Články
z měsíce Březen 2019
Poslední březnový týden si nejstarší studenti za katedrou vyzkoušeli role učitelů. Myšlenka vzešla od samotných studentů a byla přednesena školním parlamentem na pedagogické poradě. Její realizace se pak uskutečnila symbolicky ve dnech okolo výročí narození učitele národů Jana Ámose Komenského. Nejstarší studenti si mohli vyzkoušet, co obnáší náročné, ale krásné učitelské povolání. Studenti nižšího gymnázia tak zažili výuku pod vedením svých starších kamarádů. Nejednalo se přitom o první experiment tohoto druhu. Ten se odehrál v loňském roce, kdy se v roli kantorky úspěšně uvedla Markéta Hankeová z letošní 3. E.
U žáků měl tento projekt úspěch, takže se dá očekávat, že dojde na jeho pokračování.
35 studentů z našeho gymnázia odjelo v pondělí ráno na lyžařský zájezd do Alp do střediska Silvretta Montafon. Přijeli jsme v pondělí večer a hned se ubytovali do pokojů. V úterý ráno začíná naše jízda. Ráno nás přivítala mlha, ale občas se prodralo i sluníčko. To nás naštěstí provázelo celý den. Zatím úžasný zažitek, děti jsou ok. Zdravíme do Třince!!!!
Dne 22. 3. 2019 se soutěže Matematický klokan v kategoriích Benjamín, Kadet, Junior a Student zúčastnilo celkem 190 žáků.
Kategorie Benjamín se zúčastnilo celkem 55 žáků. Na 1. místě se umístil Jan Miškej (2. A), 2. místo obsadil David Běhálek (2. A) a 3. místo obsadil Vojtěch Zielina (1. A).
Kategorie Kadet se zúčastnilo celkem 47 žáků. Na 1. místě se umístila Michaela Holotňáková (4. A), 2. místo obsadil Petr Martynek (4. A) a 3. místo obsadila Daniela Indráková (4. A).
Kategorie Junior se zúčastnilo celkem 46 žáků. Na 1. místě se umístil Ondřej Hložek (4. C), 2. místo obsadil Jiří Marosz (3. C) a 3. místo obsadila Andrea Švaňová (4. C).
Kategorie Student se zúčastnilo celkem 42 žáků. Na 1. místě se umístil Martin Dinh (6. A), 2. místo obsadila Karolína Franková (4. D) a 3. místo obsadil Ondřej Danyś (3. D).
Michaela Holotňáková v kategorii Kadet získala 114 bodů ze 120.
Výsledkové listiny najdete na nástěnce matematiky v prvním patře.
Vítězům blahopřejeme!

Díky účasti v programu Vy rozhodujete, my pomáháme, skrze který Tesco rozděluje 5 040 000 korun 270 organizacím po celém Česku, aby podpořilo projekty, které pomáhají místním komunitám, naše škola získala 16 000,- Kč na projekt Školní výuková zahrada.
Projekt původně vymysleli někteří žáci 3. C v rámci soustředění Beskydský Oxford, kdy si měli zkusit zažádat o tzv. malý grant, tzn. o grant v maximální výši 30 000,- Kč. Přišli s nápadem školní zahrady a nakonec přesvědčili vedení školy, že by rádi tento projekt zkusili realizovat i prakticky. O pomoc požádali Mgr. Černou a Mgr. Brukovou.
Ale nebýt všech, kteří v místních supermarketech a obchodech Tesco hlasovali pro náš projekt, byla by tato snaha marná. Děkujeme všem, kteří nás podpořili.
Za tuto částku škola pořídí velké truhlíky, zeminu, nářadí i sazenice. Chybějící finance doplníme z rozpočtu školy. Uvítáme i darované nářadí či semínka nebo sazeničky.
Doufáme, že náš školní pozemek bude zase o něco krásnější a že brzy budeme moci pozorovat první rostlinky.
