Články
z měsíce Září 2016
V hodině chemie se skupina Mgr. A. Černé pokoušela experimentálně ověřit, proč se v zimě solí silnice. Žáci zkoušeli chladící účinky směsi voda – led – sůl a dokazovali tak platnost efektu snížení bodu tuhnutí eutektické směsi oproti teplotě tuhnutí vody. Vyzkoušeli si tak moderní způsob vzdělávání nazvaný badatelsky orientovaná výuka, pro který jsou přírodní vědy ideální.


Chlapecké družstvo při krajském finále Corny SŠAP v Opavě
V úterý 27. září 2016 vrcholilo krajským kolem snažení středoškolských atletických družstev v rámci Středoškolského atletického poháru Corny. Zejména naše chlapecké družstvo usilovalo v konkurenci 5 dalších týmů o postup do celostátního finále soutěže, kam mohl postoupit přímo pouze vítěz. Výsledek z okresního kola pasoval naše borce do role jasného favorita soutěže. Ambice dívčího družstva byly o poznání skromnější.
Stometrovou trať zvládli Marian Otruba v čase 11,94 s a Jan Lasota za 12,04 s. Závod na nejdelší běžecké distanci 1500 m vyhrál René Sasyn ve skvělém čase 4:07,48 min, dobře si vedl i Sebastian Filipek – 4:18,32 min. V koulařském sektoru se oproti okresnímu kolu zlepšili oba vrhači. Radomír Josiek poslal pětikilové náčiní do vzdálenosti 13,34 m, Jan Trefný zvládnul 12,59 m. Soutěž ve skoku dalekém vyhrál náš Marian Otruba výkonem 631 cm. Tomáš Martynek skočil 541 cm.
V běhu na 400 m bojovali René Sasyn 54,63 s, Jan Lasota 55,32 s a Vojtěch Gryč 57,94 s. V soutěži ve skoku vysokém se dařilo Patriku Vašíčkovi, který úspěl na 180 cm. Patrik Raška skákal výborně a zapsal pro družstvo důležité body za 172 cm. Závěrečná štafeta 100 – 200 – 300 – 400 m stvrdila postup našeho družstva do celostátního kola. Chlapci zvládli distanci jednoho kilometru v čase 2:06,13 min.
Celkový bodový součet našeho družstva činí konečných 9137 bodů. Chlapci tak zúročili kvalitní přípravu, kterou absolvovali se svým vedoucím družstva Ladislavem Vrátným i během letních prázdnin.
Děvčata nakonec obsadila ziskem 6806 bodů šestou příčku.
Oba naše reprezentační výběry zaslouží blahopřání k předvedným výkonům. Chlapcům budeme držet palce v republikovém finále v Břeclavi dne 11. října 2016.

Dívčí družstvo při krajském finále CORNY SŠAP v Opavě
corny-kf-2016opava-divky
corny-kf-2016-opava-chlapci
Program pro mladé zájemce o přírodní i některé humanitní vědy Talnet otevřel registraci do dvousemestrálních vzdělávacích kurzů, které začínají 10. října 2016 a trvají do května 2017. Kurzy Talnetu, který v rámci Systému podpory nadání realizuje NIDV za účasti externích odborníků, jsou pro účastníky zdarma. Ke studiu tedy není potřeba nikam dojíždět, kurzy jsou online, stačí jen počítač s připojením k internetu.
Kurzy jsou určeny studentům, kteří mají zájem o biologické, chemické, fyzikální, matematické, programátorské nebo historické témata. Letošní novinkou je Úvod do filosofie.
Podrobné informace o kurzech najdete na stránkách MŠMT – ZDE.
Švýcarsko – fyzika, čokoláda, sýr
Máme za sebou větší část naší cesty a z programu si můžeme odškrtnout Ženevu, CERN, Bern, sýrárnu, Montreaux a čokoládovnu.

