Články z měsíce Květen 2016

Anglie – fotografická soutěž

Připomínáme všem účastníkům zájezdu do Anglie, že byla vyhlášena soutěž ve dvou kategoriích: 1. soutěž o nejkrásnější fotografii /kompozičně, barevně, atd./, 2. soutěž o nejzajímavější/nejvtipnější fotografii. Uzávěrka soutěže byla posunuta na pátek 3. června 2016. Neváhejte a podělte se o své zážitky z Anglie s ostatními. Nezapomeňte doručit výběr svých fotografií  Zlatce Bichlerové podle předem dohodnutých pravidel.

Mgr. Zlatka Bichlerová

Exkurze po České republice

1. ročník zeměpisné exkurze po České republice je úspěšně za námi. Studenti absolvovali program v plném rozsahu. Co se nejvíce líbilo, musí říct oni sami. Jejich krátké hodnocení doplním do textu během tohoto týdne. Počasí, vzhledem k tomu, co napáchalo během víkendu v různých částech republiky, k nám bylo vlídné. Ve fotogaleriích si můžete prohlédnout některé okamžiky z obou exkurzí.

Program exkurze

Příspěvky studentů

„Podívali jsme se na pozoruhodná místa. Například na přízračný pískový lom. Viděli jsme hodně skal a jeskyní, které jsme si také mohli prolézt. Dokonce jsme pomohli zachránit poštolku se zlomeným křídlem. Zkrátka jsme se dozvěděli zase něco víc o naší zemi, procvičili se ve slovním výkladu a získali i mnoho jeskyňářských zkušeností a zážitků“.          Denisa Czudková 2. D

„Na exkurzi jsme si mohli v praxi ověřit znalosti, které jsme získali ve škole. A to nejen změpisné, ale i biologické a chemické. Odvážnější z nás, kteří se odhodlali lézt do podzemních jeskyní, si mohli na vlastní kůži vyzkoušet pocity jeskyňářů, kteří objevují nové skuliny, podzemní řeky a vstupy do podzemí“.
Ondřej Imrich 2.E

 

 

 

 

Ámos pojede do Brna

imageKonečně vítězství! Dneska jsme trumfli Komára a dokonce i Připínáčka! Sice ne v hlavní kategorii, ale porotu nadchla naše titulní stránka. Možná právě díky gymplovskému kostlivci Evženovi pojedeme my Ámosáci do Brna, abychom dali naší konkurenci znovu na frak. V celorepublikovém kole!
A tak bychom vám mohli sáhodlouze vyprávět, jaké bylo dnešní krajské kolo soutěže školních časopisů, ale jak víte z posledního Ámose, preferujeme stručnost. V Regiojetu jsme dostali pitíčka, na soutěži bagety a další pitíčka a kromě diplomů jako výhru i dárkové tašky. Prázdné. (Doteď tomu nerozumíme, ale určitě to má nějaký skrytý smysl.)
Prohlédli jsme si i konkurenční časopisy, a přestože se pár věcmi určitě budeme inspirovat, originality a šílenosti se nevzdáme. Just do it!
Součástí programu byly i různé workshopy vedené profíky. Strategicky (v ámosovském překladu chaoticky) jsme se mezi ně rozprskli. Zuzka a Kači B. zaimprovizovaly rozhlasový rozhovor s nafoukanou šéfredaktorkou, jejíž časopis vyhrál soutěž. (Nutno podotknout, že šéfredaktorku hrála Kači). Jak si vedly ostatní redaktorky nevím, ale tvářily se spokojeně. Možná i proto, že se po workshopech rozdávaly ty bagety.image
Jsme rádi, že jsme se mohli zúčastnit, a o to raději, že to bylo i přínosné. Děkuju holkám, které pro Ámose ještě otročí, panu učiteli Navrátíkovi, že nás do Ostravy doprovodil a celkově nám dodává hnací motor, a samozřejmě našim čtenářům. Zuzana Lipowská byla navíc oceněna za své komiksy nabídkou vedení tematického workshopu pro školní redakce v rámci finálového kola. Držte nám v prosinci palce na celorepublikovém kole! Taky již pracujeme na dalším čísle časopisu, které vyjde v červnu.

Vaše redakce

Tadeáš třetí v krajském kole SOČ!

