Velikonoce i jinak než „po česku“

Nejlepší tradice má každá země ty svoje. I ty naše české, moravské i slezské jsou moc pěkné. Ale dnes si můžeme udělat malou ochutnávku i těch ze zahraničí. Budete-li něco zkoušet, ať už pečení či některý z uvedených zvyků, pošlete fotku (musíte na ní být i osobně tak, abychom vás poznali) a můžete získat malou odměnu. Fotky posílejte na petra.brukova@gymtri.cz s označením Easter a vaším jménem a třídou.

Chcete si vyzkoušet, jak chutnají Velikonoce v Anglii? Zkuste si upéct HOT CROSS BUNS.

Hot Cross Buns

Hot cross buns jsou tradiční anglické velikonoční buchtičky. Kdybyste chtěli hot cross buns přirovnat k něčemu českému, tak asi nejblíž chuťově by byla vánočka nebo mazanec. Hot cross buns jsou ale víc kořeněné, jelikož se do nich dává mixed spice (směs koření podobná našemu perníkovému koření).

Hot cross buns se dělají z kynutého těsta, takže vyžadují jistou dávku kuchařského umu, ale když se budete držet postupu v nějakém receptu na internetu, určitě je zvládnete, i pokud jste kuchtíci-začátečníci. A máte to i s troškou angličtiny. 🙂

Nechce se vám péct? Vyzkoušejte si některé zajímavé velikonoční zvyky z Anglie a USA.  
 

Hon na vajíčka – Easter Egg Hunt 

Tradiční součástí anglických velikonočních svátků je hon na vajíčka, Easter egg huntEgg hunts pořádají školky, školy a různé organizace, ale také rodiny pro své děti a jejich kamarády. Hra je jednoduchá: dospěláci po zahradě rozmístí čokoládová vajíčka a děti je musí najít.

Závod kačenek – Easter Duck Race

Závod kačenek je další anglickou velikonoční tradicí. Nejedná se o závod živých kačenek, jak byste se mohli z názvu domnívat, nýbrž o závod kačenek gumových, takových těch žlutých, se kterými si někteří z vás při koupání kdysi hráli ve vaně. 🙂 Každý účastník si koupí očíslovanou kačku, poté se všechny “závodnice” hodí do řeky (většinou z nějakého místního mostu), která doplave do cíle první, vítězí. Majitel vítězky obdrží nějakou cenu a vybrané peníze jdou na charitu.

Velikonoční kloboučky  – Easter Bonnets 

Easter bonnets jsou další tradiční součástí anglických Velikonoc. Podle křesťanské tradice jsou Velikonoce časem obnovy, znovuzrození a časem na nový oděv. Po skončení postního období se chtěly dámy v kostele předvést v nové garderobě, jejíž součástí byl i nový čepec, bonnet. V dnešní době je nošení velikonočních klouboučků spíše tradicí, která se v Británii přenesla do škol, kde se pořádají tzv. Easter bonnet parades, tedy jakési módní přehlídky velikonočních klobouků. Při výrobě klobouků se fantazii nekladou meze. Na hlavě pak můžete mít celou jarní zahrádku. 

Velikonoční kutálení kraslic – Easter Rolling Eggs

V Americe mají své velikonoční zvyky, které si můžete vyzkoušet i u nás. Stačí si vzít kraslice, vylézt na nejbližší kopeček a uspořádat rodinnou soutěž. Vítěz je ten, komu se vajíčko z kopce skutálí nejdřív a nerozbije se.