Články z měsíce Září 2017

Sportovně-vědomostní soutěž Kalokagathia

Dne 28. 9. 2017 se pětičlenné družstvo naší školy zúčastnilo celoslovenského kola soutěže Kalokagathia, na které byli jako hosté přizváni zástupci některých škol z ČR i Polska. Běžecký závod byl spojen s prověřením některých dovedností (střelba ze vzduchovky, hod granátem na cíl, určení azimutu aj.), ale i vědomostí (z oblasti protipožární ochrany, dopravy, zeměpisu, dějepisu, ekonomie, práva apod.). Třinecké gymnázium vzorně reprezentovali Iva Štefková (3.D), Magda Bruková, Sebastian Filipek (5.A), Jakub Cieslar a Jakub Raszka (6.B).

Všem členům družstva děkujeme, že se na soutěž dobře připravili a že byli ochotni školu reprezentovat i v den státního svátku.

Moravskoslezskému kraji děkujeme za finanční podporu, která byla použita na úhradu dopravy a jednotné sportovní oblečení našich závodníků.

   

Sportovně turistický kurz

Ve dnech 18. – 22. 9. 2017 proběhl sportovně turistický kurz v Západních Tatrách ve Žiaru. Kurzu se zúčastnilo 77 žáků z 3. D, 3. E a 5. A. Cestou jsme navštívili Jánošikovy diery. Přes méně příznivé a deštivé počasí se v ostatních dnech podařilo uskutečnit vysokohorskou túru v Roháčích a obdivovat zdejší prostředí.

IT novinky – 3D tisk zachraňuje životy

Ještě před několika lety by Reuben Lichter kvůli infekci v holenní kosti přišel o nohu. Lékařský tým z nemocnice v Brisbane však využil nejnovějších technologií a pomocí 3D tiskárny vytvořil zcela novou kost, kterou mu před dvěma týdny transplantoval. Podle deníku Daily Mail to byla historicky první transplantace holenní kosti vytvořené 3D tiskárnou.

Zdroj: novinky.cz

Možnost spojení účtů v aplikaci Bakaláři

Vážení rodiče,

máte na naší škole více dětí? Pak Vás jistě zaujme možnost spojení účtů, díky které se nebudete muset hlásit
k informacím o každém z dětí zvláštním heslem.

  1. Přihlaste se do Bakalářů pomocí přístupů rodiče vygenerovaných pro jedno dítě.
  2. Rozklikněte panel Nástroje a vyberte možnost Spojení/Propojení účtů.
  3. Zadejte do tabulky přístupy vygenerované pro rodiče dalšího dítěte.
  4. Dojde k propojení přístupů, k informacím o jednotlivých dětech se pak dostanete přepnutím tlačítka ve tvaru trojúhelníku v horním panelu vedle jména dítěte.

Adaptační kurz

Letošní adaptační kurzy pro studenty  prvních  ročníků se uskutečnily  5. – 8. září 2017. Každá třída strávila se svým třídním učitelem dva dny v penzionu Beskydka v Dolní Lomné. Studenti zde absolvovali program zaměřený na vytváření pozitivních vztahů. Akci už tradičně připravují školní metodik prevence a výchovný poradce ve spolupráci s třídními učiteli a vedením školy. 

Díky krásnému počasí mohli studenti využít  celý areál hotelu, hřiště i posezení u ohniště. Ve volném čase si  zahráli ping-pong,  volejbal nebo fotbal. Největší úspěch měla módní přehlídka, do které se s  vtipnými modely zapojili i samotní učitelé.

Na zpáteční cestě všichni prověřili svou fyzickou zdatnost a vydali se turistickým pochodem na Skalku a poté na železniční stanici do Mostů u Jablunkova.

Beskydský Oxford online

Chcete-li vědět, co se dělo na Beskydském Oxfordu, sledujte naše webové stránky

https://sites.google.com/site/beskydskyoxford/foto-video-galerie

a videa na youtube

https://www.youtube.com/channel/UC4lTX_eGAY4Yt2mKqQZE2zg

Naleznete tam aktuální informace, fotky a videa z našeho čtyřdenního soustředění.