Bára Kajzarová a Jan Sikora se stali vítězi závěrečné soutěže časopisu R+R a svou domácí knihovničku obohatí anglickými knihami Beauty and the Beast a bajkou The Fox and the Dog. Vyluštěním křížovek, doplňováním textů a správným řešením kvízu si všichni žáci loňské 1.A dokázali, že četba a práce s časopisem nebyla v průběhu roku zbytečná. A výhra dvou spolužáků je toho jen důkazem.
Navíc v některém z letošních čísel by se měly objevit i naše fotky z projektu How fast they can grow. Také tento projekt se řadil mezi vítězné a do naší anglické knihovničky nám přibylo pět knih plných pohádek i s poslechovými CD.
Poděkování za organizaci soutěží a odesílání všech pracovních listů a projektů během celého loňského roku patří Mgr. Zawiszové a Mgr. Brukové.
Ve dnech 12.-13. 9. 2016 proběhla první z aktivit školního projektu Holocaust – nebezpečí pro současnost, kterou mohli díky dotaci MŠMT absolvovat všichni účastníci bezplatně. Skupina 45 žáků školy nejprve navštívila nově zrekonstruovanou synagogu v Jičíně. V nedalekém muzeu pak naši studenti zhlédli stálou expozici Židovští spisovatelé v českých zemích, kde si připomněli osudy a dílo Franze Kafky, Karla Poláčka, Oty Pavla a dalších. Dalším cílem exkurze byla národní kulrutrní památka Památník Terezín. Zde čekal na studenty bohatý program. Po úvodní přednášce následovala prohlídka nejvýznamnějších míst terezínského ghetta. Další den byl zahájen návštěvou tzv. Malé pevnosti, která fungovala v letech 1940-1945 jako věznice pražského gestapa. Prohlídka nejrozsáhlejšího koncentračního tábora na území Protektorátu Čechy a Morava byla výstižně doplněna besedou s pamětnicí terezínského ghetta. V závěru exkurze se studenti přenesli do 18. století a seznámili se s historií vzniku královského pevnostního města Terezín, které roku 1780 začal budovat syn Marie Terezie Josef II. S lucernami v ruce se účastníci exkurze vydali prozkoumat podzemní chodby klikatící se pod trojitým pásem hradeb někdejší nedobytné vojenské pevnosti.
Věříme, že exkurze přinesla všem účastníkům řadu nových poznatků, a obracíme se na ně s prosbou, aby přispěli svými fotografiemi k vytvoření fotogalerie této zajímavé akce.





Den otevřených dveří na třineckém gymnáziu proběhne 29. 11. 2016 od 12 h do 18 h. Všichni zájemci jsou srdečně zváni!
Sekce Úřadu vlády ČR vedená vicepremiérem Pavlem Bělobrádkem připravila soutěž pro děti a jejich rodiče spočívající v natočení krátkého videa, ve kterém se svými rodiči / zákonnými zástupci provádějí jednoduchý vědecký pokus.

