Připomínáme všem účastníkům zájezdu do Anglie, že byla vyhlášena soutěž ve dvou kategoriích: 1. soutěž o nejkrásnější fotografii /kompozičně, barevně, atd./, 2. soutěž o nejzajímavější/nejvtipnější fotografii. Uzávěrka soutěže byla posunuta na pátek 3. června 2016. Neváhejte a podělte se o své zážitky z Anglie s ostatními. Nezapomeňte doručit výběr svých fotografií Zlatce Bichlerové podle předem dohodnutých pravidel.
1. ročník zeměpisné exkurze po České republice je úspěšně za námi. Studenti absolvovali program v plném rozsahu. Co se nejvíce líbilo, musí říct oni sami. Jejich krátké hodnocení doplním do textu během tohoto týdne. Počasí, vzhledem k tomu, co napáchalo během víkendu v různých částech republiky, k nám bylo vlídné. Ve fotogaleriích si můžete prohlédnout některé okamžiky z obou exkurzí.
„Podívali jsme se na pozoruhodná místa. Například na přízračný pískový lom. Viděli jsme hodně skal a jeskyní, které jsme si také mohli prolézt. Dokonce jsme pomohli zachránit poštolku se zlomeným křídlem. Zkrátka jsme se dozvěděli zase něco víc o naší zemi, procvičili se ve slovním výkladu a získali i mnoho jeskyňářských zkušeností a zážitků“. Denisa Czudková 2. D
„Na exkurzi jsme si mohli v praxi ověřit znalosti, které jsme získali ve škole. A to nejen změpisné, ale i biologické a chemické. Odvážnější z nás, kteří se odhodlali lézt do podzemních jeskyní, si mohli na vlastní kůži vyzkoušet pocity jeskyňářů, kteří objevují nové skuliny, podzemní řeky a vstupy do podzemí“. Ondřej Imrich 2.E
Konečně vítězství! Dneska jsme trumfli Komára a dokonce i Připínáčka! Sice ne v hlavní kategorii, ale porotu nadchla naše titulní stránka. Možná právě díky gymplovskému kostlivci Evženovi pojedeme my Ámosáci do Brna, abychom dali naší konkurenci znovu na frak. V celorepublikovém kole!
A tak bychom vám mohli sáhodlouze vyprávět, jaké bylo dnešní krajské kolo soutěže školních časopisů, ale jak víte z posledního Ámose, preferujeme stručnost. V Regiojetu jsme dostali pitíčka, na soutěži bagety a další pitíčka a kromě diplomů jako výhru i dárkové tašky. Prázdné. (Doteď tomu nerozumíme, ale určitě to má nějaký skrytý smysl.)
Prohlédli jsme si i konkurenční časopisy, a přestože se pár věcmi určitě budeme inspirovat, originality a šílenosti se nevzdáme. Just do it!
Součástí programu byly i různé workshopy vedené profíky. Strategicky (v ámosovském překladu chaoticky) jsme se mezi ně rozprskli. Zuzka a Kači B. zaimprovizovaly rozhlasový rozhovor s nafoukanou šéfredaktorkou, jejíž časopis vyhrál soutěž. (Nutno podotknout, že šéfredaktorku hrála Kači). Jak si vedly ostatní redaktorky nevím, ale tvářily se spokojeně. Možná i proto, že se po workshopech rozdávaly ty bagety.
Jsme rádi, že jsme se mohli zúčastnit, a o to raději, že to bylo i přínosné. Děkuju holkám, které pro Ámose ještě otročí, panu učiteli Navrátíkovi, že nás do Ostravy doprovodil a celkově nám dodává hnací motor, a samozřejmě našim čtenářům. Zuzana Lipowská byla navíc oceněna za své komiksy nabídkou vedení tematického workshopu pro školní redakce v rámci finálového kola. Držte nám v prosinci palce na celorepublikovém kole! Taky již pracujeme na dalším čísle časopisu, které vyjde v červnu.
I letos zaznamenala naše škola úspěch na poli Středoškolské odborné činnosti. Zasloužil se o něj Tadeáš Cienciala ze třídy 5. B, který ve čtvrtek 12. 5. 2016 v Ostravě v Nové aule VŠB – TU obhajoval svoji práci z oboru Hutnictví, strojírenství, doprava a průmyslový design v krajském kole SOČ před odbornou čtyřčlennou porotou.
Jeho práce s názvem Elektroskútr jako alternativa a skvělá prezentace byla oceněna a Tadeáš v tvrdé konkurenci studentů zejména průmyslových škol, jejichž zázemí je v tomto oboru nesrovnatelné, obsadil krásné 3. místo. Děkujeme za reprezentaci a ještě jednou gratulujeme!