I letos zaznamenala naše škola úspěch na poli Středoškolské odborné činnosti. Zasloužil se o něj Tadeáš Cienciala ze třídy 5. B, který ve čtvrtek 12. 5. 2016 v Ostravě v Nové aule VŠB – TU obhajoval svoji práci z oboru Hutnictví, strojírenství, doprava a průmyslový design v krajském kole SOČ před odbornou čtyřčlennou porotou.Tadeáš 1

Tadeáš 2Jeho práce s názvem Elektroskútr jako alternativa a skvělá prezentace byla oceněna a Tadeáš v tvrdé konkurenci studentů zejména průmyslových škol, jejichž zázemí je v tomto oboru nesrovnatelné, obsadil krásné 3. místo. Děkujeme za reprezentaci a ještě jednou gratulujeme!

Kterak studiosové báseň barokní přičinili

Martina Nádvorníková, 1.D
Pane můj

Pane můj, pomoz mi najít tvůj most.
Bolí mě srdce mé, zbyla jen zlost.
Pane můj, pomoz mi najít tě zas.
Chci aspoň na chvíli slyšet tvůj hlas.

Pane můj, řekni mi, zkoušíš mě snad?
Chci vědět, zdali mě má někdo rád.
Pane můj, řekni mi, má cenu žít?
Když ani na chvíli nemůžu snít.

 Jaroslav Hus, 1.D
Archanděl Michael

Přiletěl archanděl, přiletěl k nám,
cos přines, povídej, cos přines nám,
přilétám z oblohy, z oblaků sem,
veliký archanděl Michael jsem.

Přilét jsem z oblaků, přilét jsem sám,
před válkou ochranu lidem vám dám,
díky vám andělům, díky vám všem,
díky za ochranu pro naši zem.

 Karolína Franková, 1.D
Každodenní strach

Bojím se večera, bojím se zas,
co když si odvedou někoho z nás?
Bojím se každý den čím dál tím víc,
radost mi nedělá už vůbec nic.

Slýchávám výstřely a křiky jen,
je to jak šíleně otřesný sen.
Co kdy nás zabijou, strach stále mám,
zůstávám s rodinou, nechci být sám.

 Sára  Zabystrzanová, 1.E
Modlitba k Bohu

Ach Bože, božíčku kdepak jsi, kde jsi,
hledáme útěchu, ty tady nejsi.
Všude jen vládne jen bolest a smutek,
Komenský do Lešna mezitím utek.

Mezitím Česku když se smutkem mával,
vrcholná díla svá dávno už psával.
Zůstali jsme tu už dávno jen sami,
jedině strach je tu pořád jen s námi.

 Michaela Mazgajová, 1.E
POSLEDNÍ NADĚJE

Modlí se maminka, modlí se k Bohu.
Já vidím světýlko, odejít mohu.
Někdo nám pomůže? Přijde už pomoc?
Nebo mou rodinu dostane nemoc?

Dívá se tatínek, dívá se vzhůru.
Odolám nemoci? Přemohu můru?
Můra je studená, má dlouhé ruce.
Loučím se, maminko, umírám v muce.

Iva Štefková, 1.E
Město strachu

Vojáci volají zabili krále.
Lidičky poslyšte, co bude dále?
Morana vstupuje, v koutě se směje.
Pokosí, probere, zardousí směle.

Pustoší celičké okolí hravě.
Odejdi Morano, nestraš nám v hlavě.
Zůstává v městečku neštěstí moře,
přiveďte naději, skončete hoře.

Věda nás baví

V sobotu dne 7. 5. 2016 se konal v třinecké knihovně za účasti studentek našeho gymnázia Den vědy. Markéta Malyszová, Zuzana Kubiszová a Adéla Tomaniecová zaujaly desítky rodičů a dětí, které zavítaly do prostor knihovny, předváděním chemických experimentů, které si připravily ve spolupráci s Mgr. Jiřím Navrátíkem. Tereza Czepczorová, Dominika Dudys, Eliška Hečková a Nela Kantorová pod vedením Mgr. Marcely Kantorové předváděly pokusy z fyziky, které si mohly přítomné děti také samy vyzkoušet. Na dalším stanovišti pak Mgr. René Brauner prezentoval zájemcům práci na 3D tiskárně.

Všem, kteří se do přípravy a realizace akce zapojili, děkujeme za skvělou reprezentaci našeho gymnázia.

