Nadační fond manželů Livie a Václava Klausových nabízí možnost podpory studia angličtiny, němčiny, francouzštiny, španělštiny nebo ruštiny na českých jazykových školách. Výše příspěvku, který je poskytován studentům středních škol do věku 20 let, může činit až 3.000,- Kč/pololetí. Rodiče musí pobírat přídavky na dítě.
Žádosti jsou posuzovány na celý školní rok, v pololetí musí účastníci projektu doložit osvědčení o absolvování kurzu a čestné prohlášení, že se jejich sociální situace nezměnila.
Do projektu je možné vstoupit i v pololetí. Žádosti na 2. pololetí školního roku 2015/2016 čekáme do 15. února 2016. Správní rada o žádostech rozhodne na nejbližším dalším jednání.Pokud máte o účast v projektu zájem a splňujete jeho podmínky, vyplňte níže připojený formulář a spolu s přílohou (potvrzení o pobírání přídavků na dítě) zašlete poštou na adresu nadačního fondu, nebo lépe oskenované na e-mail: prochazkova@nadacnifondklausovych.cz. Na témže e-mailu získáte i odpovědi na své případné otázky.
Na 17. prosince si studenti 3.A pod vedením Mgr. Raškové připravili program plný koled a anglických vánočních tradic, které předvedli klientům Klubu důchodců. Mgr. Raszková se svými studenty z 4.B připravila prezentaci anglické kuchyně, a to nejen na plátno, ale i na stoly. Poděkování patří i Mgr. Klepaczové, která se žáky 1.A připravila kouzelná vánoční přáníčka.
Vystoupení studentů se podařilo a všichni odcházeli domů spokojení a vánočně naladění.
V předvánočním čase si studenti 6.B vyzkoušeli Srabble. Nejvíce bodů se podařilo nahrát K. Cinkrautovi, D. Martynkovi a J. Mravcovi. Soutěž si určitě vyzkouší i další třídy, abychom ty nejlepší mohli poslat do regionálního kola, které na jaře organizuje gymnázium v Příboře.
V pátek si 1.A vyzkoušela v aule zahrát další scénku v angličtině, tentokrát o problémech Father Christmas v anglické rodině. Jak se jim dařilo, budeme moci vidět i na školní vánoční besídce 22. prosince.
Srdečně zveme všechny zájemce na školní kolo zeměpisné olympiády, která bude organizována pro tři kategorie:
A – prima
C – 1. a 2. ročník šestiletého studia
D – 1. – 4. ročník čtyřletého studia a odpovídající ročníky šestiletého studia
Všechny kategorie budou tematicky zaměřeny na kartografii, obecnou fyzickou geografii. Další, podrobnější temata najdete na zeměpisné nástěnce ve druhém patře. Zájemci se mohou hlásit do konce roku svým učitelům zeměpisu.
Dne 8. a 9. prosince naši školu navštívili Tomáš Bazala a Pavlína Kroupová, dva zástupci organizace Agora Central Europe, která mimo jiné každoročně pořádá debatní soutěž Studentská AGORA. Té se naši studenti letos zúčastnili poprvé a z krajského kola rovnou přivezli 1. místo, což jim zaručilo příležitost vyzkoušet si simulaci komunální politiky v jejich vlastním městě.
První – přípravná – část celého projektu probíhala ve škole, kde jsme společně diskutovali o problémech, které Třinec trápí, vyjádřili naše očekávání, naučili se, jak komunální politika funguje, a hovořili i o hodnotách, které podle nás představuje demokracie. Odpoledne jsme se pak přesunuli na Městský úřad a měli možnost naživo sledovat zasedání zastupitelstva, kde se zrovna projednával rozpočet města a diskuze byly občas pořádně emotivní.
Další den už jsme si role zastupitelů vyzkoušeli na vlastní kůži. Vytvořili jsme fiktivní politické strany a ve spolupráci se skutečnými zastupiteli města sestavili svůj návrh projektu, včetně jeho řádného odůvodnění i vyčíslení všech nákladů. O jeho schválení jsme potom spolu s ostatními simulovanými zastupiteli museli hlasovat a náš návrh obhájit, což mnohdy nebylo vůbec jednoduché.
O tom ostatně svědčí i to, že nakonec prošla jen polovina. I přesto ale můžeme s klidným srdcem říct, že jsme si oba dny nesmírně užili a díky skvělému a vždy ochotnému týmu Tomáše s Pavlínou se taky leccos nového naučili. Za což jim samozřejmě patří velké díky, stejně jako celému týmu zastupitelů a vždy vstřícné paní starostce.
