Vyzkoušej si práci v americkém Kongresu

Vážení studenti,

je mi potěšením vás informovat o přijímacím řízení na 10. ročník Českého modelu amerického kongresu, které bylo zahájeno 6. května 2020.

ČMAK je unikátní vzdělávací projekt určený pro studenty středních a vysokých škol. Jako jediná simulace ve střední Evropě se věnuje modelu vrcholného orgánu americké politiky ‒ americkému Kongresu. Účastníci mohou na týden okusit atmosféru jednacích sálů i vypjatých kuloárních jednání, a to buď v roli senátorů, či členů Sněmovny reprezentantů, reprezentovat na jednáních exekutivu v roli ministrů, balancovat na tenké hranici mezi taháním za nitky a korupcí v roli lobbistů, nebo představovat tzv. hlídací psi demokracie v pozici novinářů Tiskového centra Kongresu. 

Během posledních devíti ročníků se projektu účastnilo více než 1000 studentů z celé ČR i ze Slovenska, kteří jednáním o 141 bodech agendy strávili celkem 170 hodin. Hlavní náplní projektu, jenž je zastřešován Centrem politických studií, je zážitkovou metodou vzdělávat účastníky v základních principech demokracie a amerického politického systému. ČMAK je zároveň výbornou školou základů diplomacie, umění vyjednávání, tvorby kompromisů a učí naslouchat druhému. Podstatnou součástí je pak studium informací o určitém tématu (tzv. bodech agendy) a sestavování argumentů pro následná jednání. Znalosti, výřečnost a vhodné vystupování jsou tedy základními atributy, které si z modelu může odnést každý účastník.

Více informací o projektu naleznete na stránce https://americkykongres.cz/