Články
z měsíce Září 2024

zlatá expedice
Mezi dny 6. až 10. září se skupina pěti nadšených děvčat – Emča, Sárka, Beatka, Veru a Eliška – spolu se dvěma učitelkami Blankou Lisztwanovou a Zuzanou Černou, rozhodla vydat na svou dlouho plánovanou zlatou DofE expedici do Nízkých Tater. No a co všechno zažily a jak to dopadlo?
Všechno začalo na nádraží v Třinci, odkud jsme vyrazily na dlouhou cestu směrem na Slovensko a po přestupu v Popradu jsme se autobusem dostaly do Telgártu, kde už na nás čekal náš první výstup – přes kopce a skalky až na Kráľovu hoľu s převýšením neuvěřitelných 1100 metrů. I když byla cesta přes další vrcholy Orlová a Bartková dlouhá, nebylo času nazbyt, a proto když jsme konečně za tmy dorazily k Andrejcové útulně, cítily jsme se naprosto vyčerpané. Rychle jsme postavily stany, připravily jednoduchou večeři a unavené padly do spacáků.
Druhý den jsme si uvědomily, že původní plány, které počítaly s 20kilometrovou trasou, byly příliš ambiciózní, a tak jsme se rozhodly trasu zkrátit na pouhých 8 kilometrů, zbytek cesty si nechat až na následující den a plánovanou trasu posledního dne vypustit úplně. Díky tomuto rozhodnutí jsme se ten den přes Priehybku rychle dostaly do tábořiště, kde jsme si uvařily vydatný oběd, pokračovaly v plánování trasy na další dny a zbytek času věnovaly potřebnému odpočinku.
Třetí den byl plán jasný – přes vrcholy Kolesárová, Oravcová, Havrania Polana a sedlo Homolka dorazit k útulni Ramža. Ale co asi žádná z nás nečekala bylo, že místní zdroj vody je nepitný. Bez vody jsme ale na místě zůstat opravdu nemohly, a proto nám nezbývalo nic jiného, než vyrazit k jejímu dalšímu zdroji na trase, který od nás byl vzdálen dalších 7 kilometrů. Po krátké pauze jsme se tedy vydaly dál přes Bacošské sedlo a sedlo za Lenivou a večer jsme dorazily na místo – do Čertovice, kde se na nás konečně usmálo štěstí. Místní horská služba totiž nabízela možnost noclehu a jelikož ranní předpověď hlásila déšť, bez váhání jsme tuto nabídku přijaly.
Čtvrtý den jsme jako každý jiný začaly vydatnou snídaní, ale protože jsme tentokrát nemusely balit stany, rychle jsme vyrazily na cestu. Ráno bylo naštěstí počasí ještě příznivé, ale v polovině cesty nás déšť nakonec dohonil, a tak jsme své pláštěnky poprvé přece jen z batohu vytáhout musely a rychlým tempem jsme přes Rovienky, Lajštroch a Kumštové sedlo pokračovaly k chatě generála M. R. Štefánika, kde jsme měly strávit poslední noc. I když pak byl v plánu i výstup na Ďumbier, hustá mlha a déšť nás bohužel nepustily. V chatě jsme si proto uvařily oběd i večeři, připravily si svá místa na spaní a poklidně šetřily síly na závěrečný den.
Poslední den výpravy jsme znovu začaly brzy ráno a po obrovské snídani se rychle vydaly k našemu závěrečnému cíli – vrcholu Chopku. Naše motto „Nic nás nezastaví“ nás hnalo kupředu a s větrem v zádech jsme se po několika hodinách, v mlze husté, že by se dala krájet, na Chopok opravdu dostaly. Po krátkém odpočinku už nás čekala jen cesta z kopce dolů, zpátky na autobus a potom vlakem domů.
No a tohle byla naše expedice. Na závěr bych tímto bych ráda poděkovala našemu úžasnému doprovodu, paní Blance Lisztwanové a paní Zuzaně Černé, za jejich obrovskou podporu, trpělivost a neoblomný optimismus, který nás i v těch nejtěžších chvílích motivoval dále kupředu. V průběhu této obrovsky náročné výzvy jsme všechny překonaly samy sebe a kromě vzpomínek na nádherné výhledy a nespoutanou tatranskou přírodu si odvezly zážitky, na které žádná z nás jen tak snadno nezapomene.
Přemýšleli jste někdy o tom, jak by měl Třinec vypadat za 10 let? Nad touto vizí se v závěru minulého školního roku zamysleli žáci nižšího i vyššího gymnázia, kteří se zapojili do soutěže Budoucnost Třince očima studentů. Jejich úkolem bylo jakoukoliv literární či výtvarnou formou zpracovat svoji představu města, ve kterém by se jim dobře žilo a studovalo. Literárně-výtvarnou tvůrčí výzvu jsme vyhlásili společně se Statutárním městem Třinec, které podařené studentské nápady využije při zpracování nového strategického plánu Fajny Třinec 2030+.
O kvalitě dodaných soutěžních prací svědčí fakt, že porota měla velmi těžkou práci vyhodnotit nejlepší z nejlepších. „Studenti zapojili jak svou fantazii, tak dovednosti práce s AI a dalšími programy. V literárně zaměřených pracích zase prokázali, že umí různou formou (báseň, úvaha, dopis…) zajímavě formulovat svá přání a představy o vylepšení Třince,“ potvrdil Mgr. Lukáš Adamík, jeden z členů poroty a učitel ICT a výtvarné výchovy.
A jak soutěž dopadla? Porota pečlivě obodovala a vyhodnotila práce ve dvou kategoriích a rozhodla takto:
Mladší kategorie
- Anežka Bonczeková 4.A (práce zde)
- Viktorie Zbončáková 3.A (práce zde)
- Mariana Divišová a Rút Borská 5.A (práce zde)
- Matěj Szotkowski 4.A (práce zde)
Starší kategorie
- Jana Balcárková 4.E (práce zde)
- Daniel Hubáček, Samuel Stebel 3.C (práce zde)
- Adam Krupa 3.C (práce zde)
Speciální cenu poroty získali:
Jakub Krumpholz 7.A (práce zde)
Barbora Kadlubcová + A. Gorylová 7.A (práce zde)
Dorota Káňová 4.A (práce zde)
Marek Zadembski 4.A (práce zde)
Jan Czepczor 3. C (práce zde)
Adam Slaninák 7. A (práce zde)
Vítězové byli za své práce odměněni hodnotnými cenami, které poskytlo Statutární město Třinec a zapojení sponzoři, kterým tímto děkujeme za spolupráci.
Vážení rodiče, členové Spolku rodičů a přátel Gymnázia Třinec,
Rada rodičů schválila na svém zasedání usnášeníschopným počtem hlasů výši členského příspěvku pro aktuální školní rok, který zůstává na stejné úrovni jako v letech předchozích. Zdvořile tedy žádám o úhradu členského příspěvku ve výši 600 Kč. Pokud se rozhodnete přispět vyšší částkou a podpořit naši činnost v rámci vašich finančních možností, budeme velmi potěšeni. V případě, že na gymnáziu studuje více vašich dětí, rodič přispívá pouze za 1. dítě. Úhrada za další studující dítě je zcela na vašem uvážení. Je nepsanou tradicí, s respektem a poděkováním, že výběr příspěvku dosahuje 99 % a průměrná výše příspěvku přepočtená na osobu významně převyšuje schválenou a předepsanou výši příspěvku.
Možnosti úhrady:
1. na účet spolku (preferováno) – platby posílejte v termínu do 31.10. 2024
Platební instrukce:
- bankovní účet vedený u Fio banky, číslo:
2800341777/2010

