Program Erasmus+ Skupinová mobilita Cartagena
V termínu 10. – 15. 11. 2024 byla realizována první skupinová mobilita pro žáky v rámci programu Erasmus+. Tento výjezd se uskutečnil díky tomu, že naše škola je součástí Konsorcia MSK (projekt číslo 2024-1-CZ01-KA121-SCH-000208941). Podpořeno bylo deset žáků třetího ročníku a odpovídajícího ročníku osmiletého studia. Spolupráci jsme navázali se školou IES San Isidoro ze španělského města Cartagena.
Program tohoto týdenního pobytu našich žáků byl zaměřen environmentálně. Cílem naší návštěvy ve Španělsku a navazujícího pobytu španělských žáků u nás na škole je porovnání problémů, které ovlivňují životní prostředí v obou regionech. Přestože by se mohlo zdát, že Moravskoslezský kraj nemůže mít mnoho společného s oblastí Murcia, která leží u Středozemního moře, díky projektu jsme zjistili, že naopak společného máme dost. Obě oblasti jsou průmyslové a jsou spojeny s těžbou.
První seznámení českých žáků s jejich hostiteli sice proběhlo virtuálně, ale osobní setkání bylo mnohem vřelejší, a to nejen díky rozdílné teplotě, která po našem příletu do Alicante panovala (bylo tam o 20 stupňů tepleji). Neděli strávili žáci se svými hostiteli, ale už v pondělí jsme začali intenzivně pracovat. Žáci obou zemí prezentovali své školy a regiony. Naši hostitelé pro nás připravili zábavnou poznávací hru, díky které jsme mohli poznat školní budovy IES San Isidoro. Projektem Erasmus+ žila téměř celá škola, všichni nás zdravili a smáli se na nás. Připravili pro nás také pohoštění sestávající z pokrmů typických pro region Murcia. Ale ani my jsme se nenechali zahanbit, protože jsme přivezli něco našeho, co přežilo cestu v kufru, například sójový suk (někomu chutnal, jinému vůbec), lázeňské oplatky nebo tyčinky s tvarůžkovou příchutí.
Během pobytu jsme také navštívili Universitas de Cartagena. Ty výhledy na přístav a promenádu jsme jim opravdu záviděli. Mimo jiné jsme se dozvěděli, že na univerzitě studuje poměrně hodně českých studentů, samozřejmě díky programu Erasmus. V jedné z poslucháren nám španělští studenti představili hlavní enviromentální problémy regionu, které souvisejí s těžbou hornin a použitím pesticidů v zemědělství. Zmínili místa, která jsme v následujících dnech navštívili. Jednalo se o doly Las Matildes, které už nyní nejsou aktivní, ale je možné se dozvědět o tom, co a jak se v nich těžilo, protože je tam v provozu informační centrum. Místní průvodci nám, naštěstí v angličtině, podali spoustu zajímavých informací. Kromě přednášky přímo v centru jsme s průvodci navštívili i další místa v okolí, kde se dříve těžilo. Bohužel tato těžba ovlivnila biodiverzitu nejen v krajině, ale také v moři, protože nevyužitelné části se po těžbě vylévaly do moře. V současnosti tam probíhají ekologické aktivity, které usilují o snížení poškození biodiverzity.
Další ze zajímavých míst byla přírodní rezervace Las Salinas y Arenales de San Pedro del Pinatar, největší mokřad v provincii Murcia. Tento mokřad je velmi důležitý, protože je místem, kde žije mnoho druhů ptáků, což vedle tradičních činností, jako jsou rybolov a výroba soli, které fungují v souladu s životním prostředím, činí tento přírodní chráněný prostor vynikajícím příkladem udržitelného rozvoje. Po zhlédnutí dokumentu o místní fauně a floře jsme se těšili, že mnohé z toho uvidíme na vlastní oči. A měli jsme štěstí, protože se nám podařilo zahlédnout například několik plameňáků, ale také volavky a potápky. Tato chráněná oblast zabírá na severním okraji laguny Mar Menor asi 7 kilometrů pevninské šíje, která ji odděluje od Středozemního moře. I nepatrná šířka šíje umožňuje, aby na ní fungovala saliniště a vodní kanály s dlouhou tradicí bahenních koupelí. Zdejší krajinu dotvářejí písečné duny, pláže, rákosí, jezy, větrné mlýny a také jachetní marina. Zaujaly nás také hromady soli. Je možné, že ji používáme i my, když v zimě solíme chodníky a cesty, protože se vyváží do celého světa.