V sobotu dne 7. 5. 2016 se konal v třinecké knihovně za účasti studentek našeho gymnázia Den vědy. Markéta Malyszová, Zuzana Kubiszová a Adéla Tomaniecová zaujaly desítky rodičů a dětí, které zavítaly do prostor knihovny, předváděním chemických experimentů, které si připravily ve spolupráci s Mgr. Jiřím Navrátíkem. Tereza Czepczorová, Dominika Dudys, Eliška Hečková a Nela Kantorová pod vedením Mgr. Marcely Kantorové předváděly pokusy z fyziky, které si mohly přítomné děti také samy vyzkoušet. Na dalším stanovišti pak Mgr. René Brauner prezentoval zájemcům práci na 3D tiskárně.
Všem, kteří se do přípravy a realizace akce zapojili, děkujeme za skvělou reprezentaci našeho gymnázia.
Díky příspěvku Dobročinného fondu TŽ a SRPŠ mohli žáci 1.A poznávat náš kraj trochu netradičně. Vyjeli jsme do penzionu Ovečka v Nýdku a v rozlosovaných týmech se všichni snažili co nejlépe postupně plnit úkoly. Vyráběli vlajky, vypracovali projekt Náš region pomocí „běhacího diktátu“, prakticky poznávali slezskou kuchyni (škrábali a strouhali brambory, přepočítávali, převáděli váhové jednotky a vážili ingredience na placky) a také ji ochutnali, vyslechli si od Damiána Lasoty přednášku o skocích na lyžích, před večerkou hádali historické předměty a první den byl rychle za námi. Druhý den za nevlídného a mlhavého počasí všechny týmy vyrazily pokořit Čantoryji Rytířskou stezkou. Na trase vyplňovali pracovní list o místním kraji. Odměnou jim sice nebyla krásná vyhlídka, ale alespoň dobrý pocit ze sportovního výkonu. Odpoledne poznávali podle popisu zvířata a snažili se porozumět povídkám „po našimu“. Večer si pro ně Lukáš Supik připravil přednášku o vesmíru i s praktickým pozorováním Jupiteru, Polárky a různých souhvězdí. Na závěr dne všechny týmy předvedly animaci písně Cug do werku. Nasmáli jsme se a další den skončil. Poslední den přijela paní učitelka Skupień Kapsia, která si připravila různá cvičení o místním nářečí a předvedla, jak vypadá jablunkovský kroj. A pak už jen zbývalo všem poděkovat, vyhodnotit vítězné týmy, rozloučit se a vydat se na cestu domů.
Chcete-li vidět fotky z našeho pobytu, jsou uložené na www.rajce.net a zadejte 1.A Nýdek Ovečka 2016.
Poděkování patří všem, kteří nám s projektem pomohli – D. Lasotovi a L. Supikovi za přednášky, A.Skupień Kapsie za povídání o nářečí a krojích, K. Wrzecionkové, M. Kubikové, J. Mravcovi, L. Supikovi, O. Zoubkovi, J. Zoubkovi a V. Wolnému za doprovod týmů na Čantoryji, M. Brukové a S. Filipkovi za vyfáborkování trasy na Čantoryji, rodičům J. Pimka, P. Jachnického a M. Holotňákové, kteří nám napekli výborné svačiny, a dalším, kteří nám pomohli s přípravou a nápady. Největší dík patří Mgr. B. Zawiszové a Mgr. P. Brukové, které připravily žádost o grant a program celého projektu vymyslely a zrealizovaly.
Vidina putovního křišťálového poháru oslovila tentokrát pouze tři dvojice soutěžících. Loňští finalisté Dušan a Kamil Cinkrautové i Martin a Ondřej Zoubkovi, vždy v sestavě otec-syn, přišli poměřit síly znovu. Roli sekundanta i sparingpartnera obou aspirantů na letošní titul sehrála vzhledem ke zdravotním hendikepům a taky trochu z nostalgie po účinkování v nultém ročníku (1985) dvojice učitelů Ing. Kantor a Mgr. Sikora.V rozcvičce oba rodinné páry proti učitelské dvojici na jednu sadu jen zčásti předvedli své vrcholné kousky. Napínavý a vyrovnaný finálový zápas Cinkrauti versus Zoubci trval skoro jednu hodinu a v pěti setech nakonec rozhodli otec a syn Cinkrautovi, že titul i nádherná váza zůstane i pro další rok v jejich držení. Primárním výsledkem turnaje byla především perfektní pohoda a radost z krásného sportovního zápolení, které přináší nohejbal, jenž spatřil světlo světa v bývalém Československu.
Žáci 1.A zhlédli v hodině angličtiny film Charlie and Chocolate Factory v originále s českými titulky. Poté v tříčlenných skupinkách odpovídali na otázky spojené s filmem a identifikovali jednotlivé postavy podle popisu. To vše samozřejmě anglicky. Podle výsledků nikdo neměl s řešením úkolů větší problémy, ale nejméně chyb měly tyto týmy:
místo – Jakub Hložek, Martin Kovář a Michal Spratek (0,5 chyb z 33)
místo – Jakub Pimek, Petr Martynek, Rudolf Kubik (3 chyby)
místo – Kristýna Beierová, Lucie Fargačová, Ema Moderová a Adriana Varmusová, Samuel Glet, Jan Sikora (4 chyby)