IT novinky: Věříte počítačovým mýtům?

1) Uživatel internetu hltající obsah z tabletu, počítače nebo smartphonu se zdánlivě může domnívat, že na druhé straně drátů ho nikdo nedokáže vypátrat. Vždyť ho přece nevidí. To je sice pravda, ale už jen pouhým připojením k internetu o sobě sdělí celou řadu informací – jakým zařízením se připojil, odkud, jaký operační systém používá, rozlišení obrazovky apod. Nevěřte tomu, že vaše připojení bude opravdu anonymní. Vždy se najde někdo, kdo zaznamenává vaši aktivitu a vy nikdy nevíte, k čemu ji může zneužít.

2) Odstranit soubor či složku je jednoduchá věc. Stejně jednoduché je však je obnovit. Respektive má to dvě roviny. Pokud sáhnete do koše, který je obvykle nastaven na automatické vysypání po určité době (zpravidla 30 dnů), obnovíte data raz dva. Ovšem i po jeho vysypání je poměrně velká šance na obnovení dat. Zjednodušeně, data se stále nacházejí na diskovém úložišti, jen jsou označena tak, že je lze přepsat a nejsou na první pohled viditelná. To je sice skvělá zpráva, když něco smažete omylem, jenže stejně tak data může obnovit kdokoliv jiný a třeba i bez velkého úsilí.

3) Stále existuje hodně lidí, kteří své mobily, tablety, ale i notebooky dobíjejí až téměř po vybití celé baterie. Domnívají se, že to prospívá samotné baterii. Platilo to dříve, ale v současné době tomu tak není. Většina moderní elektroniky používá lithium-iontové baterie a těm nedělá dobře úplné vybití, a pokud k tomu dojde, může jim to ve skutečnosti ublížit. Místo toho se baterie spoléhají na nabíjecí cykly, z nichž každý je ekvivalentem jednoho plného nabití. To znamená, že pokud telefon nabijete z 50 % na plnou kapacitu, dojde k provedení poloviny cyklu. Nejvíce doporučované je potom udržovat baterii někde kolem 20 až 80 % kapacity baterie.

Zdroj: https://www.idnes.cz/technet/pc-mac/anonymita-internet-mazani-dat-wifi.A230719_085043_hardware_dvr
https://cs.wikipedia.org/wiki/Osobn%C3%AD_po%C4%8D%C3%ADta%C4%8D#/media/Soubor:IBM_PC_5150.jpg