Bohatší o týden plný zážitků se vrací náš školní atletický tým z Mistrovství světa školních atletických družstev konaném ve francouzském městě Nancy. Naše družstvo bylo vinou různých příčin ve velmi silné světové konkurenci bez výraznějších ambicí na sportovní úspěch, přesto naše účast na akci přinesla šestici gymnazistů spoustu zkušeností, kontaktů a příležitostí k intenzivnějšímu dialogu s vrstevníky ze čtyř kontinentů naši planety. Naši hoši obstáli a důstojně reprezentovali nejen školu, ale i celou republiku. Během pobytu jsme měli možnost poznat francouzskou kulturu i mentalitu a vnímat kulturní rozdíly mezi námi a zúčastněnými národy. Rovněž bylo pozitivní zjistit, že naši žáci jsou dobře jazykově vybaveni a jsou schopni bez problémů i bez ostychu komunikovat nejen v angličtině, ale také ve španělštině.
Velmi příznivé bylo rovněž spojení s dívčím výběrem Gymnázia Šumperk, se kterým se naše družstvo vzájemně velmi podporovalo. Důkazem bylo i velmi dojemné čtvrthodinu trvající loučení při příjezdu do Zábřehu na Moravě, odkud naše výprava pokračovala domů již samostatně vlakem. Plni zážitků a emocí se chlapci shodli, že se za dva roky pokusí vybojovat účast na dalším světovém šampionátu v chorvatském Splitu. Poděkování za možnost účastnit se této události patří celému družstvu, které v říjnu loňského roku vybojovalo vítězstvím právo startu, a obětavému dlouholetému vedoucímu družstva Ladislavu Vrátnému, který svým nadšením a nasazením přivedl toto družstvo na pomyslný vrchol. V neposlední řadě je třeba poděkovat i Spolku rodičů a přátel školy, který podpořil účast sportovců na mistrovství finančně, a rovněž vedení školy.
V třineckém kině Kosmos proběhla v pátek 23. června akce Kampaň proti drogám. Této akci předcházela literární a výtvarná soutěž s protidrogovou tématikou vyhlášená odborem sociálních věcí, jejíž vítězkou se stala Kateřina Walachová z 1.C. Na druhém a třetím místě se se svými výtvarnými díly umístily její spolužačky Anna Miškejová a Michaela Kufová.
Všichni žáci 1.A se zapojili do čtenářské soutěže, která měla čtyři kola a dva bonusové úkoly. Od února do června žáci každý měsíc přečetli jednu anglickou knihu a poté vyplnili test o znalostech děje, postav, vymýšleli názvy knih a součástí byla vždy i krátká slohová práce. Bodování probíhalo po každém kole i dvou bonusech, ale teprve teď známe konečné výsledky.
Vysokého počtu bodů dosáhli také Sabina Wrzecionková a Tereza Fojkesová.
Všem děkujeme za účast a doufáme, že alespoň někteří budou v četbě anglických knih pokračovat. Poděkování patří SRPŠ za odměnu pro tři nejlepší soutěžící i vyučujícím AJ v 1.A, které soutěž připravily a vyhodnotily.
No a došlo na soutěžní část našeho programu. Celkem přes 600 soutěžících se zapojilo do programu prvního dne. Závodí se v kategorii školních družstev a také mezi národními výběry. Naše sestava postrádá některé borce, kteří z důvodu termínové kolize s národním šampionátem do Francie neodcestovali, ve výpravě jsou místo nich hoši získávající teprve zkušenosti. Tedy pěkná závodní premiéra a hned na mistrovství světa. Přijelo celkem 24 zemí ze čtyř kontinentů. Výkonnost atletů je velmi variabilní. Jsou k vidění jak špičkové sportovní výkony, tak taky počiny připomínající spíš výlet poutníků do země zaslíbené, jako například při včerejším běhu na 1500 m, kde Sebastian Filipek s Adamem Gabrysem předběhli převážně pěšky se pohybující Indy o dvě kola. Svoje soutěže mají za sebou i ostatní naši borci Sebastian Filipek, Adam Gabrys, Aleš Di-Giusto, Ondra Kisza i Tomáš Martynek. Při své premiéře bojovali srdnatě a nemusí se za svá vystoupení stydět. Vrcholem dne z českého pohledu byla bezesporu soutěž ve skoku vysokém, kde velkou bitvu s brazilskými soupeři dotáhl v novém osobním rekordu do vítězného konce famózní Patrik Vašíček a výkonem 193 cm si vybojoval právo startu na středečním mezinárodním mítinku profesionálních atletů zde v Nancy, kde budou soutěžit v různých disciplínách i světové atletické špičky. Musím přiznat, že i trenér si vybral svou slabší chvilku a prožil svých 20 infarktových minut, když si ráno popletl obálky, startovní čísla našich borců zapomenul na vzdáleném hotelovém pokoji a hrozilo, že kluci vůbec neodstartují. Nakonec se však i toto podařilo vyřešit za pomoci našich spolucestujících ze Šumperku. Dnes je na programu druhý soutěžní den a my už se těšíme na Patrika v běhu na 110 m překážek, Tomáše Martynka v běhu na 100 m a odpoledne na štafetu 100-200-300-400 m. Dobré dopoledne do Čech a držte palce!
