Články z měsíce Říjen 2022

Školní kolo Pythagoriády

V minulém týdnu se naši mladší žáci tříd 1.A, 2.A, 3.A a 4.A tradičně zapojili do matematické soutěže Pythagoriáda. 
Ve školním kole museli během hodiny a bez pomůcek vyřešit 15 úloh. Každý, kdo správně vypočítal 9 a více úloh, se stal úspěšným řešitelem. Limit pro postup do okresního kola splnilo celkem 28 soutěžících

V jednotlivých kategoriích zvítězili: 
6. ročník – Martynková Stella 1.A
7. ročník – Talík Adam 2.A
8. ročník – Gieraczka Tobiáš 3. A
9. ročník – Sikorová Jana a Szkandera Jakub 4. A

Okresní kolo proběhne 22. listopadu, všem postupujícím moc blahopřejeme a budeme držet palce. 

Digitalizujeme školu

Od roku 2022 poskytuje MŠMT v rámci Národního plánu obnovy finanční prostředky na digitální technologie pro školy. Na prevenci digitální propasti naše škola letos získala 83 000 Kč a na učební pomůcky pro rozvoj informatického myšlení a digitální kompetence 478 000 Kč. Finančním zdrojem pro tyto finanční prostředky jsou prostředky fondu Evropské unie – Next Generation EU.

Digitalizujeme školu

Spolupráce DofE a MŠ Nerudova – Bramboriáda


V letošním školním roce jsme se rozhodli v rámci dobrovolnické činnosti navázat spolupráci s mateřskou školkou na ulici Nerudova sousedící s gymnáziem. Školku navštěvuje asi 100 dětí a ne všechny mají to štěstí, že se narodily do ideálního rodinného zázemí. Ve školce proto nemají kroužky, divadelní představení a podobné placené aktivity. Ale naši dobrovolníci z DofE i z řad dalších studentů se snaží tuto situaci napravit. Děti mají radost a my také – z dobrého skutku, poznání, že je i jiný svět než ten náš ve škole či doma.

 

U příležitosti Mezinárodního dne stromů zorganizovaly paní učitelky MŠ Bramboriádu – akci pro děti a rodiče v odpoledních hodinách. My jsme pomohli na jednotlivých stanovištích, kde se děti seznamovaly se sklizní brambor (například je musely převážet v kolečkách, vykopávat či házet do koše) a také si vyzkoušely hry a pokrmy vesnických dětí v době sklizně (například skákání v pytli, ochutnávku pečených brambor se solí nebo výbornou bramboračku).

Odpoledne se vydařilo a domů všichni odcházeli spokojeni. A v listopadu chystáme dětem překvapení – divadlo plné pohádek. 

 

Mgr. Petra Bruková, koordinátor MC DofE

Za turistikou v Roháčích

Stejně jako vletech předešlých, i letos se konal turistický kurz v Tatrách pro studenty předmaturitních ročníků. Třídy 7. A, 3. D a 3. E se v pondělí 3. října naskládaly do autobusů a za příjemné zimy a potlesku deště se vypravily vstříc slovenským horám. Počasí bylo ze začátku skutečně výzvou a dokonale prověřilo materiální vybavení i vnitřní motivaci našich studentů při úvodních procházkách v blízkosti chaty Třinec v okolí obce Žiar. Promokl každý. O to více si však všichni užívali dny následující, kdy již bylo slunečno a sucho. To se rozproudila turistika na plné obrátky a jednotlivé týmy s nadšením téměř vybíhaly vrcholy a hřebenovky přilehlých hor. Přímá úměra ve znění „čím vyšší hora, tím větší zážitek“ začala platit pro všechny s prvním výhledem v úrovni nad 1000 m. V nadmořské výšce kolem 1600 m nám již cestu zpříjemňovala vrstva sněhu. Pocit pravého horolezce až polárníka okusil každý, kdo se v rámci své trasy ocitl ve výškách přes 2100 m. Zde si studenti zažili pocit osobního vítězství při zdolání vrcholu hory a euforii při dechberoucích výhledech po zasněžených vrcholcích Tater. S nezapomenutelnými zážitky jsme se v pořádku vrátili 7. října zpět před budovu Gymnázia. 