- variabilní symbol neuvádějte
- do poznámky pro příjemce prosím uveďte jméno a příjmení dítěte a třídu!!!, ve které žák studuje, abychom mohli platbu správně identifikovat. Pokud se rozhodnete přispět částkou nad 600 Kč, budete registrováni i jako sponzoři SRPG.
2. hotově
Máte možnost příspěvek uhradit hotově, a to na podzimních třídních schůzkách, prostřednictvím Vašeho delegáta v Radě rodičů (seznam delegátů je uveden na webových stránkách gymnázia v sekci Spolek rodičů, kapitola Lidé).
Děkuji za vaši podporu a přízeň
Ing. Jaroslav Stošek, předseda SRPG
V Třinci dne 25. 9. 2024
Ve čtvrtek 12. 9. 2024 proběhla v Dolní oblasti Vítkovice za podpory Moravskoslezského kraje projekce filmu „One Life“ o siru Nicholasi Wintonovi a následně beseda s Johnem Fieldsendem, posledním „Wintonovým dítětem“ z našeho regionu. Vzpomínkovou akci k uctění památek obětí holocaustu uspořádal spolek CEBENA – cesta bezmoci a naděje. Příležitost zúčastnit se této výjimečné akce měli i naši žáci třídy 6. A.
Příběh Wintonova dítěte ze Slezska
Fotogalerie
V termínu 12. – 16. května pořádá předmětová komise biologie exkurzi za přírodními atrakcemi Rakouska, Německa a Švýcarska. Exkurze je přednostně určena pro žáky vyššího gymnázia, kromě maturantů. V případě vyššího zájmu budou mít přednost žáci 2. a 3. ročníků (případně 6. A a 7. A), zohledníme také výši absence a prospěch.
Program je velmi pestrý, určitě se máte na co těšit. Bližší informace o programu a cenách najdete v přiloženém pdf souboru.
Na exkurzi se můžete přihlásit od 9. 9. od 18.00 prostřednictvím FORMS. Odkaz najdete v Teams, kanál Studenti, Učitelé studentům.
Odkaz na přihlášku ve Forms
oficiální odkaz CK BENFICA
Vážené studentky a studenti,
jménem nadace Bakala Foundation bych Vás ráda informovala o otevření přihlášek do nového ročníku programu Středoškolská stipendia (dříve ASSIST & HMC), která umožňují studovat rok na výběrových středních školách v USA nebo dva roky ve Velké Británii.
Tato stipendia jsou primárně určena studentům 1. a 2. ročníků středních škol a ekvivalentních ročníků víceletých gymnázií. Omezený počet míst je v nabídce i pro žáky 9. tříd ZŠ a 3. ročníků SŠ.
Stipendia pokrývají školné, ubytování a stravu po celou dobu studia a v případě potřeby je možné zažádat o dodatečnou finanční podporu. Stipendia jsou určena aktivním studentům s dobrou znalostí angličtiny. Podrobné informace najdete na webu nadace Bakala Foundation.
Uzávěrka přihlášek je 4. prosince 2024.
Zároveň bych Vás i studenty ráda pozvala na info přednášky, které se budou konat 25. září, 8. října a 22. října v našem Student Hubu na Praze 1 a je možno se k nim připojit i online.
V případě jakýchkoliv dotazů se na mě prosím neváhejte obrátit.
S pozdravem,
Karolina Jiřelová
Koordinátorka programu Středoškolská stipendia
Bakala Foundation
Tržiště 366/13, Praha 1 – Malá Strana, 118 00
jirelova@bakalafoundation.org
bakalafoundation.org
|
10. ročník projektu Kraj známý i neznámý
Ve dnech 11. – 13. září vyjela na projekt nazvaný Kraj známý i neznámý třída 3.A . Cílem projektu je poznání našeho regionu netradičním způsobem a také rozvoj jazykových dovedností v angličtině, češtině a „po naszymu“. Byl to náš jubilejní desátý ročník, kterému počasí úplně nepřálo. Zažili jsme sluníčko, déšť, mlhu i zimu. Přesto jsme všechno zvládli.

