Články z měsíce Únor 2022

Po dvou letech se vrací GymtriStar!

Dne 31. 3. 2022 se bude v aule konat soutěžní přehlídka uměleckých vystoupení GymtriStar 2022. Přihlásit se můžete například v oborech: sólový zpěvák, pěvecká skupina, hudební skupina, sólový instrumentalista, přednes básní, uměleckých textů, sólový nebo skupinový tanec, žonglér, výtvarník a další… Délka jednotlivých vystoupení je max. 5 minut. Přihlášky odevzdejte do 21. 3. 2022 Mgr. Vlastě Liberdové (kab. č. 74) nebo mailem: vlasta.liberdova@gymtri.cz.

Přihláška na GymtriStar

Úspěchy našich žáků v chemických soutěžích

Letošní 7. ročník mezinárodní soutěže pro středoškoláky se zájmem o chemii proběhl opět ve dvou etapách. Nejprve v lednu řešily týmy online zajímavé úlohy na čas, podle dosažených výsledků pak byli vybráni nejúspěšnější řešitelé pro prezenční kolo konané v Pardubicích pod záštitou Fakulty chemicko-technologické.

V této soutěži se opakovaně s úspěchem umisťují i žáci našeho gymnázia. Letošní tým soutěžící v nejtěžší kategorii A tvořili zástupci předmaturitního a maturitního ročníku: Rudolf Kubik, Pavel Myrdacz, Filip Lipowski, Marek Bialožyt, Petr Martynek i Lukáš Tomoszek. Naši borci obsadili celkově 10. místo v souboji čtyřiceti týmů dané kategorie, což je vzhledem k náročnosti úloh skvělým výsledkem!

Komise chemie děkuje za vzornou reprezentaci školy a srdečně gratuluje všem zúčastněným.

Letošní 58. ročník tradiční soutěže zahájili minulý týden v kategorii D nejmladší studenti našeho gymnázia. Řešili úlohy připravené na téma Atmosféra a země se zaměřením na vlastnosti a reakce pěti nejzastoupenějších prvků a sloučenin v atmosféře (dusík, kyslík, argon, oxid uhličitý a neon) a v zemské kůře (opět kyslík, křemík, hliník, železo a vápník).

Studenti 3.A, kteří s chemií teprve před pár měsíci začali, byli sice v nevýhodě, nicméně bojovali velmi statečně a příští rok určitě znásobí získané zkušenosti. Nejlépe se v soutěži dařilo těmto studentům: 1. místo Adéla Škulcová, 2. místo Vojtěch Zielina, 3. místo Tabita Pietaková. Pouhá polovina bodu dělila v pořadí čtvrtou Elišku Veselou od bronzové příčky.

Všichni soutěžící si zaslouží pochvalu a poděkování komise chemie, Adélce a Vojtovi pak přejeme hodně štěstí v okresním kole!

Výsledky školního kola Dějepisné olympiády

Po dvou karanténou ovlivněných ročnících proběhne letos, doufejme, kompletní verze Dějepisné olympiády. Zatím máme za sebou školní kolo, které dopadlo následovně. V první kategorii svedli velmi těsný, takřka bratrovražedný souboj Adam Slaninák a Vojtěch Zielina (oba ze 4.A), až rozstřel rozhodl, že vítězem se stal první jmenovaný. Na třetím místě skončila Alžběta Szlaurová (3.A). V kategorii druhé (starší) obhájil první místo Jakub Kijonka ze 3.D před Davidem Běhálkem (5.A) a Filipem Stonavským (2.D). 

Do okresního kola tak postupuje Adam Slaninák, Jakub Kijonka a David Běhálek. Budeme jim v březnu držet palce.

Všem soutěžícím ve školním kole děkujeme za účast.

Fiktivní firma v plném proudu

V pátek 11.2. se několik studentů zúčastnilo workshopu Obchodní akademie a VOŠ v Mariánských Horách s názvem „Podnikání a podnikavost“. Šlo o akci projektu OKAP II., který zaštiťuje Moravskoslezský kraj. 