Skvělé přednášky z VŠCHT

Z českého epicentra chemie, pražské VŠCHT, přijeli do Třince s cyklem přednášek výborní lektoři: Ing. O. Hlaváček, Ing. M. Staf a Doc. Karel Ciahotný, který je rodákem z Oldřichovic. Přes své vysoké pracovní nasazení si všichni tři ochotně našli čas k osvětě na téma Energetika a klimatické změny. Mohli jsme si vyslechnout pět velmi kvalitních odborných přednášek, které zcela jistě rozšířily naše obzory a také rozproudily diskusi o některých kontroverzních tématech současnosti, jako jsou například uhlíková neutralita, elektromobilita či návratnost fotovoltaických článků pro běžnou domácnost. Přednesená fakta efektivně bořila zažitou představu o konvenčních zdrojích tepla a tolik propagované biomase. Každý spotřebitel by měl také určitě vědět, co se skrývá pod pojmem GREENWASHING. Pokud netušíte, doporučujeme si přečíst např. článek:  Greenwashing

Tuto akci lze díky skutečným odborníkům označit v rámci přírodovědné sekce za jednu z nejkvalitnějších za poslední roky. Také nás potěšilo uznání lektorů, že ačkoli nejsme přírodovědně zaměřené gymnázium, máme vysoký podíl studentů v chemických a fyzikálních seminářích, což je výjimečné. Velké poděkování patří Mgr. Černé za nezměrné nasazení při organizaci akce a pevně doufáme, že nabyté informace pomohou v budoucnu formovat konkrétní jednání a rozhodování našich studentů.

Matěj Fojkes vyhrál v celostátní soutěži časopisu Gate

Matěj Fojkes stejně jako jeho spolužáci ve 4.A a 3.A v září řešili kódovací soutěž Classroom Codeword v kombinaci s obrázkovou křížovkou bez nápovědy, které slovo kam patří. Výsledkem byl citát „If you are happy doing what you love, nobody can tell you you are not successful.“

Matějovi gratulujeme k výhře a ostatním přejeme, aby citát platil i pro ně. 

Školní televize představuje první letošní reportáž

Po dvou letech, kdy se GymtriTV, naše školní televize, pokoušela (ne zcela úspěšně) vypořádat s odchodem bývalých redakčních opor, vstupujeme do nového školního roku s redakcí výrazně generačně obměněnou, početně patřičně doplněnou a snad i systémem, který se osvědčí a nastartuje novou éru v existenci tohoto oblíbeného školního média. Rádi bychom vám představili první letošní dokončenou reportáž o otevření školního parčíku (viz odkaz níže), další už se chystají. Pokud v sobě kdokoli objevíte zájem o natáčení reportáží ze života školy, budeme rádi, pokud se k nám přidáte.

Za redakci Michal Foff

Reportáž – otevření parčíku

Je ti 18? Chceš jízdenku po Evropě zdarma?

Podrobnější informace a formulář žádosti najdete zde – https://europa.eu/youth/discovereu_cs

Co je DiscoverEU?

Jedná se o iniciativu Evropské unie, díky níž můžete cestovat po Evropě a poznávat její obyvatele, historii a kulturu. Cestovat můžete hlavně po železnici (kromě určitých výjimek umožňujících účast těch, kteří žijí na ostrovech nebo v odlehlých oblastech). Můžete mít možnost obdivovat nejrůznější typy krajiny, které náš světadíl ukrývá, a naše nádherná města. Každý rok lze podávat přihlášky v rámci dvou kol soutěže. Výherci obdrží jízdenku.

Je-li vám právě 18 let a jste občanem Evropské unie, soutěž DiscoverEU vám umožní jedinečný cestovatelský zážitek. Jako evropští občané budete moci cestovat bez hraničních kontrol, poznávat rozmanitost Evropy, dozvíte se více o našem kulturním dědictví a historii a setkáte se s obyvateli různých zemí. Tato zkušenost vám navíc pomůže rozvíjet vaše dovednosti, jako je nezávislost, sebedůvěra a otevřenost vůči jiným kulturám, což se vám bude v budoucnu hodit.  
 

Jak se přihlásit?

Od začátku soutěže v červnu 2018 již získalo jízdenku téměř 165 000 mladých lidí. Příští kolo podávání přihlášek probíhá od úterý 11. října 2022 (12.00 SEČ) do úterý 25. října 2022 (12.00 SEČ). V den zahájení se na stránce objeví tlačítko „Přihlásit se“. 

