. 
Za odměnu dostaneš certifikát na závěrečné slavnostní ceremonii.
 
K dotazům k zaplacení vstupního poplatku DofE:
 
pro zaplacení účtu není potřeba mít PayPal účet, stačí kliknout na „Pay with a credit card“ (není potřeba mít přímo kreditku, stačí debetní karta). Viz obrázek. Celý návod na registraci a platbu najdete zde: https://www.youtube.com/watch? v=yBexSs8Rrjo&t=5s&ab_channel=DofEn%C3%A1vodyatipy.
 
Poznámka pod čarou:
Je také pravda, že poslední dobou účastníci hlásí problémy s platbou, podle posledních informací by se to mohlo stávat u „menších“ bank. Např. Česká spořitelna a KB fungují bez problémů. Na odstranění problému intenzivně pracují, vypadá to, že problém je v u PayPalu, nikoli v ORB.
Prosím zkuste to podle návodu, který jsem vám poslala a pokud vám to opravdu nepůjde, je možné zaplatit i na účet 9456892001/5500 (do poznámky uvést jméno účastníka a jméno školy). To je ale opravdu až záložní varianta, když zaplatí přes platební bránu, tak se vám to ihned propíše do ORB a můžete začít plnit, ale když zaplatíte takhle na účet, tak to pak všechno musí jednotlivě schvalovat v ORB a kontrolovat všechny platby.
 
Prosím tedy: zaplaťte klasicky kartou přes platební bránu a až ti, kterým to opravdu nepůjde, zaplaťte převodem na účet a informujte mě o této platbě v chatu Petra Bruková na Teamsech.