Podrobné informace o soutěži najdete na webu www.vyzkum.cz (http://www.vyzkum.cz/FrontClanek.aspx?idsekce=782872) a průběžně na Facebooku Věda, výzkum, inovace (https://www.facebook.com/vedavyzkum/?fref=nf). Zároveň pro inspiraci dětí a rodičů posílám také odkaz na krátké video, které natočil přímo pan vicepremiér se svým „předškolákem“ – Spot s P. Bělobrádkem je ke stažení na našem kanále Youtube Věda, výzkum, inovace – https://www.youtube.com/watch?v=OpNklNYLoyA.
Pro vítěze tří soutěžních kategorií jsou připraveny rodinné vstupenky do některého ze zábavních vědeckých parků, hvězdárny nebo planetária sdružených v České asociaci science center (https://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8Cesk%C3%A1_asociace_science_center).
Pravidla soutěže
Registrační formulář
V novém školním roce 2016/2017 zahájíme jako každoročně nové první ročníky dvouletého přípravného kurzu cambridgeské zkoušky FCE. Z řad zájemců vytvoříme tři samostatné kurzy, které povedou Mgr. Zlatka Bichlerová a Mgr. Barbora Zawiszová. Stávající první ročník bude pokračovat druhým ročníkem pod vedením Mgr. Zlatky Bichlerové a Mgr. Vilmy Sikorové. Podrobnější informace zde. Chcete li vědět více, přečtěte si Informace o FCE.
Vyučování začne 3. týden v září 2016. Výuka bude probíhat 1x týdně po dobu 120 minut /60 minut – přestávka – 60 minut/. Den výuky bude stanoven podle Vašeho rozvrhu. Zájemci o tyto kurzy se dostaví se svými rozvrhy ve středu 7. září v 9. 40 hodin /velká přestávka/ na schůzku do jazykové učebny č. 314 /kurzy vedené Mgr. Zlatkou Bichlerovou/ nebo do jazykové učebny č. 73 /kurz vedený Mgr. Barborou Zawiszovou/. Budete se domlouvat se svými vyučujícími na vhodném dni, ve kterém bude kurz probíhat.
Ve školním roce 2016/2017 otevíráme dvouleté přípravné kurzy, připravující studenty ke složení mezinárodní zkoušky PET/ Preliminary English Test /, úroveň B1 / říjen – květen /. Kurzy jsou vhodné pro nižší ročníky – 1. a 2. čtyřletého studia a 1., 2. a 3. šestiletého studia nebo pro ty, kteří chtějí získat mezinárodní zkoušku. Cena kurzu: 66/vyuč.hodin 3.900 Kč, info v kabinetě 311 nebo na č.721 346 871. Kurz bude probíhat každou středu od 14:30 – 16:00. Zkouška PET představuje asi 2/3 přípravy na zkoušku FCE. Studium by mělo vybavit studenta jazykovými schopnostmi, které mu umožní komunikaci v anglicky mluvícím prostředí. Kurs je vhodný pro ty, jejichž cílem je složit zkoušku FCE, ale nemají k tomu ještě dostatek znalostí a sebedůvěry.
Ve školním roce 2015/2016 otevíráme dvouleté přípravné kurzy, připravující studenty ke složení mezinárodní zkoušky KET / Key English Test /, úroveň A2 / říjen – květen /. Kurz má hodinovou dotaci 66 vyučovacích hodin. Bude trvat vždy 2 vyuč. hodiny, tj. 90 min. Kurz je dvouletý a měl by připravit studenty ke zdárnému složení mezinárodní zkoušky KET Cambridge. Dále pak plynule navázat na další stupeň – jazykovou obtížnost, která připraví studenty ke složení zkoušek na úrovni PET a FCE. Kurzy jsou vhodné pro nižší ročníky – 1. a 2. osmiletého studia a 1. šestiletého studia nebo pro ty, kteří chtějí získat mezinárodní zkoušku na této úrovni. Cena kurzu: 66/vyuč.hodin 3.900 Kč, info v kabinetě 311 nebo na č: 721 346 871. Kurzy budou probíhat každý čtvrtek od 14:00 – 15:30.
Výstavu můžete shlédnout ve 3. patře. Autory objektů jsou studenti letošní 4.A.
Vážení studenti,
rádi bychom Vás za komisi zeměpisu pozvali na zahraniční zájezd do Slovinska. Podíváte se do 3. oblastí Slovinska:
- do národního parku Triglav (mamutí můstky v Planici, jezero Bled, Kranjska Gora – centrum Julských Alp),
- do krasové oblasti Slovinska ( Škocjanská jeskyně, vodopády řeky Savice, Škocjanske jame),
- do přímořské oblasti ( Terst, Piran, Lublaň)
Všechny bližší informace máte v přiloženém souboru i s krásnými fotkami. Zájezd se bude konat v termínu 14. – 20.5.2017 a jeho cena se snídaní bude 6 500,-Kč. Hlavní organizace se chopila p. uč. Mgr. Jana Gajdzicová, ke které se můžete hlásit od 1. 9. 2016. Případné dotazy můžete směřovat i k p.uč. Krčkové, která je spoluorganizátorkou a kterémukoliv ze zeměpisářů.
Zájezd Slovinsko


Starší články »