Tím ale naše občanská participace nekončí – právě naopak! Po diskuzi s paní starostkou totiž začala konečně nabývat reálných obrysů i třinecká Rada mládeže, jejíž setkání proběhne už 16. prosince v 16.00 hodin v Café čítárna a na niž vás tímto všechny srdečně zveme. Bude to jízda, o tom jsme přesvědčení, a byla by velká škoda, kdybyste to propásli.
Za debatní tým, Radu mládeže a všechny občansky nadšené studenty
Dne 8.12.2015 k nám na Gymnázium opět přijela rodina Márů z Přerova. Přijeli i se synem Jirkou, který je již dlouhou dobu upoután na invalidní vozík. Kvůli Jirkovi opustili rodiče zaměstnání a splnili mu jeho přání cestovat. K nám zavítali již podruhé a zase si pro nás připravili zajímavé vyprávění o Japonsku a Západu USA s Havajskými ostrovy. Možná všichni se podivovali nad úslužným chováním v Japonsku a nad cestováním vlakem Šinkanzen. Taky jsme s údivem zjistili, že Českými drahami se nedá poslat invalidní vozík – není to ani loď, ani kolo. Každé slovo rodičů Jirky bylo provázené nádhernými fotografiemi z japonských zahrad nebo také z národních parků v USA. Rodině Márů moc děkujeme za krásné pednášky, přejeme krásné Vánoce a těšíme se zase na příští rok.
Ve čtvrtek 10. 12. 2015 v naplněném třineckém evangelickém kostele zněly vánoční písně a koledy. Hlavním účinkujícím na Adventním koncertě byl Pěvecký sbor Gymnázia Třinec. Písně byly proloženy mluveným slovem Divadelní skupiny Gymnázia Třinec a program zpestřili také hosté – dívčí vokální skupina Queentet (v jedné písni s Tomášem Sikorou) a kytarista Jaroslav Cienciala. Krásu a atmosféru prostředí koncertu podtrhly doprovody písní, ať už se znějícími varhanami nebo s klavírem. Tyto nástroje rozehrál Lukáš Supik. Vrcholem a třešničkou na pomyslném dortu byl závěr koncertu, kdy na pódiu před oltářem přibylo skoro 30 dalších zpěváčků, našich školních benjamínků, žáků 1. A, aby společně s ostatními zazpívali Vánoční suitu. A tak zpívalo skoro 70 zpěváků z naší školy, Hanka Hudziecová a Míša Piskořová k tomu hrály na flétnu a na klavír doprovázel Lukáš Supik. Bylo to krásné. Snad zase někdy příště. Všem přejeme krásné Vánoce.
Náš absolvent Arthur F. Sniegon zavítal na krátkou dobu do svého rodného města a za tu dobu toho stihl docela dost, například přednášku v ostravské ZOO, rozhovor s redaktory Danielou Drtinovou a Martinem Veselovským v exkluzivním publicistickém pořadu DVTV. Odkaz na tento rozhovor a galerii fotek z ostravské ZOO najdete níže.
Před prázdninami anglický časopis Gate vyhlásil soutěž o nejlepší prázdninová videa. V prosincovém čísle časopisu jsme konečně dozvěděli výsledky. Sebastian Filipek se se svým videem o orientačním běhu umístil v kategorii sportovních videí na 2. místě.
Den otevřených dveří přilákal první prosincové úterý řadu návštěvníků do budovy naší školy. I chemická laboratoř v tento den jako každoročně poutala zájem veřejnosti. Letos poprvé mohli žáci naší školy prezentovat práci s naším vlastním měřícím systémem Vernier. Tým Ing. Dagmar Mitrengové přichystal několik stanovišť, kde měli zájemci možnost například shlédnout způsob odhalení přítomnosti ochucovadel v potravinách, pozorovat energetiku nejen chemických procesů, či vidět separaci vonných látek z přírodního materiálu. K tomu všemu byl k dispozici výklad v podání našich žáků, kteří často čelili zvídavým dotazům hostů.
kce ukázala, že zájem o přírodní vědy stoupá. Věříme proto, že se blýská na lepší časy. Materiálně realizaci dne otevřených dveří podpořily Katedra didaktiky chemie Přírodovědecké fakulty UK, organizace Institut EuroSchola a Spolek rodičů gymnázia, za což jim patří naše poděkování, stejně jako žákům, kteří s entuziasmem realizovali program v laboratoři i odborné učebně. Těšíme se opět za rok naviděnou při dni otevřených dveří 2016.