Články
z měsíce Duben 2025
Být gymplákem a nenavštívit místní hutní provozy by byla velká škoda. Jak vypadá výroba produktů, které živí velkou část regionu, ukazujeme díky vstřícnosti managementu místní hutě a entuziasmu průvodců, emeritních odborníků, kteří strávili dlouhá léta svého profesního života v provozech železáren. Děkujeme.
V letošním školním roce se do soutěže zapojilo 142 žáků naší školy. Až do celostátního finále, které se konalo v pátek 25. dubna v České národní bance v Praze, se ve III. kategorii nejstarších studentů probojoval tým složený z Dominika Ožany (2.C), Františka Malého a Ondřeje Marka (3.B). Nakonec se umístili mezi 5 nejlepšími, což je zatím nejlepší výsledek v této soutěži.
Pražského finále se zúčastnil také Adam Talík (4.A), který uspěl v doplňkové soutěži pro žáky II. stupně základních škol.
Všem srdečně gratulujeme a děkujeme za reprezentaci školy!

Třinecké gymnázium se těší na novou spolupráci se školním psychologem. Informace o výběrovém řízení na tuto pracovní pozici najdete v následujícím dokumentu: Výběrové řízení – školní psycholog
Milí uchazeči, testy jednotné přijímací zkoušky (JPZ) jsou za vámi. Co se bude dít dál? Výsledky testů budou zpracovány Centrem pro zjišťování výsledků vzdělávání (CZVV). Na konci měsíce dubna budou do výsledků zahrnuti uchazeči, kteří budou konat JPZ v náhradním termínu (tj. 29. a 30. 4. 2025). Důležitým termínem je 12. 5. 2025, kdy vám CZVV v systému DIPSY zpřístupní ohodnocené záznamové archy a výpisy výsledků. Zjistíte tak, kolik bodů jste v jednotlivých testech získali. Definitivní výsledky 1. kola přijímacího řízení pak budou zveřejněny v systému DIPSY i na všech školách dne 15. 5. 2025. Pokyny k dalšímu postupu opět zveřejníme na našich webových stránkách. Těšíme se na shledanou!

V úterý 15. dubna se naši prvňáci rozjeli do Poruby, kde na fakultě informatiky (FEI) absolvovali přínosnou exkurzi – hovořili o počítačových hrách, měřili optická vlákna a nakonec si ve studiu natočili vlastní podcast. Ke spokojenosti přispělo i to, že se nám odborníci z FEI věnovali perfektně po celou dobu exkurze.
Koncem března proběhlo školní kolo oblíbené matematické soutěže a jejím pořadatelem je Jednota českých matematiků a fyziků.
Už známe i výsledky okresních statistik.
Z naší školy se letos do soutěže zapojilo 126 studentů, kteří byli rozděleni do 4 kategorií (Benjamín, Kadet, Junior, Student) podle ročníků a ve stanoveném čase řešili testové úlohy různé náročnosti.
Ve všech kategoriích se někteří studenti umístili mezi deseti nejlepšími v okrese:
Mezi nejlepší patří Jan Cieslar (2. B), který je vítězem školního kola a současně v okrese obsadil 1. místo v kategorii Junior
(1. a 2. roč. SŠ). Úspěšný je také na 9. místě Václav Vojkovský (2. B) a na 10. místě Klára Chodurová (2. C).
Skvěle si vedla Lucie Chlupová (3. C) v kategorii Student (3. a 4. roč. SŠ), vyhrála školní kolo a v okrese obsadila 3. místo. Dařilo se také Vojtěchu Zielinovi (7. A), který získal 6. místo.
Mezi nejlepší se dostali i kluci Adam Talík a Alex Macošek (4. A), kteří se stejným počtem bodů skončili na 3. – 4. místě v kategorii Kadet (8. a 9. třída ZŠ). Úspěšná je také na 9. místě Markéta Szlauerová (3. A).
U nejmladších v kategorii Benjamín (6. a 7. třída ZŠ) se mezi úspěšné okresní řešitele zařadila s 4. – 6. místem Bára Stryjová
(2. A).
Celkový počet zapojených řešitelů v okrese:
Student – 78, Junior – 170, Kadet – 1314, Benjamín – 1366.
Blahopřejeme vítězům a těšíme se na další ročník.
story photos – Fotografie k příběhům
Komise angličtiny vyhlásila soutěž pro studenty vyššího gymnázia o nejlepší příběh inspirovaný fotografií. Celkem se sešlo 30 literárních prací, kde jsme hodnotili originalitu příběhu, úroveň angličtiny, kreativitu a dodržení pravidel. Překvapilo nás, že ani jedna fotografie nebyla „favoritem“ a že bylo velmi těžké vybrat tři nejlepší příběhy. Děkuji Dr. Ritchiemu za pomoc s vyhodnocením a osobní komentáře k vítězným pracím.
Všem děkujeme za účast a vítězům gratulujeme! Autoři vítězných příspěvků se mohou těšit na sladkou odměnu.
1. místo: Veronika Mrózková 7.A – The Crocodile Savior
I found this short stry brilliantly written with such good use of deep meaningful statements. Evoking images and thoughts about how the discovery of the animal changed her life.
Friendship, caring and setting the crocodile free being a random act of kindness.
A very well written, exciting and grammatically costructed story.
2. místo: Klára Bugajová 7.A – The World Is a Cruel Place
Painting the scene for Evangeline discovering the sign and the feelings she endured after looking at this was just perfect. Her thought process was detailed and brought to the reader with sheer shock and amazement.
The story brings out real feeling and sympathy form the reader. Perfect grammar and so much feedback from Evangeline on her fate. I enjoyed it so much.
3. místo: Jan Holík – The story behind the picture
The description of Mr Johnson was able to send a message of how he neded to break of his elderly shell and relive heis youth. His need to be young again and prove himself was ever present.
Afterwards, his return to reality proved to still by comforting and gave him more reason to live.
The story made me feel that most older kpeople want to be back in their youth and prove they still have somethisng to offer.
Good humen focussed story with so mulch detail included.