Přátelství s brazilským soupeřem. Komunikace pomocí aplikace Google translate
Ondra po doběhu 200m
víte už odkud je ten borec, který to tady dnes vyhraje?
Mistrovství světa školních klubů zavedlo chlapeckou výpravu naší školy do východofrancouzského města Nancy. Od 25. do 30. června se naši borci účastní sportovně – společenské přehlídky školních týmu 4 kontinentů naší planety. Naše výprava cestovala autobusem společně s dívčím družstvem Gymnázia v Šumperku. Na cestě jsme díky poruše autobusu nedaleko Plzně strávili dlouhých devatenáct hodin a přivítání na recepci místního hotelu Nemea tak proběhlo o půl druhé ráno. Při snaze dorozumět se s recepční hotelu jsem si vzpomenul na vyučující paní Bichlerovou, jak nám zdůrazňovala, abychom se učili angličtinu, škoda, že jsme nebrali i kondice francouzštiny, tady by se nám nyní hodila. Každopádně První certifikát (FCE) by nám tady moc nepomohl. Francouzi jí příliš v běžné populaci nevládnou, což se projevilo i při projevech pěti různých prezidentů (ani nevím, jaká prezídia řídili) při slavnostním zahájení v místní Národní opeře Loraine, která nás uchvátila nádhernou atmosférou. Chlapci se družili se spoustou národů a měli první příležitost konverzovat. Při dlouhém prostoji na náměstí Place Stanislas proměnili Brazilci, Chorvati a další výpravy nudné čekání na začátek programu v opeře v karneval, přehlídku tance, zpěvu. Následný přesun do jídelny, kde se stravují všechny výpravy podobně jako na olympiádach a mistrovstvích, probíhal za typického francouzského chaosu a nedochvilnosti. Čekat ve velkém houfu všech účastníků na autobus který měl asi 40 minutové zpoždění na veřejném prostranství jsem odmítl, bezpečnější bude přesunout se pěšky do cca 4 km vzdálené školní jídelny poblíž stadionu na večeři a pak už zpět na hotel dohnat spánkový deficit a nachystat se na úterní závodní program. Hezký den do Česka a držte nám place.
Poslední letošní hodinu angličtiny v 2.A jsme věnovali soutěži Play with English. Soutěžní dvojice se na sedmi stanovištích snažili co nejlépe splnit úkoly, na které měli tříminutový časový limit. Úkoly byly zaměřené na slovní zásobu, gramatiku, pochopení textu, postřeh i krátkodobou paměť. Doufáme, že se všem hodina líbila.
Vítězné dvojice si po zásluze vychutnali sladkou odměnu. 1.místo – J. Hložek a P. Myrdacz 2.místo – P. Martynek a V. Přeček 3.místo – R. Kubik a K. Labaj
Gratulujeme!
Děkujeme děvčatům z 5.A za pomoc se soutěží.
Mgr. Zawiszová a Mgr. Bruková
V září přivítáme na naší škole Michaelu LeDoux, která zde bude po celý školní rok působit jako asistentka ve výuce AJ. Napsala nám o sobě pár řádků….
Hello everyone!
My name is Michaela LeDoux.
I am from New Orleans, Louisiana and just graduated from Dartmouth College in Hanover, New Hampshire. There, I studied human geography, art history and international politics.
While at university, I studied abroad in Rome and in Prague (at Charles University). Besides English, I speak French, Spanish and a bit of Italian.
I love listening to different types of music, traveling and eating new foods. I am excited to come back to the Czech Republic and to meet you all!
Děkujeme Mgr. Zawiszové za první seznámení s asistentkou a doufáme, že bude pro nás i pro vás přínosem.
16. června 2017 se konalo krajské kolo literární soutěže Gate, tentokrát na téma knihy Pride and Prejudice. Do krajského kola postoupili tři naši studenti – Denisa Czudková, Miroslav Řehounek a Dominik Daneš.
Nejprve všichni studenti psali esej na zadané téma. Důležitý byl nejen obsah, ale také použitá slovní zásoba, gramatika a koheze textu. Po písemném kole následovalo ještě ústní, ve kterém soutěžící s porotci rozebírali hlavní motivy knihy, komentovali jednání hlavních postav a vyjádřili svůj názor na přečtenou literaturu.
Podle fotografie vidíte, jak úspěšní byli naši studenti. Na druhém místě skončil M. Řehounek z 5.A a D. Daneš z 5.B obsadil 3. místo.
Děkujeme všem za vzornou reprezentaci školy a vítězům gratulujeme!
