I v letošním roce se žáci nižšího gymnázia zapojili do celostátních soutěží časopisů R+R a Gate, se kterými pracujeme v hodinách angličtiny. Přišly první výsledky a my se můžeme radovat.
Amálie Staňková vyhrála říjnovou soutěž „What´s your job?“ a získala knihu Henryho Jamese Turn of the Screw.
Žákyně 3. A Karin Ciencialová, Veronika Ciencialová, Zuzana Bojková a Petra Bruková uspěly v zářijovém a říjnovém kole celoroční soutěže Agent Gate a správně vyřešily všechny zakódované úlohy. Od nakladatelství Bridge obdržely reklamní předměty.
Výherkyním gratulujeme a ostatním držíme palce, aby se také dočkali úspěchů.
Dne 30.11. 2018 se i na naší škole konala mezinárodní soutěž Best in English, které se letos zúčastnilo více než 17 000 studentů ze 750 škol 29 států. Soutěž se koná online a prověřuje komplexní znalosti anglického jazyka. V letošním roce zájem o tuto soutěž opět stoupl a odvahu poměřit si své znalosti našlo 78 studentů vyššího gymnázia. Celkový počet bodů, kterého bylo možno dosáhnout, byl 122.
A zde je našich TOP TEN:
1. místo – Nela Kantorová 6. A 106,5 bodů
2. místo – Matěj Fonš 5. A 106 bodů
3. místo – Jakub Danyś 3. D 103 body
4. místo – Lukáš Kawulok 5. A 101,5 bodů
5. místo – Jan Szopa 4. E 99,5 bodů
6. místo – Anna Bojková 3.D 99 bodů
7. místo – Dominika Dudys 6. A 97 bodů
8. místo – Jan Zaremba 2. E 96 bodů
9. místo – Klára Foltýnová 4. D 94,5 bodů
10. místo – Gabriela Kavalčíková 4. E 94 bodů
Dne 22. 11. 2018 se v Chebu konalo finále XXVII. ročníku Dějepisné soutěže gymnázií. Sedmdesát pět družstev z České republiky a Slovenské republiky soutěžilo ve znalostech z období let 1968-1977. Naši školu reprezentovalo družstvo ve složení Václav Humpolec, Nela Kantorová a Tereza Lipková. V této neobyčejně náročné soutěži obsadili 21. místo. Našim soutěžícím děkujeme a přejeme jim neutuchající zájem o historii.
Lidé v České republice odcházejí do důchodu po dovršení 65. roku života. I naše gymnázium letos oslavilo 65. výročí svého vzniku. A od zahájení vyučování v prvních třídách gymnaziálního studia v samotném Třinci uplynulo již 50 let. 65 let historie, 65 let života. Ale třinecké gymnázium se určitě do důchodu nechystá. Proč?
Gymnázium totiž tvoří, tvořili a vždy budou tvořit lidé. V první řadě jsou to zaměstnanci školy. Ať už jsou to pedagogové, kteří si s námi denně dávají práci, nebo třeba paní uklízečky, kuchařky, údržbáři a školníci, bez kterých by škola nemohla fungovat. A hlavně jsme to taky my, studenti nebo už absolventi. My, kteří jsme ve školních lavicích propotili nejednu košili. Někteří z nás se ke gymnáziu hrdě hlásíme a vzpomínáme na léta strávená na této „výběrové škole“, jak nám vštěpují naši učitelé, jako na ta skvělá.
Absolventy třineckého gymnázia určitě najdeme v různých manažerských pozicích, budují vlastní firmy a dávají práci lidem nejen v našem regionu. Každodenní zodpovědnou prací a činností obohacují své okolí, ať už to jsou učitelé, hasiči, umělci, lékaři a další a další profese. A mezi úspěšné absolventy se určitě brzy zapíší i současní studenti, kteří bodují v olympiádách všech kategorií, píší úspěšné projekty a dobývají sportovní stadióny.
Skupina současných studentů gymnázia se společně se svými pedagogy v rámci akce „Akademie aneb Gympl v proměnách času“ rozhodla připomenout všechny významné životní etapy a úspěchy Gymnázia Třinec. Akce, díky které absolventi zavzpomínali nejen na léta minulá, ale i na své učitele, spolužáky či každodenní situace spojené se životem studenta. Akademie se konala 17. listopadu 2018. Symbolicky 17. listopad – Mezinárodní den studentstva, který je připomínkou tragických událostí, k nimž došlo v období od 28. října do 17. listopadu 1939 v tehdejším Protektorátě Čechy a Morava. A ani v dobách oslav a radosti bychom neměli považovat to, že můžeme svobodně studovat a rozvíjet se, za samozřejmé. Že naše prababičky a pradědečkové taková práva a možnosti neměli.
