Články
ze dne 22. 2. 2022
Letošní 7. ročník mezinárodní soutěže pro středoškoláky se zájmem o chemii proběhl opět ve dvou etapách. Nejprve v lednu řešily týmy online zajímavé úlohy na čas, podle dosažených výsledků pak byli vybráni nejúspěšnější řešitelé pro prezenční kolo konané v Pardubicích pod záštitou Fakulty chemicko-technologické.
V této soutěži se opakovaně s úspěchem umisťují i žáci našeho gymnázia. Letošní tým soutěžící v nejtěžší kategorii A tvořili zástupci předmaturitního a maturitního ročníku: Rudolf Kubik, Pavel Myrdacz, Filip Lipowski, Marek Bialožyt, Petr Martynek i Lukáš Tomoszek. Naši borci obsadili celkově 10. místo v souboji čtyřiceti týmů dané kategorie, což je vzhledem k náročnosti úloh skvělým výsledkem!
Komise chemie děkuje za vzornou reprezentaci školy a srdečně gratuluje všem zúčastněným.
Letošní 58. ročník tradiční soutěže zahájili minulý týden v kategorii D nejmladší studenti našeho gymnázia. Řešili úlohy připravené na téma Atmosféra a země se zaměřením na vlastnosti a reakce pěti nejzastoupenějších prvků a sloučenin v atmosféře (dusík, kyslík, argon, oxid uhličitý a neon) a v zemské kůře (opět kyslík, křemík, hliník, železo a vápník).
Studenti 3.A, kteří s chemií teprve před pár měsíci začali, byli sice v nevýhodě, nicméně bojovali velmi statečně a příští rok určitě znásobí získané zkušenosti. Nejlépe se v soutěži dařilo těmto studentům: 1. místo Adéla Škulcová, 2. místo Vojtěch Zielina, 3. místo Tabita Pietaková. Pouhá polovina bodu dělila v pořadí čtvrtou Elišku Veselou od bronzové příčky.
Všichni soutěžící si zaslouží pochvalu a poděkování komise chemie, Adélce a Vojtovi pak přejeme hodně štěstí v okresním kole!
Po dvou karanténou ovlivněných ročnících proběhne letos, doufejme, kompletní verze Dějepisné olympiády. Zatím máme za sebou školní kolo, které dopadlo následovně. V první kategorii svedli velmi těsný, takřka bratrovražedný souboj Adam Slaninák a Vojtěch Zielina (oba ze 4.A), až rozstřel rozhodl, že vítězem se stal první jmenovaný. Na třetím místě skončila Alžběta Szlaurová (3.A). V kategorii druhé (starší) obhájil první místo Jakub Kijonka ze 3.D před Davidem Běhálkem (5.A) a Filipem Stonavským (2.D).
Do okresního kola tak postupuje Adam Slaninák, Jakub Kijonka a David Běhálek. Budeme jim v březnu držet palce.
Všem soutěžícím ve školním kole děkujeme za účast.


V pátek 11.2. se několik studentů zúčastnilo workshopu Obchodní akademie a VOŠ v Mariánských Horách s názvem „Podnikání a podnikavost“. Šlo o akci projektu OKAP II., který zaštiťuje Moravskoslezský kraj.
Tito studenti v rámci našeho gymnázia navštěvují kroužek „Fiktivní firma“, kde si vymysleli svou firmu, stanovili předmět podnikání, řešili, jakým způsobem budou firmu prezentovat a seznámili se s celou řadu dalších aktivit, které jsou s vedením firmy spojeny.
Účast na workshopu poskytla příležitost podívat se na podnikání a podnikavost z jiného úhlu. Hlavním cílem setkání bylo ukázat přesah výše zmíněných termínů do praktického života. Studenti plnili celou řadu úkolů zaměřených nejen na komunikační techniky, práci s klientem, nápady na podnikání, ale také jak se např. bránit prokrastinaci a dát svému životu ten správný impulz a směr.
Projekt „Fiktivní firma“ bude mít velké finále v Ostravě dne 24.3.2022, kdy se uskuteční Veletrh fiktivních firem. Naši studenti zde budou své firmy prezentovat. Držme jim palce!
Přemysl Zbončák a Marian Plucnar

Tým fiktivní firmy