Všechny aktivity vypracovávali ve skupinách pod vedením zkušených pedagogů. Výuka neprobíhala klasicky jako ve škole, ale žáci sami aktivně získávali poznatky o našem regionu formou her, soutěží, pracovních listů či během procházek do okolí. Program probíhal v českém jazyce, ale také v angličtině tak, aby se žáci naučili používat jazyk jako komunikační a sdělovací prostředek. Zaměřili jsme se i na místní dialekt „po naszymu“. Žáci pracovali s textem písně skupiny Blaf, pokusili se o překlad slov i dramatizaci obsahu. Četli a snažili se porozumět vybraným povídkám místních lidových vypravěčů.

Výuka neprobíhala jen uvnitř, ale také venku, protože počasí první den bylo tentokrát mimořádně příznivé – sice chladno, ale slunečno s výhledy na Lysou horu i Roháče. Díky běhacímu diktátu týmy získaly informace ke zpracování letáku o regionu, vyzkoušeli si anglickou paměťovou hru, prošli se k Medvědí skále a ke Kamenné chatě s rozhlednou. Tam se jim podařilo pokořit dva roky starý rekord v netradiční soutěži „Kolik žáků tercie se vleze do dětského plastového domečku?“. Dostalo se jich tam neuvěřitelných čtrnáct.