V sobotu 17. června se dalších 18 odvážných studentů naší školy přidalo k řadě těch, kteří
v uplynulých letech složili cambridgeskou zkoušku FCE, která jim v mnohém usnadní
vstup na vysokou školu /v současné době se zájemci o program Erasmus musí na většině
fakult prokázat právě certifikátem FCE/ nebo jim pomůže v jejich profesním životě. Zkouška
probíhala v budově naší školy a studenti při ní museli prokázat znalost gramatiky, slovní
zásoby, poslechu a psaní. Nedílnou součástí zkoušky bylo i mluvení, které proběhlo v dopo-
ledních hodinách. Většina studentů přišla do školy s velkými obavami, ale po skončení
ústní části zkoušky obě zkoušející nešetřily chválou nad výkony našich studentů, kteří na ně
už tradičně svými mluvními schopnostmi velmi zapůsobili. Studenti měli jen krátkou chvíli
na odpočinek a už na ně čekala počítačová část zkoušky, která trvala od 12. 15 do 16. 15 hodin. Studenti museli zmobilizovat všechny své síly, aby zvládli takový vědomostní maraton. Jejich vyučující Mgr. Zlatka Bichlerová a Mgr. Vilma Sikorová se je snažily podporovat ať už radou, uklidňujícími slovy či povoleným dopingem v podobě vaření kávy.
Celkové výsledky FCE zkoušky budou studenti znát během následujících14 dnů. Cambridgeské certifikáty jim budou předány na počátku nového školního roku. Budeme jim držet palce, aby se všem podařilo co nejlépe uspět v této náročné mezinárodní zkoušce.
Ve středu 14. června proběhlo na naší škole zajímavé setkání studentů 5. A, 5. B a 4. A s americkým diplomatem Rayem Castillem. Během neformální besedy padaly různé dotazy z řad našich studentů na adresu tohoto velmi sympatického Američana, který si všechny získal svým přátelským, srdečným a otevřeným vystupováním. Studenti se proto nebáli zeptat i na některá ožehavá politická témata, a dokonce dokázali dát najevo i svůj nesouhlas s jeho odpovědí. Pan Ray Castillo ocenil, že mladí lidé mají na věci svůj vlastní názor, což se mu líbilo. Studenti se dozvěděli spoustu zajímavých informací jak z osobního života pana Raye Castilla, tak i jeho názory na volby v Americe, roli USA ve světové politice a další věci. Pro všechny bylo možná překvapivé sdělení, jak američtí politici vnímali a stále vnímají osobu našeho bývalého prezidenta Václava Havla, kterého si Američané ve své době velmi vážili a dodnes k němu vzhlížejí s úctou.
Pan Ray Castillo má rád nejen české jídlo, ale i některé české zpěváky, kteří se stali legendami hlavně pro starší generaci – Pavla Bobka, Waldemara Matušku nebo Karla Kryla. Tuto svoji zálibu dokázal na závěr svého setkání se studenty i překvapivým činem. Najednou si nečekaně sundal sako, vzal si kytaru a „americkou češtinou“ zazpíval a zahrál píseň od Karla Kryla Anděl. Kdo chtěl, tak se k němu přidal /například naše paní ředitelka vzorově zpívala spolu s ním/. Naši studenti se během tohoto setkání ukázali jako kulturní a vzdělaní mladí lidé se širokým rozhledem a především výbornou znalostí angličtiny. Nebáli se mluvit a diskutovat opravdu na úrovni, takže my, učitelé, jsme z nich měli opravdu radost. Velké poděkování patří Mirku Řehounkovi, který si pěknou angličtinou připravil působivou prezentaci o Třinci, k čemuž mu později pan Ray Castillo blahopřál. Studenti si mohli v praxi procvičit svoje znalosti angličtiny a pan Ray Castillo jim několikrát během besedy zdůrazňoval, jak je důležité učit se cizí jazyky. On sám jich uměl několik. Na závěr této akce pozvala paní ředitelka PhDr. Romana Cieslarová, PhD pana Raye Castilla s jeho doprovodem k neformálnímu posezení do ředitelny za účasti vyučujících angličtiny. Pan Ray Castillo se podepsal do naší školní kroniky a setkání se studenty hodnotil jako „fantastic“. Věříme, že stejné pocity si odnesli i ostatní účastníci této působivé besedy.
Akci moderovala naše kolegyně Mgr. Andrea Skupień Kapsia, za což jí patří náš dík.
Dne 15. června 2017 byla v Kulturním domě Trisia v Třinci slavnostně předána talentovaným žákům regionu řada ocenění.
Cenu TALENT 2017, udělovanou městem Třinec, získali za úspěšnou reprezentaci školy i města tito naši studenti:
Veronika Stryczková (6.A)
Johanna Szpyrcová (2.C)
Martin Dinh (4.A)
Za úspěchy v olympiádách a soutěžích technického zaměření pak získali ocenění TALENT 2017 od firem skupiny Třinecké železárny / Moravia Steel tito studenti:
Dne 5.6.2017 se konalo Celostátní finále vědomostní soutěže v Eurorebusu. Naši školu reprezentovali studenti ze třídy 2.A: Ema Moderová, Rudolf Kubík, Petr Martynek a umístili se na skvělém 2. místě v týmové soutěži kategorie ZŠ 01. Gratulujeme a děkujeme za reprezentaci školy.