„Akademie aneb Gympl v proměnách času“ se konala v Kulturním domě Trisia. Plný sál zhlédl nabitý program, uváděný absolventem Petrem Šiškou společně se současnými studenty Nelou Kantorovou a Filipem Michejdou, kteří čerpali z rad paní Mgr. Lenky Raškové. V rámci programu se objevily scénky ze života studentů, připravené pod vedením paní Mgr. Lenky Klepaczové, Mgr. Věry Pastorkové, Mgr. Karly Demelové a PhDr. Ivany Kröhnové. Spartakiádní cvičení „Poupata“, známé z 80. let, pod vedením Mgr. Jany Gajdzicové připomněla děvčata z vyššího gymnázia. Pověstnou třešinkou na dortu pak bylo vystoupení Pěveckého sboru Gymnázia Třinec. Sborový zpěv má na třineckém gymnáziu dlouholetou tradici, která byla založena sbormistrem Václavem Štývarem. Nyní sbor pracuje pod vedením Mgr. Vlasty Liberdové. Celou akci výborně technicky zajistil Mgr. Marcel Gibiec s vybranými technicky zdatnými studenty naší školy.
Jelikož jsem jako účinkující měla možnost vidět celé představení i z druhé strany, mohu vám pár informací předat z první ruky. Ze zákulisí jsme potají odhadovali, jak se bude asi akademie líbit tak významnému publiku. Sledovali jsme to s obavami, které se ale nakonec ukázaly jako liché. Jakmile začala studentská vystoupení, celková atmosféra se uvolnila. Formální proslovy nahradili spontánní studenti a v hledišti se začal stále častěji střídat potlesk se salvami smíchu. Naštěstí především hudební vystoupení dokázala opět publikum na pár minut utišit, ale vždy nakonec i tato vystoupení sklidila mohutný potlesk. Při závěrečné děkovačce jsme se unisono shodli, že nás přemáhaly emoce. Pohled do plného hlediště, v němž jsme tušili plno významných hostů, nás zprvu děsil. Jejich upřímná a nadšená reakce na naše vystoupení nám ale vyrazila dech a některým z nás dokonce vehnala slzy do očí.
Na akademii plynule navázal večírek absolventů. Více než 500 návštěvníků akce jasně dokládá, jaký vztah mají absolventi ke gymnáziu. Akce byla vyprodána, a na několik zájemců se dokonce už ani nedostalo. Bývalí spolužáci si zde mohli po letech podat ruce, pokusit se jeden druhého poznat a případně se pozdravit se svými oblíbenými kantory. Při pohledu na všechny tyto absolventy se člověk neubránil úvahám o tom, jak taková jedna instituce jako Gymnázium v Třinci dokáže ovlivnit život v našem městě. Musíme jen děkovat zakladatelům, že tuto školu ve městě máme. Celý náš region se potýká s odlivem mladých lidí. Nejsme bohužel univerzitním městem a mladí lidé se po absolvování vysokých škol mnohdy do regionu nevrací. Díky gymnáziu však odcházejí později a nám roste pravděpodobnost, že se zase vrátí. Třeba i proto, že mají „svůj gympl“ a „svůj razovity region“ rádi.
Snad se i v budoucnu budou scházet na podobných akcích všichni ti, pro které gymnázium něco znamená. A snad na svůj ‚‚výběrový ústav‘‘ nezanevřou. Přeji tedy Gymnáziu Třinec ty nejlepší kantory i další zaměstnance, svědomité, pilné a kreativní studenty, hrdé absolventy a co nejlepší materiální a duchovní podmínky pro jeho další rozvoj.
Kateřina Balcarová, studentka Gymnázia Třinec
Příprava
Novinový článek – Třinecký Hutník 21. – 27. listopadu 2018 ZDE
Každoroční záplavu školních soutěží v chemické sekci odstaroval již 55. ročník olympiády kategorie A. Jedná se o kategorii nejstarších řešitelů, kteří se blíží závěru středoškolského studia. Letošního školního kola se zúčastnili dva řešitelé a dvě řešitelky. Jedná se o nebývale vysoký počet, vzhledem k značné obtížnosti úloh. Všichni soutěžící obstáli a stali se úspěšnými řešiteli. Oba hoši i jedna dívka nakonec obdrželi pozvánku k účasti v prestižním krajském kole 7. prosince v Ostravě. Blahopřejeme a přejeme hodně zdaru.
