Ve druhém ročníku soutěže se ve 12 vystoupeních představili žáci od 1. ročníku osmiletého studia až po ty nejstarší, maturanty. Kdybychom soutěžili o počet soutěžících na jednu třídu, tak by prvenství s šesti účinkujícími získala 1. A.
Porotci byli odborníci na slovo vzatí – zpěvák, skladatel a frontman skupiny Lake Malawi Albert Černý, manažer Lake Malawi Vojtěch Dohnal a paní profesorka Kamila Leciánová.
A kdo byli soutěžící?
V sólovém zpěvu se utkali – Karolína Graniová, Magdaléna Majetná, Markéta Foltýnová a Johanna Szpyrcová. Představilo se také nadějné pěvecké duo Jakub Hota a Anna Nieslaniková, kteří dali svému vystoupení název Když muž se ženou zpívá. V těžké pěvecké konkurenci obstáli také instrumentalisté – flétnové duo Terezky Kidoňové a Lucky Sližové, sólový flétnista David Běhálek, rockový kytarista a skladatel Jakub Solowski, klavírista Tomáš Cieslar a trojice klavíristek, hrající šestiruč Gabriela Brudná,Tereza Kunzová a Juliana Turoňová. Výjimečným vystoupením byla recitace Elen Sikorové a duo Magic Notes – keyboard Vojtěch Špiler a kytara a zpěv Jan Horáček, kteří dokonce rozezpívali publikum v aule. Do finále poslalo publikum písničkářku Markétu Foltýnovou, duo Když muž se ženou zpívá – Jakuba Hotu a Annu Nieslanikovou a skvělého interpreta Bugatti step, klavíristu Tomáše Cieslara.
A vítězkou a tedy držitelkou titulu GymtriStar pro rok 2018 se stala Markéta Foltýnová s vlastní písní Morning. Mimořádnou cenu poroty získali také duo Vojtěch Špiler a Jan Horáček jako Magic Notes a zpěvačka Magdaléna Majetná.
Poděkování patří moderátorce soutěže Mgr. Andree Skupieň Kapsia a zvukařům Mgr. Marcelu Gibiecovi a Jakubu Kotajnému.
Během jarních prázdnin, dne 16.02.2018, proběhl v Praze již 12. ročník mezinárodní soutěže v řešení fyzikálních úloh: FÝKOSí Fyziklání.
Kategorie B se zúčastnily i dva týmy žáků naší školy. Tým „Trzyniec“ ve složení Martin Dinh, Daniel Martynek, Tomáš Kantor, Tomáš Laba a Lukáš Míra se
umístil na 12. místě a tým „Goralia“ – Štěpán Stryja, Martin Novotný, Michael Csepsar, Samuel Klus a Jakub Lasota – získal místo 27.
Gratulujeme ke krásnému výsledku a děkujeme za reprezentaci školy.
Na konci ledna 2018 jsme se vydali do Ostravy za kulturními zážitky.
Studenti výtvarného oboru zamířili do Galerie výtvarných umění v Ostravě na výstavu s názvem Řeč tvarů. Měli možnost prohlédnout si obrazy z rukou takových umělců jako František Kupka, Vasilij Kandinskij, Hans Arp, Piet Mondrian, Moholy-Nagy a dalších a zamyslet se nad řečí tvarů, co nám mohou sdělovat. Všechna díla pocházejí z 30. let 20. století, což bylo nejdůležitější období tvorby skupiny, ke které patřili jmenovaní autoři.
Další skupina studentů se těšila na program Janáčkovy filharmonie Symfonie, no a co? Zážitek z koncertu v nás doslova musel doznít, proto o něm informujeme s menším odstupem. Velmi se nám líbily ukázky ze všech šesti symfonií. Cesta vlakem byla pohodová a v závěru jsme prokázali i kvalitní sportovní výkony ve sprintu na vlak, kdy zvláštní ocenění získala kategorie dívek na podpatcích. Většina z nás byla na takovéto akci poprvé, a proto nás mile překvapilo, že se akce líbila všem a návštěvníci v hodinách hudební výchovy vyjádřili přání, aby se tato událost mohla zopakovat. Věříme, že se nám to v budoucnu opět podaří.
A takto hodnotili akci někteří žáci:
Obecně mám ráda vážnou hudbu. Výběr skladeb se mi líbil, ale nelíbilo se mi uvádění jednotlivých děl. Kdyby nebyly uváděny těmito moderátory nebo nebyly uváděny vůbec, myslím, že by to bylo lepší.
Představení se mi zdálo užitečné, protože jsme se setkali s vážnou hudbou naživo. Měla jsem z toho husí kůži. Jediná výtka je „vtipné“ komentování moderátorů, kteří tímto trochu kazili celkový dojem.
Líbilo se mi, že se hrály asi ty nejznámější symfonie od známých skladatelů. Celkově akci hodnotím jako moc povedenou.
Koncert se mi velmi líbil. Nejvíce se mi líbily symfonie g-moll od Mozarta a symfonie č. 4 od Čajkovského. Já osobně bych byla velice ráda, kdybychom jeli na další skvělý koncert.
Filharmonie byla celkem dobrá. Sice nejsem fanouškem klasické hudby, ale Mozartova g-moll se mi líbila.
Byl to skvělý zážitek. Možnosti navštívit tuto filharmonii bych znova opět využil.
