Dne 14. 12. 2018 se na Magistrátu hlavního města Prahy konalo finále celostátní soutěže Olympiáda lidských práv. V něm naši školu reprezentovali Matěj Fonš a Jana Stonawská. Po slavnostním přivítání měli za úkol napsat esej na různá aktuální témata (migrace, volby ze zahraničí, transsexualita…). Dále je čekaly workshopy UNICEF, Amnesty International a beseda s europoslancem Jiřím Pospíšilem. Ačkoli se našim studentům nepodařilo postoupit do TOP 10, být mezi 60 nejlepšími z asi 1500 zúčastněných je chvályhodný úspěch.
Tento týden na naší škole proběhlo focení tříd ve vánočním oblečení. Nejhezčí foto bude vyhodnoceno během pátku 21. 12. 2018. Hodnotit budou naše hodné paní kuchařky. Nejlepší fotka bude oceněna.
Do ankety týkající se zvonění na našem gymnáziu se bohužel zapojilo pouze 40 procent respondentů z řad žáků a pedagogů školy. 143 účastníků ankety se vyslovilo pro návrat klasického zvonění, 120 dotázaných by preferovalo zvonění melodické, někteří se vyslovili pro obě možnosti. Skutečnost, že v současnosti nezvoní, vyhovuje 27 respondentům.
V úterý 11. 12. se na našem gymnáziu uskutečnil Maraton psaní dopisů, největší akce na podporu lidských práv na světě. Maraton jsme zorganizovali spolu s členy karvinské pobočky Amnesty International, tvořené hlavně studenty Gymnázia Karviná a jednou žákyní ZŠ Mendelovy. K nim se připojily i dvě naše studentky, které jsou dobrovolnicemi v knihovně Třinec.
Během celého dne tito nadšenci navštívili 7 tříd, kterým případy představili. Celý den byli k dispozici ve vestibulu, kde sbírali podpisy.
Během akce se nasbíralo 596 dopisů, z toho 72 přepsaných ručně, a vybralo se zhruba 700 korun na jejich odeslání. Děkujeme všem studentům, kteří ukázali, že jim lidská práva nejsou lhostejná.
Poslední náš úspěch v těžké konkurenci odchovanců pověstné šachové školy ve Frýdku-Místku byl v roce 2013. Tehdy jsme obsadili 3. místo v okresním kole kategorii V. Letos jsme navázali na úspěchy z předešlých let a vybojovali opět 3. místo a možný postup na divokou kartu do krajského kola. Šachistům blahopřejeme.
Dne 22.11. se na naší škole konala mezinárodní překladatelská soutěž Juvenes Translatores, ve které studenti mohou překládat ze všech jazyků Evropské unie. Oblíbeným překládaným jazykem je angličtina, ze které překládalo 43 studentů, a španělština, kde se o překlad pokusilo 7 studentů. O vítězích v angličtině rozhodovala porota ve složení Mgr. Zawiszová, Mgr. Bruková a Mgr. Lisztwanová. Ukázalo se, že největším překladatelským oříškem byl nadpis, který se správně povedl přeložit jen třem studentům.
Že se nejednalo o lehký text, se můžete přesvědčit zde.
1. místo – Katka Rusnoková 5. A 66,5 bodů 2. místo – Ondřej Hložek 4. C 64 bodů 3. místo – Alexandr Šimon 5. A, Johanna Szpyrcová 4. C 61 bodů
Velmi pěkné práce měli také Lukáš Míra 5. A, Jan Zaremba 2. E, Adam Michalek 5. A, Matěj Fonš 5. A, Jaroslav Szkandera 4. C, Kamila Wrzecionková 5. A, Ondřej Cienciala 3. D a Jakub Danyś 3. D.
Práce ve španělském jazyce hodnotila Mgr. Caputová a nejlépe si vedly tyto studentky:
1.- 2. místo – Eliška Hečková a Tereza Sikorová 6. A 3. místo – Markéta Hankeová 3. E
Kateřina Walachová, studentka 3. C, získala v celostátním kole literární soutěže Česká lupa speciální cenu poroty. Téma letošního 5. ročníku soutěže znělo Magie v nesprávných rukou, úkolem soutěžících bylo napsat detektivní příběh. Katka do soutěže zaslala povídku s názvem Makoropole, která zaujala porotu natolik, že byla nazvána vražedně dobrou povídkou.
úspěšní řešitelé školního kola kategorie C v roce 2018
V letošním roce se opět můžete zúčastnit Chemické olympiády, která je druhou nejstarší školní vědomostně-dovednostní soutěží v ČR. Letošní ročník je v pořadí již pětapadesátý. Věříme, že olympiáda osloví chemické nadšence i ty, kteří plánují spojit své budoucí profesní zaměření s chemií nebo jí příbuzným oborem. V loňském roce sbírali naši žáci výrazné úspěchy v okresních i krajských kolech. Věříme, že letošní rok bude neméně úspěšný.
kategorie A – maturitní ročníky a další zájemci z nižších ročníků 55_b_sk_teorie_zadani_uvod – řešení odevzdávejte svým vyučujícím do 26. října 2018.
kategorie B – 2. a 3. ročník 4letého a 4. a 5. ročník 6letého studia 55_b_sk_teorie_zadani_uvod– řešení odevzdávejte svým vyučujícím do 22. března 2019.
kategorie C – 1. a 2. ročník 4letého a 3. a 4. ročník 6letého studia – zadání – odevzdávejte vyučujícím do 25.2.2019
kategorie D – 1. a 2. ročník 6letého studia 55_d_sk_teorie_zadani – řešení odevzdávejte svým vyučujícím do 22. ledna 2019.
Máte-li čas a chuť tvořit nebo chcete-li ušetřit, můžete si sami vyrobit vánoční ozdoby doma. Inspiraci najdete na mnohých webových stránkách, stačí zadat do svého vyhledávače „výroba vánočních ozdob“. Vlastní ozdoby Vám Vánoce jistě obohatí lépe než ty koupené.
Soutěž Vaříme z regionálních potravin, kterou pořádal Krajský úřad Moravskoslezského kraje, se stala výzvou i pro naše paní kuchařky. Pracovníci školních jídelen zřizovaných krajem měli za úkol připravit obědové menu pro žáky ve věku 15–18 let za použití alespoň jednoho potravinářského produktu, který byl v rámci regionu oceněn značkou kvality. Návrh menu zpracovaný našimi skvělými kuchařkami postoupil do finálového kola, které proběhlo 28. 11. 2018 v gastrocentru Střední školy společného stravování v Ostravě-Hrabůvce. Zde vybojovala naše hlavní kuchařka – paní Vlasta Kawuloková – vynikající 3. místo. Děkujeme celému týmu školní jídelny nejen za úspěšnou reprezentaci školy, ale především za každodenní dobrou práci a její výsledky!