Projekt Kraj známý i neznámý s 3.A

Třída 3.A s téměř dvouletým zpožděním vyjela na projekt nazvaný Kraj známý i neznámý. Cílem projektu je poznání našeho regionu netradičním způsobem a také rozvoj jazykových dovedností v angličtině, češtině a „po naszymu“. 

Projekt byl původně určen pro žáky prvního ročníku osmiletého gymnázia, ale protože těsně před odjezdem ministerstvo školství nařídilo distanční výuku, nejeli nikam. Nakonec se vše podařilo i díky sponzorskému daru firmy Rovakotan, která žákům na pobyt a stravu přispěla, a tak strávili tři dny v příjemném prostředí horské chaty Skalka. 

Všechny aktivity vypracovávali ve skupinách pod vedením zkušených pedagogů. Výuka neprobíhala klasicky jako ve škole, ale žáci sami aktivně získávali poznatky o našem regionu formou her, soutěží, pracovních listů či informačních panelů. Program probíhal v českém jazyce, ale také v angličtině tak, aby se naučili žáci používat jazyk jako komunikační a sdělovací prostředek. Zaměřili jsme se i na místní dialekt „po naszymu“. Žáci pracovali s textem písně skupiny Blaf, pokusili se o překlad slov i dramatizaci obsahu. Četli a snažili se porozumět vybraným povídkám místních lidových vypravěčů. Paní učitelka Skupień Kapsia přijela povyprávět o místním folklóru i prakticky předvést jablunkovské lidové kroje. Někteří si dokonce vyzkoušeli lidový tanec. 

Výuka neprobíhala jen uvnitř, ale také venku. Díky běhacímu diktátu týmy získaly informace ke zpracování letáku o regionu, vyzkoušeli si anglickou paměťovou hru, prošli se k Medvědí skále a ke Kamenné chatě s rozhlednou. 

S pomocí pracovního listu, kde museli správně vytvořit recepty regionálních jídel, se dozvěděli informace o místní kuchyni. Od toho už byl jen krůček k praktickému využití. V týmech si připravovali těsto na „placki na blasze“. Někteří poprvé škrábali brambory a někteří přidali do těsta kapku vlastní krve 🙂 při strouhání brambor. A jak jim vlastnoručně vyrobená večeře chutnala, ať už se smetanou a cukrem nebo se škvarkami. 

 

I když by si velmi přáli volné večery, nebylo tomu tak. Jeden večer hádali historické předměty a druhý jsme jídelnu přeměnili na divadlo, kde nám týmy předvedly v angličtině pohádku Three Little Pigs. Dva týmy si dokonce troufly na variantu od Roalda Dahla, která je vtipná, ale jazykově hodně náročná. Všichni jsme se pobavili a porota měla těžkou práci rozhodnout, které představení bylo nejlepší. 
A protože se všichni snažili a body týmům přibývaly, dočkali se zasloužené odměny – diskotéky.

Vítězný tým Sluníčka

 

Třetí den po posledních úkolech se třetí den rozdávaly medaile a šlo se domů. Určitě máme na co vzpomínat, jak my učitelé, tak i žáci.

PS. Moc děkujeme všem, kteří nám upekli spoustu dobrot. 

 

 

 

„Moc jsem si to tu užil, naučil jsem se hodně věcí a líbilo se mi tu…. strašně mě překvapilo, že asi vyhrajeme… budu se těšit na další akci.“ 
 Kuba 

„Aktivity byly dobře vymyšlené, museli jsme být kreativní, hodně přemýšlet. Venkovní a fyzické aktivity byly pro zpestření výborné. Výlet ke skále byl odpočinkový, ale líbilo se mi, že souvisel s dalšími úkoly. Ocenil jsem pečení placek, alespoň si někteří uvědomili, jak těžké je nastrouhat a natřít brambory. Trošku mi chyběl volný čas… čas strávený s kamarády je taky důležitý.“
Filip

„Mně se všechny aktivity líbily. Byly pěkně nachystané a promyšlené. Fakt hodně se mi líbilo povídání o krojích. Taky se mi líbila túra na Medvědí skálu i vypracování pověsti. Skupinka byla naprosto úžasná, dobře se mi v ní pracovalo…. Jídlo mi chutnalo, dávám 10 z 10. Velmi si vážím toho, že si dávali práci s vařením vegetariánské stravy…. Celkově jsem strašně ráda, že jsme tady jeli.“
Anežka

„Pobyt na chatě byl skvělý odpočinek od učení. Nuda tu rozhodně nebyla díky mnoha aktivitám. Za mě byla nejlepší hra O třech prasátkách. Náš tým sice nebyl jedním z nejlepších, ale hlavní je, že jsme si to užili.“
Michal