1.A tři dny ve škole bez lavic

IMG_0773

Díky příspěvku Dobročinného fondu TŽ a SRPŠ mohli žáci 1.A poznávat náš kraj trochu netradičně. Vyjeli jsme do penzionu Ovečka v Nýdku a v rozlosovaných týmech se všichni snažili co nejlépe postupně plnit úkoly. Vyráběli vlajky, vypracovali projekt Náš region pomocí „běhacího diktátu“, prakticky poznávali slezskou kuchyni (škrábali a strouhali brambory, přepočítávali, převáděli váhové jednotky a vážili ingredience na placky) a také ji ochutnali, vyslechli si od Damiána Lasoty přednášku o skocích na lyžích, před večerkou hádali historické předměty a první den byl rychle za námi. Druhý den za nevlídného a mlhavého počasí všechny týmy vyrazily pokořit Čantoryji Rytířskou stezkou. Na trase vyplňovali pracovní list o místním kraji. Odměnou jim sice nebyla krásná vyhlídka, ale alespoň dobrý pocit ze sportovního výkonu. Odpoledne poznávali podle popisu zvířata a snažili se porozumět povídkám „po našimu“. Večer si pro ně Lukáš Supik připravil přednášku o vesmíru i s praktickým pozorováním Jupiteru, Polárky a různých souhvězdí. Na závěr dne všechny týmy předvedly animaci písně Cug do werku. Nasmáli jsme se a další den skončil. Poslední den přijela paní učitelka Skupień Kapsia, která si připravila různá cvičení o místním nářečí a předvedla, jak vypadá jablunkovský kroj. A pak už jen zbývalo všem poděkovat, vyhodnotit vítězné týmy, rozloučit se a vydat se na cestu domů.

Chcete-li vidět fotky z našeho pobytu, jsou uložené na www.rajce.net a zadejte 1.A Nýdek Ovečka 2016.

Poděkování patří všem, kteří nám s projektem pomohli – D. Lasotovi a L. Supikovi za přednášky, A.Skupień Kapsie za povídání o nářečí a krojích, K. Wrzecionkové, M. Kubikové, J. Mravcovi, L. Supikovi, O. Zoubkovi, J. Zoubkovi a V. Wolnému za doprovod týmů na Čantoryji, M. Brukové a S. Filipkovi za vyfáborkování trasy na Čantoryji, rodičům J. Pimka, P. Jachnického a M. Holotňákové, kteří nám napekli výborné svačiny, a dalším, kteří nám pomohli s přípravou a nápady. Největší dík patří Mgr. B. Zawiszové a Mgr. P. Brukové, které připravily žádost o grant a program celého projektu vymyslely a zrealizovaly.

 

Nohejbalová repríza

Vidina putovního křišťálového poháru oslovila tentokrát pouze tři dvojice soutěžících. Loňští finalisté Dušan a Kamil Cinkrautové i Martin a Ondřej Zoubkovi, vždy v sestavě otec-syn, přišli poměřit síly znovu. Roli sekundanta i sparingpartnera obou aspirantů na letošní titul sehrála vzhledem ke zdravotním hendikepům a taky trochu z nostalgie po účinkování v nultém ročníku (1985) dvojice učitelů Ing. Kantor a Mgr. Sikora.V rozcvičce oba rodinné páry proti učitelské dvojici na jednu sadu jen zčásti předvedli své vrcholné kousky. Napínavý a vyrovnaný finálový zápas Cinkrauti versus Zoubci trval skoro jednu hodinu a v pěti setech nakonec rozhodli otec a syn Cinkrautovi, že titul i nádherná váza zůstane i pro další rok v jejich držení. Primárním výsledkem turnaje byla především perfektní pohoda a  radost z krásného sportovního zápolení, které přináší nohejbal, jenž spatřil světlo světa v bývalém Československu.

 

Filmová soutěž 1.A

Žáci 1.A zhlédli v hodině angličtiny film Charlie and Chocolate Factory v originále s českými titulky. Poté v tříčlenných skupinkách odpovídali na otázky spojené s filmem a identifikovali jednotlivé postavy podle popisu. To vše samozřejmě anglicky. Podle výsledků nikdo neměl s řešením úkolů větší problémy, ale nejméně chyb měly tyto týmy:

  1. místo – Jakub Hložek, Martin Kovář a Michal Spratek (0,5 chyb z 33)
  2. místo – Jakub Pimek, Petr Martynek, Rudolf Kubik (3 chyby)
  3. místo – Kristýna Beierová, Lucie Fargačová, Ema Moderová  a Adriana Varmusová, Samuel Glet, Jan Sikora (4 chyby)