Ohlédnutí za zájezdem Královská města na Dunaji

V tomto školním roce jsme se my, nižší gympl, vydali na historicky první zahraniční zájezd určený pouze pro nás. Čekaly nás tři dny, tři města a tři země, které jsme měli poznat.  

Bratislava

24.6. jsme od budovy gymnázia vyjeli směrem do hlavního města Slovenska, do Bratislavy. Prošli jsme celé historické centrum a vystoupali na Bratislavský hrad. Dokonce jsme před prezidentským palácem viděli i střídání stráží. Následně jsme nastoupili do autobusu a vydali se do Budapeště, kde jsme se ubytovali a hned vyrazili na krátkou procházku večerním městem s rozchodem na večeři.  

Budapešť

Další den byl celý věnován Budapešti. Ráno jsme autobusem dojeli na hrad Budín, kde jsme shodou okolností viděli i albánského prezidenta. Vešli jsme do Matyášova chrámu, prohlédli si Rybářskou baštu a kochali se výhledem na budovu maďarského parlamentu. Poté nás autobus zavezl k budapešťské tržnici, kde jsme měli možnost nakoupit suvenýry. Následovala procházka k bazilice svatého Štěpána, z jejíž věže jsme měli výhled na celé město. Po sluncem rozžhavené Budapešti jsme došli až před budovu parlamentu, kde poznávání památek pro ten den končilo. Večer se zájemci vydali prohlídku náměstí Hrdinů nebo objevovali kouzlo místních ruin barů.  

Vídeň

Poslední den ráno jsme se sbalili a přejeli autobusem do Vídně, poslední zastávky našeho zájezdu. Navštívili jsme všechny hlavní památky kromě Schönbrunnu, což mnoho lidí mrzelo. I tak jsme ale viděli nádhernou Štěpánskou katedrálu či císařské sídlo Hofburg. Po krátké zastávce u Hudertwasserova domu jsme nastoupili do autobusu a nabytí nových informací a plní dojmů, a hlavně opálení, jeli zpět domů.  

Zájezd se všem moc líbil a jako nižší gympl jsme rádi, že jsme mohli takhle spolu někam konečně vyjet.  A moc se těšíme, co si pro nás Mgr. Bruková připraví další rok. 

 Markéta Novotná, 4.A