Podmínky účasti v soutěži:

  • Vaše datum narození musí spadat do období 1. ledna 2004 (včetně) do 31. prosince 2004 (včetně).
  • V den, kdy se o udělení časových jízdenek rozhoduje, máte státní příslušnost jednoho z členských států Evropské unie.
  • Musíte vyplnit číslo svého občanského průkazu nebo pasu do elektronické přihlášky.
  • Můžete cestovat sami nebo s maximálně 4 kamarády.

Poté musíte vyplnit kvíz (pokud jste však nepodali přihlášku jako člen skupiny).

 

 

Přírodovědný klokan

Dne 12. října 2022 se na škole konala vědomostní soutěž s názvem Přírodovědný klokan. Soutěžící byli rozděleni do dvou věkových kategorií. Kategorii KADET řešilo celkem 39 žáků ze dvou tříd nižšího gymnázia: 3. A a 4. A. Nejlepšího výsledku dosáhla Adéla Kawuloková ze třídy 4. A, na druhé pozici se umístil Michal Chodura (4. A) a třetí příčku obsadila Jana Sikorová (4. A).

Kategorii JUNIOR, která je určena žákům 1. a 2. ročníků SŠ (odpovídajících tříd víceletých gymnázií) řešilo celkem 37 studentů. Na prvním místě se umístil Milan Holotňák ze třídy 2. E, druhé místo obsadila Adéla Škulcová ze třídy 5. A. O třetí příčku se dělí dva studenti ze třídy 6. A, kteří v celkovém hodnocení dosáhli shodného počtu bodů, a to: Jan Miškej a Petr Widnic.

Všem soutěžícím děkujeme za účast a výhercům gratulujeme.

Výzva k úhradě členského příspěvku Spolku rodičů a přátel Gymnázia Třinec

 

Vážení rodiče, členové Spolku rodičů a přátel Gymnázia Třinec,

Rada rodičů schválila na svém zasedání usnášeníschopným počtem hlasů výši členského příspěvku pro aktuální školní rok, který zůstává na stejné úrovni jako v letech předchozích. Zdvořile tedy žádám o úhradu členského příspěvku ve výši 600 Kč. Pokud se rozhodnete přispět vyšší částkou a podpořit naši činnost v rámci vašich finančních možností, budeme velmi potěšeni.  V případě, že na gymnáziu studuje více vašich dětí, rodič přispívá pouze za 1. dítě. Úhrada za další studující děti je zcela na vašem uvážení. V minulém školním roce dosáhl výběr příspěvků 99,99% a průměrná výše příspěvku přepočtená na osobu činila 667 Kč.

Možnosti úhrady:

  1. na účet spolku (preferováno) – platby posílejte v termínu do 11. 11. 2022

Platební instrukce:

  • bankovní účet číslo: 2800341777/2010, vedený u Fio banky
  • variabilní symbol neuvádějte
  • do poznámky pro příjemce prosím uveďte jméno a příjmení dítěte a třídu!!!, ve které žák studuje, abychom mohli platbu správně identifikovat. Pokud se rozhodnete přispět částkou nad 600 Kč, budete registrováni i jako sponzoři Spolku.

2. hotově – máte možnost příspěvek uhradit hotově, a to na podzimních třídních schůzkách, prostřednictvím Vašeho delegáta v Radě rodičů (seznam delegátů je uveden na webových stránkách gymnázia v sekci Spolek rodičů)

 
Děkuji za vaši podporu a přízeň 
Ing. Jaroslav Stošek, předseda SRPG 

 

V Třinci dne 12. 10. 2022

 

Trojice ze 7.A úspěšně rozhodovala o Evropě

V úterý 27. 9. výprava naší školy tvořená třemi studenty ze třídy 7.A (Marek Skibinski, Matyáš Filla, Jakub Sutor) zúčastnila soutěžního projektu Rozhoduj o Evropě. Celá akce se odehrála v krásných a reprezentativních prostorách krajského úřadu v Ostravě. Hlavním bodem celého dne bylo modelované zasedání Evropského parlamentu a Rady ministrů, na kterém studenti v roli evropských politiků (poslanců a ministrů vnitra) připomínkovali a poté schvalovali znění vybraného zákona. 

