Jak vypadá předvánoční čas v anglických školách, si mohli vyzkoušet žáci 2.A. Kromě zpívání koled, různých kvízů, doplňovaček a křížovek si zkusili poskládat co nejvíce vánočních slov z písmenek, která obykle dáváme do polévek. Nebylo to lehké, ale výsledky byly překvapivě dobré.
Žáci 1.A si pro své spolužáky připravili vánoční překvapení v barvě pro Vánoce typické, tedy červené. A tak po přečtení vánočního příběhu o rodině Right, kteří taky prožívali vánoční přípravy a rozdávání dárků, se nakonec všichni dočkali toho svého balíčku.
24. listopadu si 25 studentů sedlo do lavic, aby si na dvě hodiny vyzkoušeli práci profesionálních překladatelů. Soutěž organizuje Rada překladatelů EU a studenti ve věku 17 let mají za úkol přeložit bez technických vymožeností, pouze s klasickým slovníkem nelehký jednostránkový text. Většinou mu všichni rozumějí, jen je problém najít ta správná česká slova, dát je do smysluplných slov a navíc gramaticky správně. Několik prací bylo velmi zdařilých a vítěz zvítězil o pouhý bod.
1.místo – Barbora Byrtusová 2.D 69 bodů
2.místo – Miroslav Řehounek 5.A 68 bodů
3.místo – Dominik Daneš 5.B 51 bodů
Po roce, téměř ve stejnou dobu jako loni, přivítal Pěvecký sbor Gymnázia Třinec v třineckém evangelickém kostele všechny, kteří si přišli poslechnout vánoční písně a koledy. Atmosféru Vánoc umocnili v úvodu krásným slovem ředitelka gymnázia paní Romana Cieslarová a pan pastor Michal Klus. V průběhu koncertu se představili členové Divadelní skupiny Gymnázia Třinec a také naši benjamínci – žáci 1. A při společném zpěvu koled a ve scénce o vrabci a Vánocích. Ani letos nechyběli hosté. Skupina MMP – kytarista Jan Kantor, houslista Martin Korous a akordeonista Pavel Mikuš, kteří doprovodili sbor v několika písních. Dvě koledy zazpívala vokální skupina Queentet – Klára Foltýnová, Markéta Foltýnová, Lucie Nytrová, Monika Turoňová, Michaela Ostruszková a Tomáš Sikora. Poděkování patří dvěma klavíristkám Julii Krzokové a Nele Kantorové, které doprovázely některé písně sboru, paní Karle Demelové a Ivaně Kröhnové za přípravu a nácvik scének divadelní skupiny a panu Marcelu Gibiecovi za zvučení celé akce.
Přejeme vám šťastné a veselé Vánoce!
Název projektu „Otevřené gymnázium“ – veřejná koncertní, výstavní a vzdělávací činnost k 85. Výročí založení města Třince. Projekt je spolufinancován z rozpočtu města Třince.
Maraton psaní dopisů je největší akce na podporu vězněných, pronásledovaných a utlačovaných lidí. Letos se bude koná 10. až 18. prosince po celé České republice. Tak drobná věc, jako rukou psaný dopis, dokáže měnit lidské osudy i zákony. Také v letošním roce se zapojila i naše škola.
Petr Martynek se již podruhé stal vítězem celostátní soutěže anglického časopisu R+R. Jeho zpracování výsledků na téma America´s Most Famous House zaujalo porotu a jeho práci vybrala jako vítěznou. Jako odměnu obdržel knihu The Wishing Fish a kalendář na další rok.
Petrovi k úspěchu gratulujeme a všem ostatním soutěžícím z 1.A a 2.A držíme palce, aby se jim to povedlo v některé z dalších soutěží.
Buďte obezřetní, neotvírejte podezřelé maily, nepotvrzujte dialogová okénka na neznámých stránkách, nenavštěvujte podezřelé a nebezpečné stránky. V opačném případě si do svého PC nainstalujete tzv. ransomware – škodlivý kód, který zabraňuje přístupu k počítači, který je infikován. Tento kód zpravidla vyžaduje, abyste nakazili jiné PC nebo zaplatili výkupné (ransom) za zpřístupnění počítače.
Řešením je rovněž záloha vašich dat a programů, protože obnovit PC ze záloh na disku nebo na cloudu není složité.
Laboratorní praktika neodmyslitelně patří k výuce přírodovědných předmětů na naší škole. V chemii pomáhají studentům lépe pochopit náročný, leč velmi vzrušující a atraktivní vědní obor. Naši studenti v hodinách prakticky ověřují poznatky z teoretických hodin. Naučí se základy laboratorní techniky. Vyzkouší si preparace některých látek, nebo si osvojí základní způsoby oddělování látek ze směsí. Dojde i na analytické úlohy, například stanovení tvrdosti pitné vody přinesené žáky z místních zdrojů. Atmosféru praktik zachycuje krátké video.
Chtěli jste jet na olympiádu do Ria a nepodařilo se Vám kvalifikovat nebo jste nesehnali letenku? Nevadí! Rok 2017 bude znovu olympijský. Mezi řadou soutěží proběhne i Chemická olympiáda. Druhá nejstarší školní soutěž v Česku načíná již třiapadesátou kapitolu. Plánujete profesní budoucnost v přírodovědném směru? Staňte se olympionikem a zúčasněte se i vy!
Kategorie B – 2. a 3. ročník 4letého a 4. a 5. ročník 6letého studia zadání kategorie B – řešení odevzdávejte svým vyučujícím do 24. března 2017.
Kategorie C – 1. a 2. ročník 4letého a 3. a 4. ročník 6letého studia zadání kategorie C – řešení odevzdávejte svým vyučujícím do 10. března 2017.
Kategorie D – 1.a 2. ročník 6letého studia zadání kategorie D – řešení odevzdávejte svým vyučujícím do 7. ledna 2017.
Informace najdete rovněž na https://olympiada.vscht.cz/cs/.
Určitě jste si položili nesčetněkrát takovou otázku. Jistě jste i zapřemýšleli v hodinách, když jste se učili o atmosféře, hydrosféře, pedosféře …. Nejednou jste zaslechli v televizi názory politiků: nastává vůbec globální oteplování? Není to hloupost? Je to snad jen perioda v celkovém geologickém vývoji Země, nebo naopak přispíváme i my ke globálnímu oteplování vypouštěním CO2? Jak vlastně celkově měníme planetu Zemi? Jak se změnila jednotlivá místa za posledních 28 let?
Podívejte se na zajímavý článek, který vám ukáže jen zlomek toho, co vytvořil projekt Google Timelapse ze satelitních snímků z období 1984 – 2016:
Vysychající Aralské jezero, ustupující ledovce z pohledu satelitů, ale i rozrůstající se města, uměle vybudované ostrovy v Dubaji….To vše je možné zhlédnout.
O dějepisnou olympiádu je mezi žáky šestiletého studia velký zájem. Letošního kola, které se konalo 8. 11. 2016, se zúčastnilo 22 žáků. Nejlépe se umístila Johanna Szpyrcová z 2. C, druhý byl OndřejSobol z 1. C a třetí Vladimír Hloužek z 2. C. Johannka nás bude také reprezentovat v okresním kole ve Frýdku-Místku.