ČTVRTEK
Ve čtvrtek 7. září brzy ráno začalo čtyřdenní dobrodružství gymnazistů ve věku 12 až 14 let, kteří se vydali na tábor s příznačným názvem „Beskydský Oxford“, pořádaný nedávnými absolventy školy. Příjemnou procházkou se 23 táborníků dostalo z Tyry přes Kalužný až na horskou chatu na Slavíči, kde budou trávit následující dny. A to pod dohledem bývalých spolužáků, kteří se jim budou snažit předat zkušenosti spojené nejen s běžnou školou, jak ji známe. V krásném prostředí Beskyd načerpají cenné zážitky a sílu do nového školního roku.

Po krátkém přivítání a prvním obědu se děti rozdělily do šesti družstev. Každý tým k sobě z řad absolventů dostal svého mentora, jenž jej po zbytek tábora povede a bude nad ním držet ochrannou ruku. Družstva si vytvořila emblémy, vymyslela originální názvy (Chleby, Slzomor, Toxici, 4Victory, Klisny, Mounteam) a vyrazila do přírody k první hře. Hra Diplomacie měla studentům atraktivní formou ukázat, jak důležitá je týmová spolupráce a že k úspěchu vždy nevede bezhlavé plnění osobních ambic, ale spíše kompromis s ostatními. V kombinovaných skupinkách závodily děti v lese a podle mapy hledaly stanoviště.

Po večeři mohli studenti zkušenosti z odpolední hry rychle zúročit, neboť dostaly za úkol v týmech postavit co nejvyšší věže ze špaget a se sladkým marshmallow na vrcholu. V obou soutěžích zvítězilo družstvo Chleby, ale o výhru tady tolik nejde. Na první místo jsou stavěny hodnoty vzájemného respektu, pochopení a spolupráce. V pátek se mohou děti těšit na ještě mnohem pestřejší program a důvěrnější seznámení. Počasí by mělo „Oxfordu v Beskydech“ i nadále přát.

PÁTEK

Budíček v 7:30 a svižná rozcvička za čerstvého rána. Takové bylo první probuzení „oxfordských táborníků“ na Slavíči. Dopoledne absolvovala jednotlivá družstva sezení a workshopy pod vedením dvou absolventů s tématy motivace, lásky k sobě samému nebo výběru správných koníčků a možností, čemu se věnovat. Hlavy naplněné novými poznatky děti následně provětraly při hraní vybíjené, volejbalu nebo při „selfie challenge“, během které měly za úkol fotit v týmech populární selfíčka s rozličnými věcmi.

Po obědě a chvilce odpoledního klidu byly jednotlivým skupinám rozdány projekty, tedy hlavní náplň celého pobytu, které se studenti budou věnovat i v dalších dnech. V rolích inovátorů a vědců řeší palčivé problémy dnešní doby, ať už na poli fyziky, chemie, nebo společenského života. Shánějí teoretické informace, sestavují prototypy nových nástrojů a připravují se na nedělní prezentaci v angličtině, která bude jejich hlavním výstupem.

Poté, co táborníci ukončili práci na první části projektů, povečeřeli a nedočkavě čekali na večerní hru s názvem Stalker. Pod vedením „stalkera“ se dvě výpravy vydaly na nebezpečnou cestu do zamořené oblasti s vidinou tajemného kamene, který plní přání a který měl získat vítěz hry, tak trochu připomínající stezku odvahy. Těžké úkoly a překážky na cestě ale postupně vyřadily všechny účastníky, a tak neměla vzrušující hra žádného vítěze. Celý den zakončilo pozorování hvězd a krvavého Měsíce za pomoci speciálního teleskopu a laseru.

SOBOTA
V sobotu 9. září se děti na Slavíči probudily do dalšího slunečného dne, který začaly
rozcvičkou formou zábavné a běhavé hry. Hned po snídani pak účastníci tábora spolu se svými mentory a dalšími organizátory vyrazili na dopolední pěší výlet na chatu Kamenitý. Cestu si zpestřili týmovou hrou, v níž museli spolupracovat všichni napříč družstvy. Za úkol měli přemístit se z bodu A do bodu B a udržet při tom malou kuličku uvnitř dlouhého tunelu vytvořeného z pospojovaných trubek. Po krátkém odpočinku a vtipné etudě, kdy se všichni účastníci tábora schovali jediné paní profesorce do lesa, už děti měřily síly v jiné soutěži. Ta už souvisela s jejich projekty, které měly rozdělané z pátku a v nichž po návratu z Kamenitého také pokračovaly. Odpoledne se tedy studenti „Beskydského Oxfordu“ opět naplno ponořili do tajů vědy a řešili světové problémy. Vyzkoušeli si spoustu chemických pokusů, vyráběli raketu a v mezičase si mohli vyčistit hlavu při hraní míčových her.