Program našeho pobytu byl opravdu pestrý, protože samotná Cartagena má velmi dlouhou historii. Byla založena už v letech 228 – 221 před n. l. a je tak jedním z nejstarších španělských měst. Žáci si pro nás připravili komentovanou prohlídku města. Když jsme stáli v římském divadle, přišlo nám neuvěřitelné, že ještě kolem roku 1990 o něm nikdo nevěděl a na jeho místě stály domy.
Loučení bylo dojemné, ale naštěstí jsme si neříkali sbohem, ale nashledanou. Už nyní se těšíme na příjezd našich nových kamarádů k nám do školy.
A co tento pobyt přinesl našim žákům? Jistě to bylo použití angličtiny i španělštiny v běžné denní komunikaci, ale také ke složitějšímu sdílení informací týkajících se environmentální problematiky. Měli možnost sledovat běžný den španělských rodin a porovnat jej s tím, jak žijeme my. Některé věci je jistě překvapily. Bylo také zajímavé porovnat dvě oblasti, které jsou tak rozdílné, vnitrozemský region Moravskoslezský kraj a Středomořský region Murcia, a zjistit, že mají hodně společného.
Jak vnímají přínos mobility samotní studenti? Doporučili by tuto zkušenost ostatním žákům?
Eliška: Mobilita mi dala příležitost vystoupit ze své komfortní zóny, seznámit se s mými vrstevníky ze skoro druhého konce Evropy a na vlastní kůži zažít španělskou kulturu. Během tohoto krátkého času jsem neustále byla mezi španělsky mluvícími lidmi, a proto jsem si neprocvičila jen angličtinu, ale také španělštinu. Určitě bych mobilitu doporučila všem, kteří chtějí poznat novou kulturu se vším všudy a získat nové zážitky.
Adam: Rozmluvil jsem se nejen anglicky, ale i španělsky. Narazil jsem na svou představu španělského města o velikosti Ostravy a jejich kvalitu přírody a životní úrovně. Vyjet takhle daleko je velký zážitek, pro mě to byla už cesta letadlem. Po týdnu v jiné zemi jsem si znovu uvědomil, jak dobře se vlastně mám(e). A tohle uvědomění byste si měli taky zažít. Díky, že můžem.
Veronika P.: Mobilita mi dala skvělé zkušenosti. Dala mi možnost vyzkoušet si něco nového a poznat jinou kulturu. Jednalo se i o vystoupení z komfortní zóny, ale nijak negativní, spíše naopak. Dostala jsem možnost poznat skvělé lidi a prožít velmi příjemnou dobu v jejich rodině. Překvapením pro mě bylo doopravdy se setkat s kulturními odlišnostmi běžného života. Také jsem si mohla vyzkoušet každodenní komunikaci v angličtině. Mobilitu bych určitě doporučila.
Verča: Díky mobilitě jsem poznala nové mladé lidí, kteří se po týdnu stali i mými novými kamarády. Dozvěděla jsem se plno informací o Cartageně, jak z historie, tak nynější ekologické problémy a poznala jsem spoustu nových míst. Procvičila jsem si a zdokonalila jsem se ve své angličtině, a dokonce i ve španělštině. Překvapilo mě, jak byli všichni velmi přátelští a komunikativní. Odvezla jsem si také plno zážitků, na které budu do konce života vzpomínat. Doporučila bych mobilitu všem, kteří chtějí zažít něco nového, získat nové kamarády, zdokonalit se v angličtině a prozkoumat zajímavá místa.
Linda: Mobilita mi dala nové znalosti. Seznámili jsme se s problematikou týkající se Cartageny a také Španělska. Poznali jsme tamní tradice a také nové kamarády. Celý týden jsme si procvičovali jak angličtinu, tak i španělštinu. Překvapilo mě, že celý týden byl úžasný a bez jakýchkoliv problémů. Mobilitu bych určitě doporučila všem, kteří si chtějí procvičit svou angličtinu a chtějí poznat nové věci /místa/ lidi. ❤️
Mgr. Libuše Kohutová,
školní koordinátorka Erasmus+