Tito studenti v rámci našeho gymnázia navštěvují kroužek „Fiktivní firma“, kde si vymysleli svou firmu, stanovili předmět podnikání, řešili, jakým způsobem budou firmu prezentovat a seznámili se s celou řadu dalších aktivit, které jsou s vedením firmy spojeny. 
Účast na workshopu poskytla příležitost podívat se na podnikání a podnikavost z jiného úhlu. Hlavním cílem setkání bylo ukázat přesah výše zmíněných termínů do praktického života. Studenti plnili celou řadu úkolů zaměřených nejen na komunikační techniky, práci s klientem, nápady na podnikání, ale také jak se např. bránit prokrastinaci a dát svému životu ten správný impulz a směr.

Projekt „Fiktivní firma“ bude mít velké finále v Ostravě dne 24.3.2022, kdy se uskuteční Veletrh fiktivních firem. Naši studenti zde budou své firmy prezentovat. Držme jim palce!

Přemysl Zbončák a Marian Plucnar

Tým fiktivní firmy

IT novinky: Používáte internetbanking bezpečně?

Představte si, že se jednoho dne přihlásíte do internetového bankovnictví a na vašem účtě bude svítit nula. Představa je to jako z hororu, ale k jejímu uskutečnění stačí až děsivě málo. Někteří uživatelé si myslí, že internetové bankovnictví je nedobytný trezor, ale ve skutečnosti je tak bezpečné, jak je bezpečné chování uživatele.

1) Do internetového bankovnictví si vždy zvolte přihlašovací údaje, které jinde na internetu nepoužíváte. Pokud by se totiž stalo, že někdo zjistí vaše heslo k e-mailu nebo k sociálním sítím, mohl by se přes něj zkusit dostat také do vašeho internetového bankovnictví.

2) Potrénujte své mozkové závity a přihlašovací údaje do internetového bankovnictví se naučte nazpaměť. Psát si je do dokumentu v počítači, do mobilu nebo na papír je velmi riskantní.

3) Přihlašovací údaje zadávejte pouze při přihlašování. Zločinci vám odešlou e-mail (phishing), ve kterém se vydávají za vaši banku, odkážou vás na falešnou stránku, která připomíná stránky vaší banky, a předloží vám formulář, do kterého máte vyplnit své údaje. Banka po vás nikdy nebude chtít zadat přihlašovací údaje do jiného formuláře než při samotném přihlašování.

4) Nikdy se do internetového bankovnictví nepřihlašujte odjinud než z vlastního počítače a smartphonu. Nikdy nevíte, zda cizí mobil nebo třeba počítač v knihovně není napadený keyloggerem nebo jiným virem schopným odhalit přihlašovací údaje. Do bankovnictví se nepřihlašujte ani v práci. Ve firemních počítačích často bývají nainstalované programy, které monitorují, co zaměstnanci v pracovní době dělají, a teoreticky mohou zaznamenat i vaše přihlašovací údaje.

5) Nastavte si nižší hranice limitů pro platby a výběr. V nastavení svého účtu si změňte, kolikrát a do jaké částky můžete za den/týden platit.

Zdroj: https://www.digitalnipevnost.cz/zpravodaj/detail/jak-bezpecne-pouzivat-internetove-bankovnictvi

Známe výsledky školního kola Biologické olympiády

9. února se konalo školní kolo Biologické olympiády kategorií A a B, téma letošního ročníku bylo Drž si balanc! Aneb Rovnováhy a zpětné vazby v přírodě. Účast sice negativně poznamenaly četné nemoci a karantény, ale i tak jsme byli svědky kvalitních výkonů.
Jediným účastníkem kategorie A byl Rudolf Kubik ze 7. A. I když neměl žádnou konkurenci, jeho znalosti byly výborné a doufáme, že si dobře poradí i v krajském kole.
Soutěžící v kategorii B to měli o poznání těžší, do kraje obvykle postupuje jen ten nejlepší. Těsné vítězství o pouhého půl bodu vybojovala Tereza Kidoňová z 5. A. Neméně kvalitní výkon předvedla i Anna Kozielková z 1. E. Třetí příčku obsadila Veronika Ciencialová z 6. A.
Všem soutěžícím děkujeme za účast a vítězům přejeme hodně štěstí v krajském kole.