Motto: Scientia potentia est. (Vědění je moc.)
Na gymnáziu studoval v letech 1997–2001.
Jirka úspěšně absolvoval magisterské (2006) a následně i doktorské studium (2010) organické chemie na Masarykově univerzitě v Brně. Během svého doktorského studia strávil jeden rok na vědecké stáži v USA, na prestižní University of Colorado Boulder.
V letech 2010–2019 působil nejprve jako postdoktorand (2010-2013) a později jako vědecký pracovník (2014-2018) střídavě na Ústavu organické chemie a biochemie (ÚOCHB) Akademie věd ČR a na University of Colorado Boulder, v mezinárodně uznávané výzkumné skupině profesora Josefa Michla. Zabýval se chemií sloučenin boru s potenciálním využitím pro nové typy baterií, vývojem molekulárních rotorů jako součástek nanotechnologií i návrhem nových organických materiálů pro solární články.
V roce 2019 uspěl v mezinárodním výběrovém řízení na pozici vedoucího juniorské výzkumné skupiny na ÚOCHB a v roce 2023 byl na základě mezinárodních evaluací povýšen do pozice vedoucího seniorní vědecké skupiny.
Dnes vede výzkumnou skupinu „Molekulární zařízení“ na ÚOCHB v Praze. Jeho tým se zaměřuje na výzkum a vývoj molekulárních strojů poháněných světlem – tedy systémů, které se dokážou řízeně pohybovat na úrovni jednotlivých molekul.
🔬 Zní to zajímavě a chceš se dozvědět víc? Podívej se na následující video:
👉 YouTube – Molekulární stroje
Jirka je autorem či spoluautorem desítek publikací ve špičkových mezinárodních vědeckých časopisech – mnohé z nich byly vybrány na titulní stránky. Dále přednesl desítky zvaných přednášek jak na mezinárodních vědeckých sympóziích, tak univerzitách. Zároveň organizoval či spoluorganizoval řadu mezinárodních konferencí, včetně akcí s účastí nositelů Nobelovy ceny, a to jak v Česku, tak v zahraničí.
🌐 Více informací najdete na jeho webových stránkách: (https://kaleta.group.uochb.cz/cs)
📬 Máš rád(a) chemii, jsi zvědavý(á), šikovný(á) a chtěl(a) bys být součástí jeho výzkumného týmu v Praze?
Neváhej napsat! (jiri.kaleta@uochb.cas.cz)