Po hodinách a hodinách parlamentních i kuloárních vyjednáváních vyvrcholil celý program vyhodnocením nejlepších řečníků a politiků celého dne, při kterém zaznělo jméno Jakuba Sutora na čtvrtém místě v rámci Rady ministrů a Matyáše Filly na místě druhém mezi poslanci Evropského parlamentu.

Celá simulace byla velmi názornou ukázkou fungování obou předních evropských institucí, všem (nejen) budoucím politikům z řad našich studentů nezbývá než doporučit účast na jejím příštím ročníku.

Přednáška doc. Pavla Šaradína a esejistická soutěž UPOL

Ve čtvrtek 29. 9. 2022 měly dvě maturitní třídy možnost zúčastnit se přednášek doc. Pavla Šaradína, odborného asistenta katedry politologie a evropských studií FF UP v Olomouci, na téma Instagramová generace, politika a demokracie. Diskutovalo se o politice, volbách, politické participaci, to vše očima mladých voličů.

Katedra politologie a evropských studií vyhlásila soutěž pro studenty zejména 3. a 4. ročníků SŠ. Témata a vše potřebné naleznete v příloze. Své práce odevzdejte Mgr. Kateřině Hanákové nebo zašlete přímo na email uvedený v příloze.

Esejistická soutěž

 

IT novinky: Potřebujete vyměnit notebook?

Pokud uvažujete o změně, respektive nákupu nového notebooku, je vhodné vzít v úvahu několik věcí. V první řadě se ujistěte, že k výměně skutečně nastal čas, že stávající přístroj je už opravdu starý a nevyhovující. Platí však bezezbytku, že nový je vždy lepší? A jak to zjistit?

Jak skutečně starý je váš notebook?
Nákup jakéhokoliv nového počítače představuje poměrně složitý úkol. Nabízený sortiment – a v případě notebooků to platí dvojnásob – je doslova obrovský. Běžný laik se v modelech jen těžko vyzná, a tak se orientuje pouze podle několika ukazatelů a pravidel. Většinou se zaměřuje na výkon, vybavení, funkčnost, vzhled a primárně na cenu. V případě, že jdete po ceně, tak ty nejlevnější modely budou zcela postačovat na surfování na internetu, chatování, ale i psaní dokumentů. Avšak náročnější úlohy, jako je práce s fotografiemi, střih videa apod. se mohou stát utrpením.

Proto rozhodnutí o tom, zda nastal čas na výměnu vašeho stávajícího notebooku, by mělo začít základní otázkou, zda ten stávající přece jen nedostačuje – zda stále slouží vašim potřebám. Pokud se zapne tak rychle, jak chcete, splní, co chcete, na baterii vydrží takovou dobu, kterou potřebujete, případné praskliny či jiné vady na displeji nevadí v práci, pravděpodobně není důvod ho vyměňovat. Na druhou stranu, pokud vám dochází místo na pevném disku a jste pravidelně frustrovaní z vlastností či výkonu, možná nastal ten pravý čas.

Známky stárnutí notebooku
V závislosti na potřebách si notebook můžete ve starém stavu ponechat i poměrně dlouho. Potom se však můžete dostat do situace, kdy již nezbude nic jiného – dochází k zamrzávání, objeví se chyby, ventilátor běží stále na plné obrátky, datové úložiště selže, baterie již nic nevydrží apod. Pokud nejste navíc technicky zdatní a nakloněni k tomu podnikat kroky, jako je přeinstalace operačního systému, potom byste měli uvažovat o výměně, případně vyhledat pomoc odborníka nebo alespoň prokazatelně zkušenějších přátel.

Možnosti upgradu
V závislosti na vaší úrovni technických dovedností můžete v některých případech odložit nákup nového stroje, a to díky uvážlivým upgradům. Někdy stačí navýšit RAM, vyměnit baterii nebo datové úložiště. Ne všechny notebooky však lze jednoduše upgradovat. Zda to ten váš umožňuje, zjistíte rychlým pohledem na jeho spodní část – pokud se zde nacházejí odnímatelné části, potom je to dobrá zpráva. Pokud nemáte dost zkušeností, stačí zajít do servisu a poradit se, co by mohlo pomoci – respektive která komponenta by se měla vyměnit.

Zdroj: https://www.idnes.cz/technet/pc-mac/notebook-upgrade-vymena-pomaly-stary-rychlost.A220825_081057_hardware_dvr
foto: Creative Commons
Starší články »