Šimon Lipus v kategorii II B obhájil vítězství z okresního kola a zvítězil i v krajském kole 22. 3. 2019. Postupuje do celostátního kola, které se bude konat 23. 5. 2019 v Praze. Stejně tak uspěla před pěti lety Dominika Dudys, která tenkrát v celostátním kole získala 3. místo.
Gratulujeme ke krásnému umístění a držíme palce i v následujícím kole.
V kategorii III A naši školu v krajském kole reprezentoval Matěj Fonš, který se umístil na 3. místě. I toto umístění je obrovský úspěch, protože je tato kategorie nejnáročnější s největším počtem soutěžících.
Gratulujeme a přejeme úspěchy i v dalších jazykových soutěžích.
Proměnlivé počasí a dobré sněhové podmínky čekaly na naše kurzisty během týdnenního základního kurzu lyžování v beskydském středisku Gruň v katastru obce Staré Hamry. Šestapadesát studentů zde za asistence čtyř instruktorů zdokonalovalo své dovednosti. Kurz proběhl bez problémů a bez zranění.
Naše studentka Kateřina Balcarová opět uspěla v celostátní literární soutěži. Po loňském vítězství v celostátní soutěži Můj svět a druhém místě v soutěži Jeden svět se letos zúčastnila 18. ročníku Literární soutěže o cenu Filipa Venclíka, která byla ve znamení osmiček. V dějinách našeho státu se v roce končícím na číslo 8 odehrály zcela zásadní události, např.: 1348, 1618, 1868, 1918, 1938, 1948, 1968. Soutěže se zúčastnilo 192 soutěžících z celé České republiky. A Katka vyhrála v nejprestižnějšî kategorii se svou povídkou Edvardovy pochybnosti, ve které se pozoruhodně prolínají faktické události s fiktivní výpovědí prezidenta Edvarda Beneše. Ve středu 20. 3. 2019 tak mohla v Praze převzít z rukou Vlastimila Venclíka hlavní cenu a jako bonus byla zaplněnému sálu pražské Lucerny práce přečtena hercem Janem Vlasákem. Katce pochopitelně gratulujeme.
Edvardovy pochybnosti
Březnové setkání gymnazistů se seniory bylo na téma Vnoučata a prázdniny aneb jak strávit prázdniny zajímavě a téměř zadarmo. Přednášeli studenti, kteří se v posledních letech vypravili do zahraničí díky různým soutěžím, grantům, projektům a chuti poznávat něco nového.
Přiblížili jsme starší generaci, jaké možnosti mají mladí lidé v současnosti. Gabriela Kavalčíková vysvětlila, co je to být au-pair v Anglii. Petr Stefek vyprávěl o svém putování po Japonsku, kam se dostal díky vítězství ve filmařské soutěži a byl pozván do mezinárodního kola soutěže do Tokia. Anna Kantorová se zúčastnila Mezinárodního setkání studentů v Německu a snažila se vysvětlit smysl a cíl těchto setkávání. Michael Csepcsar a Lucie Válková díky dobře napsanému projektu Discover EU získali vlakovou jízdenku po zemích EU a vypravili se do Švédska. Olga Kowolowská přiblížila práci v Anglii, kde vystřídala různá zaměstnání – od stereotypní a nudné práce v továrně po celodenní dřinu v čínské restauraci. Sebastian Filipek všem objasnil, co se skrývá pod mládežnickými programy Erasmus+ a předvedl, jak takové zahraniční stáže mohou vypadat. Natálie Macošková se díky svému zájmu o politiku a ekologii dostala až na simulované jednání do Bruselu a ukázala, jak jednání EU mohou vypadat z pohledu mladé generace.
Doufáme, že jsme všem ukázali, jak mladí lidé dokáží žít aktivně, a že naši zemi umí reprezentovat i v zahraničí.
Děkujeme všem za vzornou přípravu na setkání.
Studentská vědecká konference Pohyb 2019 – nižší gymnázium
Aula školy – úterý 26. března 2019 v 10 hodin.
