Oslava výročí 50 let Gymnázia v Třinci + reportáže a záznam

 

Míří Gymnázium v Třinci do důchodu?

      Lidé v České republice odcházejí do důchodu po dovršení 65. roku života. I naše gymnázium letos oslavilo 65. výročí svého vzniku. A od zahájení vyučování v prvních třídách gymnaziálního studia v samotném Třinci uplynulo již 50 let. 65 let historie, 65 let života. Ale třinecké gymnázium se určitě do důchodu nechystá. Proč?

Gymnázium totiž tvoří, tvořili a vždy budou tvořit lidé. V první řadě jsou to zaměstnanci školy. Ať už jsou to pedagogové, kteří si s námi denně dávají práci, nebo třeba paní uklízečky, kuchařky, údržbáři a školníci, bez kterých by škola nemohla fungovat. A hlavně jsme to taky my, studenti nebo už absolventi. My, kteří jsme ve školních lavicích propotili nejednu košili. Někteří z nás se ke gymnáziu hrdě hlásíme a vzpomínáme na léta strávená na této „výběrové škole“, jak nám vštěpují naši učitelé, jako na ta skvělá.

Absolventy třineckého gymnázia určitě najdeme v různých manažerských pozicích, budují vlastní firmy a dávají práci lidem nejen v našem regionu. Každodenní zodpovědnou prací a činností obohacují své okolí, ať už to jsou učitelé, hasiči, umělci, lékaři a další a další profese. A mezi úspěšné absolventy se určitě brzy zapíší i současní studenti, kteří bodují v olympiádách všech kategorií, píší úspěšné projekty a dobývají sportovní stadióny.

Skupina současných studentů gymnázia se společně se svými pedagogy v rámci akce „Akademie aneb Gympl v proměnách času“ rozhodla připomenout všechny významné životní etapy a úspěchy Gymnázia Třinec. Akce, díky které absolventi zavzpomínali nejen na léta minulá, ale i na své učitele, spolužáky či každodenní situace spojené se životem studenta. Akademie se konala 17. listopadu 2018. Symbolicky 17. listopad – Mezinárodní den studentstva, který je připomínkou tragických událostí, k nimž došlo v období od 28. října do 17. listopadu 1939 v tehdejším Protektorátě Čechy a Morava. A ani v dobách oslav a radosti bychom neměli považovat to, že můžeme svobodně studovat a rozvíjet se, za samozřejmé. Že naše prababičky a pradědečkové taková práva a možnosti neměli.

         „Akademie aneb Gympl v proměnách času“ se konala v Kulturním domě Trisia. Plný sál zhlédl nabitý program, uváděný absolventem Petrem Šiškou společně se současnými studenty Nelou Kantorovou a Filipem Michejdou, kteří čerpali z rad paní Mgr. Lenky Raškové. V rámci programu se objevily scénky ze života studentů, připravené pod vedením paní Mgr. Lenky Klepaczové, Mgr. Věry Pastorkové, Mgr. Karly Demelové a PhDr. Ivany Kröhnové. Spartakiádní cvičení „Poupata“, známé z 80. let, pod vedením Mgr. Jany Gajdzicové připomněla děvčata z vyššího gymnázia. Pověstnou třešinkou na dortu pak bylo vystoupení Pěveckého sboru Gymnázia Třinec. Sborový zpěv má na třineckém gymnáziu dlouholetou tradici, která byla založena sbormistrem Václavem Štývarem. Nyní sbor pracuje pod vedením Mgr. Vlasty Liberdové. Celou akci výborně technicky zajistil Mgr. Marcel Gibiec s vybranými technicky zdatnými studenty naší školy.

         Jelikož jsem jako účinkující měla možnost vidět celé představení i z druhé strany, mohu vám pár informací předat z první ruky.  Ze zákulisí jsme potají odhadovali, jak se bude asi akademie líbit tak významnému publiku. Sledovali jsme to s obavami, které se ale nakonec ukázaly jako liché. Jakmile začala studentská vystoupení, celková atmosféra se uvolnila. Formální proslovy nahradili spontánní studenti a v hledišti se začal stále častěji střídat potlesk se salvami smíchu. Naštěstí především hudební vystoupení dokázala opět publikum na pár minut utišit, ale vždy nakonec i tato vystoupení sklidila mohutný potlesk. Při závěrečné děkovačce jsme se unisono shodli, že nás přemáhaly emoce. Pohled do plného hlediště, v němž jsme tušili plno významných hostů, nás zprvu děsil. Jejich upřímná a nadšená reakce na naše vystoupení nám ale vyrazila dech a některým z nás dokonce vehnala slzy do očí.   

Na akademii plynule navázal večírek absolventů. Více než 500 návštěvníků akce jasně dokládá, jaký vztah mají absolventi ke gymnáziu. Akce byla vyprodána, a na několik zájemců se dokonce už ani nedostalo. Bývalí spolužáci si zde mohli po letech podat ruce, pokusit se jeden druhého poznat a případně se pozdravit se svými oblíbenými kantory. Při pohledu na všechny tyto absolventy se člověk neubránil úvahám o tom, jak taková jedna instituce jako Gymnázium v Třinci dokáže ovlivnit život v našem městě. Musíme jen děkovat zakladatelům, že tuto školu ve městě máme. Celý náš region se potýká s odlivem mladých lidí. Nejsme bohužel univerzitním městem a mladí lidé se po absolvování vysokých škol mnohdy do regionu nevrací. Díky gymnáziu však odcházejí později a nám roste pravděpodobnost, že se zase vrátí. Třeba i proto, že mají „svůj gympl“ a „svůj razovity region“ rádi.

Snad se i v budoucnu budou scházet na podobných akcích všichni ti, pro které gymnázium něco znamená. A snad na svůj ‚‚výběrový ústav‘‘ nezanevřou. Přeji tedy Gymnáziu Třinec ty nejlepší kantory i další zaměstnance, svědomité, pilné a kreativní studenty, hrdé absolventy a co nejlepší materiální a duchovní podmínky pro jeho další rozvoj.

Kateřina Balcarová, studentka Gymnázia Třinec

 

Příprava

 

Novinový článek – Třinecký Hutník 21. – 27. listopadu 2018 ZDE

 

 

eHutník 

Gymnázium oslavilo dvě jubilea

 

16. listopadu 2018 – Den otevřených dveří

 

Reportáž ze Dne otevřených dveří – GymtriTV

 

 

Reportáž ze Dne otevřených dveří a Studentské akademie – Kabelová televize Třinec

 

17. listopadu 2018 – Studentská akademie

 

 

Reportáž ze Studentské akademie – GymtriTV

 

 

 

Rozhovor s paní Lenkou Raškovou – GymtriTV

 

 

Video medailonek – Pozdravy našich absolventů

 

 

 

 

Záznam z Akademie aneb Gympl v proměnách času – GymtriTV

 

 

Poděkování