Šimon Lipus se probojoval svým vítězstvím ve školním, okresním i krajském kole v Konverzační soutěži v anglickém jazyce až do celostátního kola a svým výkonem porotu zaujal natolik, že získal 2. místo. Je to další významné ocenění v historii naší školy po vynikajícím výkonu Dominiky Dudys před pěti lety, kdy ve stejné kategorii obsadila 3. místo.
Protože Šimon jel na soutěž bez pedagogického doprovodu, rád se s námi o své dojmy a zážitky podělil:
„Když jsem přijel na soutěž, bušilo mi srdce tak rychle, jako kdybych běžel 500 metrů v tělocviku. Všude velcí, 14 -15 letí lidé, přitom všichni v mé kategorii IIB (kategorie pro 8. a 9. třídy jazykových škol a gymnázií). Připravil jsem se na nejhorší a šel jsem na listening. Prvním úkolem byl spelling. Se spellingem problém nemám, ale měl jsem smůlu. Sedl jsem si totiž hned před jejich Core i5 laptop a 2 malé Genius reproduktory. To byla osudová chyba, jelikož v poslechové části reproduktory byly tak nahlas, že jsem měl problém rozeznávat jednotlivá slova. Dalším úkolem byl writing, kde se mi dařilo.“
Dojmy po dvou částech soutěže?
„Listening katastrofa a writing nevím. Na speaking jsem čekal asi hodinu a čtvrt. Tam už to tak těžké nebylo, protože se na mě usmálo štěstí a dostal jsem téma technologie. Paní učitelky v porotě byly velmi milé a odcházel jsem s dobrým dojmem. Po třech hodinách čekání nás čekalo vyhodnocení. Měli tam nějaký divný systém, protože četli všechna jména až na první čtyři oceněné podle abecedy a vítěze vyhlásili až nakonec. Když četli jména, přeskočili v mé kategorii L a šli rovnou na S. To mi dalo naději a také způsobilo obrovské napětí při vyhlašování vítězů. 4. místo… 3. místo…. a pak vyhlásili mé jméno na 2. místě. Potom už následovalo focení a rozloučení.“
Šimonovi gratulujeme a držíme palce, aby se mu v anglických soutěžích dařilo i v následujících letech.
Po písemných zkouškách z českého jazyka, cizích jazyků a matematiky, v nichž letos uspěli všichni naši studenti, se rozběhly také ústní maturitní zkoušky. Minulý týden velmi úspěšně zvládli „zkoušku dospělosti“ žáci 6.A. Studentům čtyřletého studia držíme palce v těchto dnech.
Americká ambasáda nabízí studentům účast v programu Youth Council, který Velvyslanectví USA zahajuje v Ostravě. Informace ohledně programu jsou k dispozici pro Vás na webových stránkách [cz.usembassy.gov/youth-council-ostrava]cz.usembassy.gov/youth-council-ostrava i prostřednictvím QR kódu.
Jak je možno se přihlásit? Pokud máte zájem o členství, tak odpovězte (v AJ) na následující otázky a zašlete své odpovědi buď v písemné formě, nebo jako video na OstravaYouthCouncil@state.gov do neděle 9. června 2019 do 23:59 hod.
Detailně popište, kdy a jak přesně jste svou činností něco vylepšili ve své škole nebo v jiné komunitě, ve které se pohybujete.
Čím jsou pro Vás Spojené státy zajímavé?
Proč jsou podle Vás osobní svobody – svoboda slova, tisku, vyznání, shromažďování – důležité?
Proč Vás zajímá Youth Council a proč byste se Vy měl/a stát členem/členkou?
Jste ochotný/á cestovat do Ostravy jednou měsíčně na setkání Youth Council?
Jakou střední školu v součastnosti studujete a ve kterém jste ročníku?