Před večeří pilně pracující táborníci konečně dokončili náročnou vědeckou práci, připravili si závěrečný výstup na neděli v podobě prezentace a zase si na chvilku mohli odpočinout. Příjemný večer pak strávili u ohně, kde si zazpívali tradiční táborové písničky a opekli buřty nebo hermelín. Náročný program děti pořádně unavil, a tak ani příliš neprotestovaly proti dodržení každodenní večerky.

NEDĚLE
Neděle 10. září byla pro účastníky „Beskydského Oxfordu“ posledním táborovým dnem.

Ranní vstávání tentokrát proběhlo bez rozcvičky, tak aby se studenti mohli naplno soustředit na své dlouho připravované prezentace. Šest týmů představilo v angličtině zadaný projekt a své řešení daného problému. Všichni se s trémou a vystoupením před ostatními vypořádali výborně a představili americkému investorovi svou práci. Zahraniční host děti pochválil a vyjádřil jim spolu s hlavním organizátorem tábora hlubokou úctu a respekt za to, jak se s náročnými úkoly, navíc v angličtině, popasovali. Absolventi prvního ročníku „Beskydského Oxfordu“ následně obdrželi laminovaný certifikát na památku, poobědvali a rozloučili se s přívětivou chatou na Slavíči. Poklidnou procházkou se pak v odpoledních hodinách vrátili do Tyry, kde to všechno před třemi dny začalo.

Čas utekl v krásné beskydské přírodě jako voda, ale pobyt na Slavíči stál rozhodně za to. Děti se postavily novým výzvám, poznaly nové kamarády, ať už mezi sebou, nebo mezi absolventy v rolích organizátorů a mentorů tábora, a ještě načerpaly síly do nadcházejícího školního roku. Tábor byl nepochybně přínosný také pro jeho pořád čerstvě dospělé pořadatele. Ti si vyzkoušeli práci s dětmi a prohloubili vazby se školou, na které strávili podstatnou část dětství a které za mnohé vděčí.

Děkujeme všem, kteří pomohli dobré věci, a věříme, že se na zajímavý nápad podaří navázat i v dalších letech!

 

Předání FCE certifikátů

Ještě v měsíci červnu vykonalo 18 studentů naší školy náročnou cambridgeskou zkoušku
FCE, za kterou si zaslouží mimořádnou pochvalu. Všichni složili tuto zkoušku na úroveň
B2, z čehož měli radost nejen samotní studenti, ale i jejich vyučující Mgr. Zlatka Bichlerová
a Mgr. Vilma Sikorová. Studenty při jejich vystoupení překvapil svojí návštěvou
inspektor z Cambridge, který se přijel podívat, zda vše probíhá podle předepsaných regulí.
Naštěstí ho naši studenti svými výkony u ústní zkoušky příjemně překvapili a pan
Malcolm nešetřil na jejich adresu chválou.

Zkouška trvala několik hodin a z celkového počtu 190 bodů si dovolujeme zmínit jména
studentů, kteří získali 180 a více bodů: Terezie Czepczorová 184 bodů, Kryštof Kocur 184
bodů, Klára Szarzecová 183 bodů, Gabriela Pyszková 181 bodů a Dominik Daneš 180 bodů.
Zároveň tito studenti získali o stupeň vyšší úroveň certifikátu – CAE, který má hodnotu C1.

Předání certifikátů se uskuteční 14. září v 16 hodin v aule naší školy. Na tuto akci zveme
rodiče a příbuzné studentů, jejich kamarády a známé.

Všem studentům k jejich skvělým výsledkům BLAHOPŘEJEME!

Zlatka Bichlerová