Diváci: 1. A, 2. A, 3. A, 4. A
Těšíme se na tato vystoupení:
- AniMove aneb o pohybu z živočišné říše
- Pohybový aparát koček
- Kinestetický styl učení
- Jeden den paraplegika
- Parkour
- Olympijské hry
V pondělí 18.3.2019 se uskutečnilo krajské kolo olympiády v ruském jazyce. Naše škola měla zástupce ve třech kategoriích. Kategorii SŠ II reprezentovala Sabina Zoubková, kategorii SŠ III Patrik Rajca a kategorii ZŠ Adriana Varmusová, která obsadila nádherné 2. místo a navíc oceňěni za ústní projev.
Všem gratulujeme
Výsledky:
http://www.svc-korunka.cz/souteze-msmt/olympiada-v-ruskem-jazyce.php
V pondělí 18. března proběhla v aule naší školy Studentská vědecká konference 2019. Letošní téma již pátého ročníku této oblíbené soutěžní přehlídky vědomostí a prezentačních dovedností našich studentů znělo POHYB.
Zaznělo 9 kvalitních příspěvků z oboru biologie, fyzika, psychologie, dějepis, zeměpis, zdravotnictví, ekonomie a informatika. Součástí konference bylo také školní kolo Středoškolské odborné činnosti, kde svoje práce úspěšně obhajovaly Aneta Adamusová z chemie a Johanna Szpyrcová z historie.
Odborná porota složená z řad pedagogů naší školy neměla jednoduché rozhodování,
stupně vítězů nakonec ovládly dívky:
- místo Kateřina Balcarová: Migrace kdysi a dnes
- místo Natálie Macošková a Kateřina Rusnoková: Vliv pohybu na psychiku mládeže
- místo Anna Bojková: Made far away
Cenu diváků získala hlasováním všech přítomných suverénně Katka Balcarová.
Všem soutěžícím za jejich účast, odvahu a práci navíc děkujeme, vítězům blahopřejeme a těšíme se za týden na konferenci žáků nižšího gymnázia.
Komise zeměpisu pořádá ve druhém pololetí tyto akce:
- Studentská vědecká konference – pondělí 18. 3. 2019 – téma Pohyb – ZS předmaturitní
- Přednáška Putování Ruskem přes Moskvu až na Solovecké ostrovy – ve středu 20. 3. 2019, pro studenty Zeměpisných semínářů.
Anotace přednášky: Putování Ruskem a ruskými dějinami po nejslavnějších ruských památkách ve stopách pravoslavných mnichů-kolonizátorů ruského severu až na proslavené Solovecké ostrovy, které byly a jsou nejposvátnějším místem Ruska a které byly sídlem prvního táboru GULAGu.
- Exkurze do Třineckých železáren – duben
- Exkurze Těšínské Slezsko – duben
- Terénní cvičení – duben-květen
- Tradiční výukový program projektu Planeta 3000 s tématem KOLUMBIE – ráj, slasti a neřesti. Termín – ve středu 24. 4. 2019. Podrobnosti o programu najdete na webových stránkách http://planetazeme3000.cz/. Programu se zúčastní většina tříd – dle rozpisu v plánu školy.
- Dvoudenní exkurze po zajímavých místech České republiky – květen 2019, třídy 2. D, 2. E a 4. C. Pokud se chcete podívat na program minulých exkurzí, pak jej najdete zde: 2016, 2017, 2018.
V pondělí v 10 hodin v aule se můžeme těšit na tyto příspěvky studentů vyššího gymnázia:
- Pohyb člověka
- Plavání kojenců – přirozený pohyb dítěte
- Pohyb slepců
- Vliv pohybu na psychiku mládeže
- Migrace
- Migrace kdysi a dnes
- Made far away
- Pohyb ve fyzice, Keplerovy zákony
- Pohyb na webové stránce
- Částice polétavého prachu (SOČ)
- Kuličky s námi hrála válka (SOČ)
Klimatická stávka on line
Starší články »