Doug Morrow Ředitel síť amerických center
Velvyslanectví USA
Praha
V minulém školním roce 4. C společně s asistentkou pro výuku AJ Mikey LeDoux v hodinách mimo jiné probírali významná výročí naší republiky.Na sté výročí česko-americké spolupráce a symbolické významné osmičky v naší historii se Mikey podívala z druhé strany a nabídla studentům účast v zajímavém projektu, který sama vymyslela. Studenti nynější 4. C měli za úkol vyzpovídat jednoho z našich blízkých napříč generacemi a následně celý rozhovor přeložit do angličtiny. Mikey naopak vyzpovídala své okolí, občany USA, jejichž odpovědi jsme následně převedli do češtiny.
Práce měla i svá úskalí. Není úplně jednoduché některé výrazy a obraty našich slezských babiček přeložit do češtiny, natož do angličtiny. A někdy jsme se také setkali s neobvyklými anglickými obraty. Výsledkem byly webové stránky, na kterých najdete rozhovory Američanů a Čechů roztříděné do věkových kategorií tak, aby se daly snadno porovnat. Můžete tedy zjistit, jak se žilo a žije stejné generaci v různých zemích, podmínkách a kulturách. Jaké starosti, radosti a příležitosti měli a jak některé maličkosti ovlivnily celý jejich život.
Srdečně zveme žáky budoucích prvních ročníků i jejich rodiče na informační schůzku, která proběhne dne 11. 6. 2019 od 16 h v aule naší školy (3. poschodí).
Ve čtvrtek 16. května se na 7. ZŠ ve Frýdku-Místku konala branná soutěž Wolfram. Letos se zúčastnili žáci třídy 3. C. Soutěžilo se v osmi disciplínách – 2 bojové dráhy, střelba ze vzduchovky, silový trojboj, zdravověda, hod granátem, vědomostní soutěž o výsadku Wolfram a vytrvalostní běh. V silné konkurenci 13 družstev se naši umístili na krásném 5. místě a my gratulujeme.
Soutěžící: Anička Kantorová, Ondřej Sobol, Jirka Marosz a Lukáš Tomoszek
Také v letošním roce proběhla dvoudenní zeměpisná exkurze druhých ročníků čtyřletého studia a 4. ročníku šestiletého studia.
První den jsme navštívili potravinářskou firmu Marlenka i s ochutnávkou výrobků, dále jsme absolvovali prohlídku dolu Staříč, kde žáci získali mnoho zajímavých informací ohledně těžby v Ostravskokarvinském revíru a geologických poměrech zdejšího kraje. Poté se žáci vydali do Zbrašovských aragonitových jeskyní, kde mohli porovnat vznik vápence a aragonitu. Naší další zastávkou byla blízká Hranická propast – jedna z nejhlubších propastí na světě, ke které jsme se přesunuli pěšky. Ubytování bylo jako vždy na Rychtě v Krásensku, což je malá obec uprostřed Moravského krasu, vzdálená asi 20 km od Vyškova.
Druhý den se žáci vydali do Moravského krasu pod vedením instruktorů z Centra environmentální výchovy Jihomoravského kraje. Zde si mohli prohlédnout mnoho zajímavých lokalit a vyzkoušet si i praktické dovednosti v terénu.
Dne 15. 5. 2019 se konalo v Ostravě-Vítkovicích krajské kolo v orientačním běhu. Naši studenti postoupili z okresního kola v Třinci, kde vyhráli ve všech kategoriích. Naše gymnázium reprezentovalo celkem 22 studentů v kategoriích D7, H7, D9, H9, HS, DS.
Nejlépe si vedl Jan Bičánek z 3.A, který závod ve své kategorii H9 vyhrál, Anna Kantorováse umístila na krásném 2. místě mezi středoškolačkami.
Ani tyto výsledky však nestačily k postupu do celostátního kola. Výsledky Krajského finále přeboru škol v OB 2019
Děkujeme za reprezentaci školy.
Zapsala: Mgr. Šárka Dohnalová
Hlasování bylo ukončeno a vítězem národního kola Eurovize se k naší radosti stala skupina Lake Malawi s Albertem Černým. Přejeme skupině další úspěchy v soutěži.
Zajímá Vás, kde žije nejvíc nositelů Vašeho příjmení nebo zda žije více Sikorů v Třinci, či Jablunkově? Navštivte server www.kdejsme.cz.