S pomocí pracovního listu, kde museli správně vytvořit recepty regionálních jídel, se dozvěděli informace o místní kuchyni. Od toho už byl jen krůček k praktickému využití. V týmech si připravovali těsto na „placki na blasze“. Vyzkoušeli si škrábání brambor na rychlost a někteří dokonce prolili kapky vlastní krve při strouhání brambor. A jak jim vlastnoručně vyrobená večeře chutnala, ať už se smetanou a cukrem nebo se škvarkami.


I když by si žáci velmi přáli volné večery, nebylo tomu tak. Jeden večer jsme jídelnu přeměnili na divadlo, kde nám týmy předvedly v angličtině pohádku Three Little Pigs. Všichni jsme se pobavili a porota měla těžkou práci rozhodnout, které představení bylo nejlepší. Druhý den večer hádali historické předměty a také jsme si vychutnali animaci písničky Cug do werku v originálním vystoupení jednotlivých týmů.

A protože se všichni snažili a body týmům přibývaly, týmová soutěž byla napínavá až do samotného konce.
Třetí den po posledních úkolech dostaly nejúspěšnější týmy ceny a šlo se domů. Určitě máme na co vzpomínat jak my učitelé, tak i žáci.

P.S. Moc děkujeme všem, kteří nám upekli spoustu dobrot. Na tyto vynikající svačinky budeme dlouho vzpomínat. Také děkujeme panu Procházkovi, který nám zajistil dopravu všech věcí na chatu a zpět.

