Beskydský Oxford Day 1

BESKYDSKÝ OXFORD 2019 – Pondělí 2. září:

Se startem nového školního ročníku začalo na horské chatě Skalce v Mostech u Jablunkova třetí pokračování akademie Beskydského Oxfordu. 30 studentů třineckého gymnázia ve věku od 12 do 15 let vyrazilo na pětidenní soustředění pod vedením absolventů. Hlavním organizátorem akce je poprvé Tomáš Kyzek, který na této pozici nahradil duchovního otce projektu Jiřího Mravce. Letos Tomášovi s organizací přímo na místě pomáhá šest dalších absolventů a také dva současní studenti gymnázia.

V pondělí ráno vyrazily děti vlakem z Třince do Mostů u Jablunkova a vyšláply si od nádraží na Skalku. Tam na ně čekali organizátoři a po vydatném obědě rozdělili táborníky do šesti týmů po pěti lidech. Každá skupinka má k sobě jednoho nebo dva vedoucí – mentory. Prvním úkolem studentů bylo nakreslit vlajku svého týmu a vymyslet jméno, za které budou v následujících pěti dnech bojovat v celotáborové hře.

Zároveň dostali od mentorů anglická zadání projektů, které budou mimo celotáborovou soutěž na Skalce zpracovávat. Témata projektů jsou pestrá. Někdo si vyzkouší práci s 3D tiskárnou, někdo bude pracovat na příručce k přežití v přírodě, další získají znalosti z oblastí finanční gramotnosti, hudby a zeměpisu. Jedním z projektů je adaptace rozhlasové hry R.U.R. od Karla Čapka, další skupina poznává princip fungování elektrického motoru a šestý tým pracuje na tvorbě nové sportovní disciplíny.

Odpoledne se děti seznamovaly s projekty, jejichž výstupem bude závěrečná páteční prezentace, a po večeři hrály v prostorné společenské místnosti Skalky různé pohybové hry. Počasí v prvním dni Beskydskému Oxfordu příliš nepřálo, na horách pršelo a venkovní aktivity musely být přesunuty na úterý. Studenti se mohou těšit na nabitý program.

Rozdělení do týmů:

TJ Homo Habafo – Ondřej Sikora, Šimon Pohludka, Patrik Vítkovič, Ema Hrabětová, Zuzana Kamarádová, mentor Ondřej Zoubek.

Baterky – Barbora Kajzarová, Petra Bruková, Zuzana Bojková, Jan Kaufman, Jan Horáček, mentor Miroslav Mrajca.

Zelí – Martin Kovář, František Bojko, Amélie Palo, Sára Sniegoňová, Lucie Sližová, mentoři Martin Kufa a Kateřina Bilková.

Kyzek Crew feat. Dodo – Kryštof Labaj, Viktor Szlaur, Michaela Holotňáková, Viktorie Powetzová, Vojtěch Špiller, mentoři Tomáš Kyzek a Dominik Stošek.

Průští draci – Vít Romanowski, Adam Maryniok, Jana Mrajcová, Lucie Krčková, Pavla Muchová, mentor Marian Konderla.

I’m Not a Robot – Karolína Klusová, Zuzana Mlčochová, Jan Miškej, Zuzana Sikorová, Tereza Fojkesová, mentoři Jaroslav Cienciala a Gabriela Kavalčíková.