Koncert se mi velice líbil. Myslím, že je to fajn příležitost vidět Janáčkovu filharmonii takto hrát. Nevím, jestli bych šla sama od sebe na takový koncert, ale škola mi to umožnila.
Studenti 3.A navštívili olympijský festival v Ostravě. V parku Sport Aréna Ostrava si mohli vyzkoušet v průběhu tří hodin olympijské sporty. Nejvíce zaujalo bruslení, biatlonová střelba a curling.Trochu obav bylo ze snowboardu a skoků na lyžích, kde své umění předváděli olympijští vítězové Valenta a Janda. Naši hoši se předvedli i na tréninkové dráze pro snowboardové sporty.
Studenti tříd mohou přispět svými typy na hokejové utkání. Nejpřesnější typaři tříd si budou moci vyzvednout sladkou odměnu pro třídu. Patronem akce je třída 3.D. U její učebny ve 3. poschodí je umístěna nástěnka s rozpisem zápasů.
Program Olympijského studia je vypsán na dveřích učebny č.208, kde se dají sledovat o přestávkách přímé přenosy olympiády.
Dne 29. ledna 2018 se konalo ve Frýdlantu na d Ostravicí okresní kolo Olympiády v českém jazyce. Naše studentka – Karolína Franková -obsadila ve své kategorii 1. místo a bude nás reprezentovat v krajském kole v Ostravě.
Studenti od 16 let a pedagogové mají nyní možnost si zdarma přečíst Financial Times. Je potřeba se zaregistrovat u FT.com a vytvořit si vlastní účet. Získáte přístup k novinám odkudkoli.
Podle nového průzkumu si je velká část uživatelů vědoma toho, že by své účty měli chránit silnými hesly. „Když měli uživatelé vybrat tři účty, které podle nich vyžadují nejvyšší míru ochrany silným heslem, odpovědělo 63 %, že by to mělo být internetové bankovnictví. Druhé byly se 42 % platební aplikace včetně e-peněženek a těsně třetí byly se 41 % internetové obchody,“ uvedli bezpečnostní experti. Navíc je stále poměrně běžné, že si uživatelé hesla ukládají neopatrným způsobem. Činí tak celých 51 % z nich.
Aby si uživatelé nemuseli pamatovat více různých hesel, volí často snadnější, ale zato málo bezpečné alternativy. „Například 10 % uživatelů používá pro všechny své účty jen jedno heslo, aby nemuseli řešit problémy se zapamatováním velkého počtu hesel. Jedná se pro ně o poměrně pohodlný způsob. Ten se proti nim ale může otočit ve chvíli, kdy kyberzločinci prolomí toto jedno heslo, díky kterému se dostanou do všech uživatelových účtů,“ ukázal průzkum.
Bezpečné heslo by mělo mít minimálně šest znaků a mělo by obsahovat číslice a ideálně velká i malá písmena. Heslo by naopak v žádném případě nemělo být tvořeno jménem uživatele, jednoduchými slovy (jako je například heslo), nebo pouhou posloupností číslic.
26. 1. 2018 se stala naše škola dějištěm zatím netradiční akce nazvané Živá knihovna.
Proč Živá knihovna? Protože v roli knih vystoupili skuteční lidé, kteří stejně tak jako knihy přinesli studentům předmaturitního ročníku cenné informace. Naši hosté, živé knihy, jim umožnili rozšířit si přehled o profesních oborech, a tak se lépe orientovat při nasměrování dalšího studia a následné volbě povolání.
Svou profesi představilo jedenáct odborníků, většinou absolventů Gymnázia Třinec: lékař, manažerka, projektový manažer, právník, redaktorka, radiologická asistentka, architekt, geodet, počítačový expert, zdravotnický záchranář/ biomedicínský inženýr a hutní inženýr. Jsme rádi, že se mohli uvolnit ze svého zaměstnání, aby našim studentům při jejich nesnadném rozhodování pomohli.
Za to jim patří velký dík.
Zeměpisné olympiády, která se konala během měsíce ledna 2018, se zúčastnilo celkem 49 účastníků. Soutěžilo se ve čtyřech kategoriích a výsledky na prvních třech místech najdeteZDE. Umístění ostatních účastníků bude k nahlédnutí v kabinetě č. 211 u Mgr. Libuše Raszkové. Z nižších kategorií A, B, C se postupuje do okresního kola pouze z prvního místa. Z kategorie D postupují první dva vítězové. Okresní kolo se bude konat ve Frýdku Místku dne 20. února 2018. Postupující jsou přihlášeni a podrobnější informace vítězové získají od svých vyučujících zeměpisu.
Vítězové školních kol Zeměpisné olympiády:
Kategorie A – Vojtěch Špiller 1.A
Kategorie B – Adéla Kajfoszová 2.A
Kategorie C – Petr Martynek 3.A
Kategorie D – 1. místo Radek Szotkowski 2.E, 2. místo – Jakub Raszka 6.B
Všem vítězům gratulujeme a děkujeme všem účastníkům školního kola.
Prvního února 2018 se naše škola opět po roce nominovala do krajského kola celostátní soutěže Bobřík informatiky. Student 4. D, Tomáš Kantor, se umístil na výborném pátém místě, což je zlepšení oproti loňskému kolu, kde jsme získali 6. místo. Druhý letošní účastník, David Bojko ze 4. D, obsadil 14. pozici z 30 nejlepších informatiků MS kraje.
Komise ICT gratuluje a přeje oběma pomaturitní studijní úspěchy na fakultě informatiky!