Správné pořadí zapojování kabelu je velmi důležité pro nabíjení chytrých telefonů a všech ostatních zařízení s baterií. Vzpomeňte si: zapojujete nejprve kabel do mobilního telefonu a poté síťový adaptér do zásuvky?
Právě tato chyba totiž může být pro vaše zařízení škodlivá, může dojít ke ztrátě dat, snížení výkonu, zkrácení životnosti baterie. Důvodem je totiž přepětí. Při zapojení napájecího adaptéru do zásuvky může docházet ke krátkodobým napěťovým špičkám trvajícím několik milisekund. Je to fyzikální jev, kterému nelze moc zabránit – pokud je kabel na druhém konci ve chvíli, kdy zastrkáváte nabíjecí adaptér do zásuvky, již zapojen do nabíjecího rozhraní smartphonu, může přepětí za určitých okolností způsobit poškození zařízení.
Proto byste měli vždy nejprve zapojit síťový adaptér do zásuvky a teprve poté kabel do mobilu.
Někteří výrobci však upozorňují ještě na jeden nešvar – nabíjení telefonu s nasazeným ochranným krytem. Ačkoliv to ve většině případů nemusí telefonu škodit, v případě častého zahřívání při dobíjení je lepší pouzdro sundat. Důvod je jasný – pouzdro, například z kůže, může izolovat teplo a telefon se při nabíjení bude hůř ochlazovat. A přesně to může vést k nadměrné zátěži a degradaci akumulátoru.
Zdroje:
https://www.chip.cz/sites/default/files/styles/max_2600x2600/public/2024-03/phoneCharging_Pixabay.jpg?itok=RbVtODvQ
https://www.chip.cz/nabijeni-telefonu-pozor-na-co-zapojite-jako-prvni-opakovana-chyba-muze-vas-smartphone-znicit
Čeští středoškoláci a středoškolačky se mohou i tento podzim ucházet o americké vládní stipendium Future Leaders Exchange (FLEX), které vybraným studentům a studentkám umožní strávit jeden školní rok v USA téměř zdarma. On-line přihláška na školní rok 2025–26 je otevřená do 26. září na odkaze https://ais.americancouncils.org/flex
Informace o stipendijním programu:
Program FLEX plně hradí Ministerstvo zahraničí USA a za 30 let existence ho absolvovalo víc jak 30 tisíc studentů z Evropy a Asie. Původně se ho mohli účastnit jen studenti z bývalých sovětských republik, v posledních letech se ale rozšiřuje i do dalších zemí.
V létě 2019 s ním do USA odletělo prvních deset českých středoškoláků a středoškolaček z celé republiky. Tento školní rok máme v USA 14 stipendistů a stipendistek.
Od ostatních programů, které zajišťují roční studijní pobyty v USA, se FLEX liší především tím, že se za něj skoro nic neplatí. Americká vláda stipendistům uhradí cestovní náklady a základní zdravotní pojištění, zajistí ubytování v prověřené hostitelké rodině a docházku na místní střední škole. Studentům také vyplácí měsíční kapesné ve výši 200 USD na základní osobní potřeby a společenské aktivity.
V příloze najdete leták s informacemi o programu FLEX, jako jsou kritéria pro uchazeče (prváci nebo druháci ve školním roce 2024–25, datum narození mezi 15. 5. 2007 a 15. 7. 2010, schopnost domluvit se anglicky, dobrý prospěch) a co stipendium hradí. Podrobnosti o stipendiu a výběrovém řízení včetně videonávodu jak na přihlášku najdete na našem českém webu. Najdete nás také na Facebooku a Instagramu.
Kateřina Śantúrová, koordinátorka stipendia FLEX v České republice
Kateřina Šantúrová
Country Representative
Karmelitská 379/18
Prague, Czech Republic
+420 605 187 451
czechia.americancouncils.org
www.americancouncils.org
Milé studentky a studenti,
organizátoři ostravské Noci vědců nám nabídli autobus na odvoz na akci. Odjezd předpokládáme v 15:45 od gymplu a návrat po 22:00. Nejpozději v 23:00. Zejména bych byla ráda, kdyby tuto nabídku využili ti, kteří by s jednou či dvěma aktivitami za celou školu pomohli v dalším roce. Využijte tuto nabídku třeba pro orientaci při výběru školy, smysluplné naplnění pátečního večera nebo pro svůj všeobecný rozhled, kam naše věda v Ostravě kráčí. Bližší informace najdete na www.nocvedcu.cz<>. Autobus vás zaveze nejen k VŠB, ale i na další stanoviště. Do planetária a na vysokorychlostní počítač bude jezdit zvláštní autobus.
Upozornění: pokud máte zájem, nastudujte si nabídku, protože na některé akce je třeba se nahlásit na určitý čas (a to co nejdříve).
Termín na přihlášení: do pátku 13. 9. 2024 do 14:00.
Seznam pro přihlašování (v autobuse je rezervovaných 35 míst) bude od pondělka viset na panelu u Amose. Prosím zapište své jméno a příjmení + třídu. V případě velkého zájmu budeme losovat. Akce je pro všechny zájemce, nejen pro středoškoláky.
Mgr. Petra Bruková
Zveme Vás na školní zájezd do Anglie, který se bude konat v termínu 10. – 16. 5. 2025. Program, informace a podmínky zájezdu naleznete v odkazech prezentace a informace CK viz. níže. Přihlašování proběhne přes odkaz v Teams a započne 9. 9. v 18:00 prostřednictvím FORMS.
Prezentace
Informace CK
V sobotu 15.6.2024 se uskutečnila cambridgeská zkouška FCE, kterou ukončilo 31 studentů Mgr. Zlatky Bichlerové dvouletou přípravu na tento významný den. Zkouška proběhla v digitální podobě a všichni studenti u této zkoušky uspěli, dokonce 22 z nich se mohlo radovat z nejvyšší známky – „áčka“. Všem studentům blahopřejeme a doufáme, že tato vynikající skupina bude mít své následovníky v nových 2. ročnících.
Mgr. Zlatka Bichlerová
I v letošním školním roce můžete zpívat v Pěveckém sboru Gymnázia Třinec. Letos to bude již 48. rok nepřetržité činnosti. Tradice sborového zpěvu na našem gymnáziu vznikla ve školním roce 1976-1977 a zasloužil se o ni pan Václav Štývar. V současné době sbor pracuje pod vedením Mgr. Vlasty Liberdové ve spolupráci s Mgr. Petrem Heczkem.
Také letos se můžeme těšit na Adventní koncert, Jarní koncert, přehlídku třineckých pěveckých sborů v DDM, setkávání se na soustředěních.
Rádi mezi sebou přivítáme nové posily. Pokud rádi zpíváte, neváhejte a přijďte mezi nás.
Pravidelné zkoušky probíhají vždy v úterý od 13:30 v učebně hudební výchovy (č. 75) a začínáme již 10. 9. 2024.
Těšíme se na vás!