Lukáš Tomoszek opět v ústředním kole MO-P

Talent Lukáš Tomoszek z maturitního ročníku opakuje svůj mimořádný loňský úspěch v Matematické olympiádě kategorie P.
V soutěži zaměřené na algoritmy suverénně vyhrál 1. místo v krajském kole a celkově v rámci ČR skončil na 2. místě. 
Postupuje tedy do ústředního kola
, které proběhne v Teplicích od 23. 3. do 25. 3. 2022. 

Moc blahopřejeme a budeme držet palce. 

 

Matematická olympiáda – postup do kraje

I letos se někteří studenti s plným nasazením rozhodli řešit náročné úlohy Matematické olympiády. Po úspěšném vyřešení domácího kola se zúčastnili v kategorii B a C kola klauzurního, u mladších v kat. Z9 kola okresního. 

Nejlépe dopadli v jednotlivých kategoriích: 
B – Šimon Lipus (6. A),
C – Daniel Cieślar (1. D), Miroslav Murin (5. A),
Z9 – Dominik Skoupil (4. A). 
Všichni čtyři se stali úspěšnými řešiteli a postoupili do krajských kol, která se budou konat koncem března a začátkem dubna. 

Všem děkujeme za reprezentaci školy a držíme palce. 

 

2.A si v knihovně vyzkoušela LARP

7. února 2022 žáci 2.A navštívili třineckou knihovnu, aby na vlastní kůži poznali, co je to LARP.  Týden předem si museli zvolit svou oblíbenou knihu a postavu a každý musel mít nějakou jinou. To vůbec nebylo lehké. 

A pak si mohli vyzkoušet LARP pro začátečníky. Co to je? 

Larp (Live Action Role Play) je označení pro specifický druh her, založených na hraní role. V těchto hrách má každý hráč přidělenou roli nějaké postavy, kterou během hry ztvárňuje, podobně jako herci na divadle. Oproti divadlu však nehrají hráči pro diváka, ale pro sebe samé a své spoluhráče.

Každá postava má vytvořený charakter, podle kterého za ni hráč jedná, a své herní cíle, kterých se v rámci této role snaží dosáhnout. Vzájemnými rozhovory, interakcí a hereckou improvizací pak hráči společně rozvíjejí příběh, kterého jsou jejich postavy součástí. Rozuzlení celého příběhu obvykle není pevně stanoveno a je tedy zcela na hráčích, jak se rozhodnou herní situace v rolích vyřešit. Cílem našeho LARPU bylo změnit osud vybraného hrdiny naší knihy. K tomu mu měla přispět pomoc ostatních postav z jiných knih. Někteří se potřebovali přenést v čase, jiní najít někoho silného nebo moudrého. Nakonec téměř všichni byli zachráněni. 

Larpy svým hráčům přinášejí především zábavu a kreativní využití volného času. Byť to není jejich původním záměrem, nepřímou formou podporují také rozvoj osobnosti, zlepšují komunikační i rétorické dovednosti a v bezpečném prostředí hry vedou hráče k přijímání zodpovědnosti za svá rozhodnutí. A to bylo také cílem naší knihovnické lekce. 

Úspěšný ŠKOMAM 2022

Další ročník Školy matematického modelování (Škomam), který pořádá Katedra aplikované matematiky VŠB – TU Ostrava, se po loňském online setkání konal opět prezenčně a zase byl pro naše zúčastněné studenty maturitního matematického semináře velmi přínosný. 
Lukáš Tomoszek, Marek Bialožyt, Jiří Marosz a Kateřina Bilková si třídenní seminář užili a dověděli se na přednáškách a počítačových cvičeních hodně nového. Dokázali získané vědomosti využít a v soutěži Škomam Cup, ve které zvítězí ti, kteří v průběhu tohoto semináře odpoví správně přednášejícím na nejvíce otázek, obsadili spolu s dalšími dvěma týmy krásné 2. místo

Na další ročník se už těšíme. 

 

Starší články »