Ohlédnutí za zájezdem do Španělska

Píše se polovina května roku 2024, když se přibližně padesát nadšených studentů, společně s učiteli, řidiči a průvodkyněmi, vydává na dobrodružnou jízdu za poznáním krás španělského Katalánska. Ačkoliv byla cesta autobusem přes takřka půl Evropy velmi zdlouhavá, odměnou za vytrvalost nám všem byla nádherná panoramata, bohatá kultura a úchvatné památky tohoto jedinečného španělského regionu. 

Malgrad de Mar

Zatímco většinu víkendu jsme strávili v nevelkém prostoru autobusu, po dlouhé, ale vzrušující cestě jsme v neděli odpoledne dorazili do malebného městečka Malgrat de Mar na pobřeží Costa Brava. Po příjezdu jsme zbytek dne věnovali odpočinku u moře nebo individuálnímu prozkoumávání tohoto kouzelného místa, což nám pomohlo načerpat energii na nadcházející dobrodružství. A že, jak se zanedlouho ukázalo, jsme tu energii potřebovali. 

před katedrálou

Pondělí jsme zahájili návštěvou historického městečka Besalú, které na nás všechny ihned začalo dýchat svou dlouhou historií. Skvěle zachovalé středověké centrum, impozantní románský most, židovská čtvrť či klášter Sant Pere – toto všechno nám poskytlo jedinečný pohled do minulosti a umožnilo nám prozkoumat bohatou historii a architekturu tohoto malebného města. Následně jsme zamířili do Girony, místa plného historie a kultury, kde nás úzké uličky, barevné domy podél řeky Onyar a fascinující katedrála s jednou z nejširších gotických lodí na světě naprosto uchvátily. 

muzeum Dalího


 Úterní program zahrnoval návštěvu Montserratu, kde jsme měli možnost s úžasem obdivovat jedinečný klášter zasazený do vysutých skalnatých hor a z jehož terasy jsme jako přikovaní mohli jen němě obdivovat úchvatný výhled na okolní krajinu. Odpoledne jsme se přesunuli do Barcelony, kde jsme se procházeli parkem Güell, plným Gaudího fantastických staveb a mozaik, a vrcholem dne byla návštěva monumentálního chrámu Sagrada Família. 

Cadaquez

Středa byla věnována městu Figueres, kde jsme navštívili muzeum Salvadora Dalího. Tento jedinečný prostor, který sám umělec navrhl a je dnes jednou z nejnavštěvovanějších atrakcí v Katalánsku, nám poskytl pohled na nesčetně surrealistických děl a excentrických instalací, odrážejících Dalího fascinující a bizarní mysl. Následně jsme se plní dojmů všichni přesunuli do malebného městečka Cadaqués, kde jsme si užili poklidnou procházku půvabnými uličkami a odpočinek na klidném pobřeží. 

Casa Milá

Poslední den našeho španělského dobrodružství jsme strávili v Barceloně. Část studentů navštívila modernistický skvost Casa Milá, známý také jako La Pedrera, zatímco ostatní si prohlédli slavný fotbalový stadion FC Barcelona, Camp Nou, který je největším stadionem v Evropě a nabízí fascinující pohled do světa jednoho z nejúspěšnějších fotbalových klubů na světě. Po společném poledním setkání jsme pokračovali v objevování dalších krás tohoto mimořádného města, včetně Placa Nova, tržiště a baziliky de Merced. 

v gotické čtvrti Barcelony

Ve večerních hodinách nás již vyzvedl náš milý autobus a my jsme se, celí vyčerpaní ale zároveň obohaceni o nesčetně nových poznatků, vydali na dlouhou cestu zpátky domů. Ať už si každý budeme pamatovat úchvatná místa, která jsme objevili, společné chvíle strávené u moře, kulinářské speciality, protančené večery plné smíchu a radosti nebo jen poklidné chvíle s přáteli, každý z nás si odnesl nespočet vzpomínek. Zájezd do Katalánska tak nebyl jen cestou za krásami a poznáním. Byla to cesta, která zůstane v našich srdcích ještě dlouho. 

Proto ten největší dík patří hlavně učitelskému sboru složenému z paní učitelky Caputové, Samcové a Brukové za jejich podporu, organizaci a vytvoření pozitivní atmosféry, dále dvěma skvělým řidičům za jejich shovívavost a bezpečnou jízdu, a v neposlední řadě oběma průvodkyním, za jejich úžasné vedení. Jen díky nim jsme totiž měli možnost se tohoto nezapomenutelného zájezdu účastnit. 

Eliška Veselá, 6.A 
fotografie: Eliška Hubáčková, 3.D