Kromě žebříčku nejpočetnějších příjmení a jmen je možné na tomto webu používat i vyhledávač a zadat například své jméno a příjmení. Po odeslání webová aplikace KdeJsme.cz zobrazí jednotlivé četnosti příjmení nebo jmen v mapě České republiky s rozlišením na obce s rozšířenou působností. Tak lze snadno a bez větší námahy odhalit, ve kterém městě žije vašich jmenovců nejvíce a kde všude se vlastně nacházejí. Do horního pole zadejte hledané příjmení (ženský či mužský tvar) a klikněte na Vyhledat. Po chvilce se objeví mapa a také další informace v tabulce. Na mapě je graficky vyjádřeno, kolik lidí tohoto příjmení žije v konkrétním kraji. V tabulce jsou rozepsaná jednotlivá města včetně informace, kolik lidí tohoto příjmení připadá na tisíc obyvatel. Kolik jich je v konkrétním kraji, zjistíte z mapy.
Po loňském úspěšném eTwinningovém projektu Secret Agent 007 se pustila 2. A do další zahraniční projektové spolupráce. Cílem projektu s názvem Europe in Myths and Legends, jak ho specifikovala koordinátorka projektu Rosa Guiliano, je propagovat naše kulturní dědictví, stavět mosty mezi zeměmi, uvědomovat si rozdíly i podobnosti a nahlížet na Evropu jako na komunitu založenou na společných hodnotách. Tentokrát spolupracujeme se třemi školami – Yunusemre, Turecko, Pamukale, Turecko a Lamezia Terme, Itálie. Žákům už se podařilo vytvořit několik návrhů na logo projektu, vybrali si a do angličtiny přeložili některé své stěžejní národní legendy a pověsti a za pomocí počítačového programu ToonDoo je zpracovali do podoby komiksu. V prostředí Twinspace pak žáci sdílejí své názory a postřehy na jednotlivé komiksové příběhy. V další fázi žáci vytvoří mezinárodní týmy, vyberou si národní hrdiny jednotlivých zemí a vymyslí o nich příběh, který bude zasazen do současnosti. Výsledkem by měl být elektronický časopis se všemi materiály projektu. I když je spolupráce na tomto projektu oproti loňskému roku výrazně pomalejší a komunikace komplikovanější, doufáme, že se nám podaří všechny aktivity ukončit do konce června.
Ve čtvrtek 25. 4. 2019 jsme v aule školy uspořádali již 8. Jarní koncert a výstavu výtvarných prací našich žáků. Rodičům, spolužákům a dalším hostům se představil Pěvecký sbor Gymnázia Třinec, sóloví zpěváci, klavíristé a po dlouhé době opravdová popová skupina The Striped, která se zformovala z žáků 2. A a 1. A. Zpestřením a milým překvapením byla adaptace scénky Dobytí Jižního pólu, kterou nastudovala děvčata ze 4. C. Závěr čtvrtečního odpoledne patřil komentované výstavě výtvarných prací našich žáků, na kterou hosty pozvala Mgr. Lenka Klepaczová.
Děkuji všem účinkujícím za krásný zážitek, který nám svým vystoupením dopřáli. Velké díky také patří všem zvukařům.
V Třinci a ve Frýdku-Místku probíhala souběžně ve čtvrtek 9. 5. 2019 okresní kola Poháru rozhlasu. Naši školu reprezentovalo družstvo mladších žáků, které v konkurenci 19 škol okresu obsadilo po kvalitních výkonech 2. místo. Přestože hoši nastoupili v počtu šesti závodníků, bojovnými výkony nasbírali celkem 4063 bodů.
Sestava družstva: Vít Holub, Jan Bičánek, František Bojko, Martin Urban, Jáchym Turoň a Patrik Vítkovič. Celkové výsledky – vyber kategorii – mladší žáci – filtruj
Ve čtvrtek 9. 5. 2019 se na naší škole uskutečnily Studentské volby do Evropského parlamentu. Účastnit se jich mohli studenti starší 15 let. Z celkového počtu 382 voličů jich k volbám dorazilo 91 (23,8 %). Jeden volební lístek byl neplatný.