Ohlédnutí za zájezdem do Skandinávie

Jaké zážitky si přivezli účastníci zájezdu do Skandinávie? Bylo jich opravdu hodně. Zajímavá města, typická skandinávská architektura, úžasné přírodní scenérie – vysoká pohoří, v údolích modelovaných ledovcem všudypřítomné fjordy, modrá obloha posetá bílými oblaky a zelené lesy. Jinými slovy, každá fotka skandinávské přírody je nádherná. Posuďte sami v malých fotogaleriích. Co bylo skvělé? Téměř všechno: Ideální počasí, skvělí řidiči, zvídaví studenti, obdivuhodný průvodce a samozřejmě krásy Skandinávie.  

Trasa zájezdu (trajekty mapy.cz nenabízí, takže trasa vede mylně po pevnině). Skutečně jsme ujeli 4450 km.

  1. den 22.6.: Odjezd od školy, Komenského 713, Třinec 73961 v ranních hodinách, nástup průvodce v Bohumíně, příjezd do přístavu Rostock v cca 21:30, odjezd nočním trajektem ve 23:30 do Švédska, studenti noc tráví na trajektu do Trelleborgu, plavba cca 7 hodin, na trajektu je možnost placeného občerstvení, odstávka autobusu 9 hodin. 
  2. den 23.6.: Odjezd z přístavu do Göteborgu, pěší prohlídka s průvodcem – náměstí Gustav Adolfs Torg, přístav, Opera, Göteborgs-Utkiken, zastávka v rybářské vesničce Fjällbacka, odjezd na ubytování do Norska (Oslo Youth Hostel Haraldsheim).
  3. den 24.6.: Po snídani návštěva olympijské hokejové haly v Gjøviku, přesun do Lillehammeru k prohlídce lyžařských skokanských můstků, návštěva skanzenu Maihaugen, jízda údolím Gudbrandsdalen a údolím řeky Raumy k soutěsce Slettafossen, odjezd na ubytování  (Trollstigen Camping).
  4. den 25.6.: Po snídani prohlídka městečka Ålesund plavba trajektem přes Storfjorden, průjezd Cestou orlů k fjordu Geirangerfjord, plavba lodí k vodopádům Sedm sester, výjezd na vrchol Dalsnibba, odjezd na ubytování (Folven Adventure Camp).
  5. den 26.6.: Po snídani jízda oblastí, kterou se táhne ledovec Jostedalsbreen, prohlídka ledovcového splazu Briskdalsbreen, plavba trajektem přes fjord, odjezd na ubytování (Oslo Youth Hostel Haraldsheim).
  6. den 27.6.: Po snídani pěší prohlídka Osla (odstávka autobusu 9 hodin) – Opera, Královský palác, Vigelandův park, přesun výletní lodí na poloostrov Bygdøy. Po odstávce autobusu noční přesun autobusem přes Öresundský most do Kodaně. 
  7. den 28.6.: Příjezd do Kodaně (odstávka 9 hodin) pěší prohlídka Kodaně – promenáda se sochou Malé mořské víly, pevnost Kastellet, fontána Gefion, Amalienborg Slot, Nyhavn, Strøget, katedrála, park Superkilen, zámek Rosenborg Slot, plavba po kanálech s komentovanou prohlídkou významných staveb, po odstávce autobusu odjezd trajektem z přístavu Gedser, příjezd ve 20:30 hod, odjezd trajektu ve 22:30 hod, plavba cca 2 hodiny, příjezd do přístavu Rostock, návrat do ČR.
  8. den 29.6.: Příjezd na místo odjezdu v odpoledních hodinách (cca 13:00-14:00 hod).