Basketbalisté těsně pod vrcholem

Je pátek 4. března 2016. Turnaj chlapeckých družstev základních škol okresu Frýdek-Místek hostí ZŠ Koperníkova. Naši školu reprezentuje výběr třídy 2. A, ani jeden chlapec není “profi” košíkář. Dnes nehraje pouze Tomáš Laba, který odjel zvítězit do Frýdlantu nad Ostravicí na okresní kolo Chemické olympiády. Deset borců je přesto odhodlaných předvést vše, co jsme natrénovali během hodin TV, a třeba i něco navíc. imageSoupeři z okresního města se nedostavili – celkem tristní stav. Dívčí družstvo z Frýdku se dokonce žádných vyzyvatelek nedočkalo a postupuje dále bez boje. Vypadá to, že budeme „černým koněm“ turnaje. Jdeme do akce. Los nás v prvním utkání posílá na ambiciózní tým z Jablunkova. Soupeře k ničemu nepouštíme, přesto ze dvou ojedinělých útoků Jablunkova inkasujeme dva zásahy. Budeme muset otáčet skóre. Navíc se již v průběhu prvního poločasu vyfauluje dříč Lukáš Míra, musíme dále bez něj. Do hry se postupně dostávají všichni hráči z lavičky. Do druhého poločasu již je převaha ve skóre na naší straně. Na hřišti řádí Matěj Schwarz s Adamem Michálkem a Lukášem Bulawou. Pod košem uplatňuje svoji výšku Roman Szkuta při doskoku. Po závěrečném hvizdu ukazuje skóre 6:10 v náš prospěch.
Rozebíráme hru a pozorujeme příštího soupeře: borce ze sportovních tříd ZŠ Dany a Emila Zátopkových. Zdá se, že to bude těžká práce. Sled 3 košů nám však dodává klid. Žádné drama se nechystá, kontrolujeme hru. Pouštíme na hřiště kluky z lavičky. Soupeři najednou dělá potíže rozvaha Marka Novobilského i skvělý pohyb Adama Macečka. Po 30 minutách hry zapisujeme druhou výhru 19:12.

Jdeme se chystat na finále. Nejtěžší práce nakonec. Domácí družstvo disponuje 3 registrovanými hráči. Plápolá v nás plamínek naděje na postup do krajského kola. Naposledy jsme měli tu čest před čtyřmi lety. Chystáme taktiku. Sázíme vše na jednu kartu. Lukáš Míra se bude snažit osobně bránit soupeřova rozehrávače. Viděli jsme na vlastní oči, jak dnes zbortil naděje obou zbylých družstev. Jediná šance na úspěch je nenechat ho hrát! Dnes již podruhé nechytáme začátek duelu. Rázem je to 0:6. Borci dřou, ale výsledkem hry na hranici rizika je již pátá osobní chyba Lukáše Míry. Ten už pro dnešek dohrál. Zodpovědnost na sebe berou Adam Michálek s Bulíkem a zdvojujeme. Daří se nám snížit na 6:10. Dokážeme obrátit? Soupeř mocně povzbuzovaný svými spolužáky odskakuje na 9:15. Chystáme závěrečný nápor. Ale nechytáme se. Asi nám tam všechno „napadalo“ v minulém utkání. Míč si bere Bulík a jeho trojkový pokus spadne do černého. Snižujeme na rozdíl tří bodů! Stihneme vyrovnat? Teď by se hodila ještě jedna “trojka”, že by Matěj? V infarktovém závěru tlumí naši snahu soupeřův rozehrávač dvoubodovým průnikem a je rozhodnuto. Zaslouženě vítězí domácí 17:12. Postup do krajského finále nám tentokrát unikl. Odcházíme s hlavou nahoře a cennou soutěžní zkušeností. Příště to dáme…