Sobotní dopoledne se zúčastnili naši žáci science show v rámci akce Týden vědy. Akce každoročně probíhá pod patronací Akademie věd ČR. Naše škola připravila spoustu zajímavých demonstračních pokusů z fyziky a chemie. Zájem příchozích rodičů a dětí svědčí o atraktivitě realizovaného programu.
Děkujeme všem pedagogům a studentům, kteří se podíleli na přípravě a realizaci akcí souvisejících s oslavami 65. výročí založení naší školy a 50. výročí Gymnázia v Třinci. Všem hostům děkujeme za účast na oslavách a sponzorům za finanční dary, díky nimž jsme mohli jednotlivé akce uspořádat.
Sborníky, vydané u příležitosti oslav výročí, jsou ještě k dispozici v pokladně školy (1. poschodí, č. 111) nebo na sekretariátu (1. poschodí, č. 112).
Těsně před listopadovým výročím školy proběhla každoroční soutěž Bobřík informatiky, které se zúčastnilo 50 studentů ze všech věkových kategorií. Prohlédněte si prosím, jak dopadli nejlepší (další údaje jsou k vidění na: www.ibobr.cz).
Kategorie Benjamin
1) Slaninák Adam, 1. A, 197 bodů
2-3) Škulcová Adéla, 1. A, 176 bodů
2-3) Widnic Petr, 2. A, 176 bodů
Kategorie Kadet
1) Rajca Patrik, 4. A, 216 bodů
2) Kubik Rudolf, 4. A, 208 bodů
3) Holub Vít , 3. A, 197 bodů
Kategorie Junior
1) Tomoszek Lukáš, 3. C, 192 bodů
2) Bilková Kateřina, 3. C, 163 bodů
3) Swienczyk Samuel, 3. C, 150 bodů
Kategorie Senior
1) Franková Karolína, 4. D, 145 bodů
2) Dudys Dominika, 6. A, 141 bodů
3) Byrtusová Barbora, 4. D, 135 bodů
Komise ICT děkuje všem za účast a gratuluje vítězům.
Na konci minulého školního roku dokončila trojice našich studentek ze 4.C (Tereza Kajzarová, Johanna Szpyrcová a Marie Vrabelová) pod vedením paní Reginy Szpyrcové náročnou práci na projektu Příběhy našich sousedů organizace Post Bellum. V průběhu několika měsíců důkladně vyzpovídaly paní Gertrudu Milerskou, utvořily scénář, natočily hodiny filmového materiálu a z něj pak sestříhaly sedmiminutový film, který následně přihlásily do výše jmenované soutěže. A vyhrály! Kromě slov uznání ze všech různých stran a věcných cen si jistě trojice filmařek odnáší i pocit, že se podílela na něčem opravdu smysluplném a přínosném.
Celému tvůrčímu týmu moc gratulujeme a hlavně děkujeme za zprostředkování jednoho dechberoucího životního osudu!
Dokument o Gertrudě Milerské můžete zhlédnout na tomto odkazu:
Večeře? Bude se postupně všem účastníkům večírku vydávat v restauraci od 18.30 do 23.30 h. Poukázkou na večeři bude vstupenka, pořadateli pouze označená u vstupu na akci.
Ve středu 7. listopadu 2018 vedení Moravskoslezského kraje předávalo ceny nejúspěšnějším žákům a týmům středních škol za uplynulý školní rok. Mezi oceněnými byl i náš žák Lukáš Tomoszek, který reprezentoval školu v řadě soutěží na okresní, krajské i republikové úrovni. Nejvýznamnější z nich pak byly: Logická olympiáda (1. místo v kraji a 16. místo v celostátní soutěži), Fyzikální olympiáda (2. místo v okresní i krajské soutěži). Lukáš se účastnil i dalších soutěží, jako např. Přírodovědný klokan, Náboj junior, Soutěž v anglickém jazyce, U6 – úžasný svět techniky. Velmi dobrých výsledků dosahuje také ve sportovních soutěžích, např. orientačním běhu. A nutno dodat, že jeho studijní výsledky jsou rovněž výborné. Lukáši k jeho úspěchům gratulujeme a přejeme mnoho dalších v následujících letech.
Článek i fotografie na stránkách MS kraje najdete ZDE.