V úterý 8. dubna vyjel Miroslav Chytka, 6. A, na zábřežské gymnázium, aby tam předvedl svůj nový projekt počítačové hry, kterou programuje v jazyku Python. Reprezentace naší školy byla úspěšná, komise IT blahopřeje.
Dne 26. března se dva týmy z naší školy zúčastnily soutěže Bridge Builder Contest, která se konala v prostorách stavební fakulty VŠB-TUO. Úkolem soutěžících bylo postavit most ze špejlí tak, aby byl co nejlehčí, ale zároveň nejpevnější. Hodnotila se také originalita a design konstrukce.
Děkujeme našim studentům za skvělou reprezentaci školy!

Dne 31. března 2025 se konalo krajské kolo prestižní soutěže Geologická olympiáda, která přilákala talentované studenty z celého kraje. Soutěž byla velmi náročná, plná složitých úkolů testujících nejen znalosti z geologie, ale i schopnost logického myšlení a praktického uplatnění teoretických poznatků.
Naši školu reprezentovali čtyři studenti: Adéla Škulcová, Tereza Demelová, Tabita Pietaková a Vojtěch Zielina. Statečně se poprali s velkou konkurencí a složitými úlohami. Jejich výkony – 4., 5., 9. a 11. místo – byly obdivuhodné. Tento výsledek svědčí o jejich skvělých znalostech, pečlivé přípravě a schopnosti řešit náročné úkoly pod tlakem.
Děkujeme našim studentům za vzornou reprezentaci školy a přejeme jim mnoho dalších úspěchů v budoucích soutěžích!

V krajském kole Geografické olympiády, které se konalo v Ostravě 26. 3. 2025 se Adam Talík umístil na krásném 5. místě. Gratulujeme
Dne 26. 2. 2025 se vítězové školního kola setkali s těmi nejlepšími v okresním kole. Nejlépe se dařilo Adamu Talíkovi, který v konkurenci 32 řešitelů obsadil 2. místo v kategorii C a postupuje do kola krajského. V okresním kole dále nás reprezentovali An Tuan Biedrawa, Eliška Skupieńová, Václav Vojkovský a Matěj Wolny. Všem řešitelům děkujeme za reprezentaci a Adamovi gratulujeme k postupu.
Diplom
Milé učitelky, učitelé, jaké aplikace vám pomáhají ve výuce? Jsou mezi nimi i tyto tři?
https://get.plickers.com/
Využívá se pro snadné a rychlé zjištění, zda studenti porozuměli danému tématu. Každý žák má (např. nalepený na zadních deskách sešitu) unikátní QR kód. Učitel připraví otázky a studenti pomocí těchto kódů hlasují o správné odpovědi. Učitel odpovědi celé třídy naskenuje (např. telefonem) a aplikace automaticky vyhodnotí výsledky. Výhodou je, že při používání plickers pracuje s chytrým přístrojem pouze učitel, žáci jsou offline.
https://lingoclip.com/
Aplikace pro interaktivní výuku jazyků, která pracuje s písněmi populárních interpretů. Aplikace podporuje aktivní poslech, při kterém buď dopisujete chybějící slova nebo chybějící slovo vybíráte z nabídky. Vše navíc v různých obtížnostech. Lze zadat jako domácí úkol, my používáme čas od času v hodině, kdy každý posloucháme stejnou písničku, ale hrajeme na svém mobilu se sluchátky.
https://www.flippity.net/
Možná trochu old school, pravděpodobně už existují i graficky čistší a na ovládání snadnější prostředí, ale zvyk je železná košile. Flippity spustíte pouze z prohlížeče a nabízí vám několik užitečných nástrojů – vybírání náhodných jmen, náhodné rozřazování do dvojic nebo různě početných skupin, či tvorbu opakovacích her (Riskuj, šibenice, bingo, křížovka…). Vše zdarma a snadno upravitelné v prostředí Google Sheets.
Zdroj: https://triucitelky.cz/aplikace-ktere-pouzivame-ve-vyuce-a-pro-organizaci-naseho-casu/