Lukáš Supik je výjimečný mladík

lukášJe studentem třetího ročníku třineckého gymnázia. Od mala hraje na piano, vítězí ve školních přírodovědných soutěžích v celostátní i mezinárodní konkurenci. Učarovala mu astronomie. Lukáš Supik je mimořádný multitalent, který se odlišuje od svých vrstevníků v mnoha ohledech.

Často utíká z civilizace za lepšími světelnými podmínkami s patnáctikilogramovým dalekohledem na zádech a pozoruje noční oblohu. V rámci projektu Chci zase vidět nebe plné hvězd fotografuje noční oblohu, aby spolu se svými kamarády upozornil na problematiku světelného znečištění.

Lukášovo jméno si zvykly skloňovat poroty mnoha soutěží. Každoročně obsazuje přední příčky ve finálních kolech matematické, chemické, fyzikální či astronomické olympiády. A jaké je tajemství jeho úspěchu?

K vrozeným dispozicím se řadí nesmírná píle a hlavně nadšení pro poznávání všeho okolo. Volný čas věnuje rozšiřování svých znalostí a dovedností, nebo cvičí na své oblíbené piano. Důležitou oporou mladého přírodovědce je jeho rodina, přesto Lukáš říká: „Maminka velmi těžce přijímá fakt, že často s bratrem používáme kuchyň jako laboratoř.“

Učitelé na gymnáziu si již navykli vyjít vstříc jeho specifickým požadavkům, které často přesahují rámec středoškolského učiva. Svého vrstevníka kladně vnímají i spolužáci a Lukáš doplňuje: “Nikdo ve třídě se na mě nedívá zle, i když často nechápou, že se například o prázdninách, nebo o víkendech účastním různých vzdělávacích akcí.“

V současné době se Lukáš připravuje na mezinárodní kolo Astronomické olympiády, které se bude v srpnu konat v Indonésii. „Je to velká výzva. Již nyní se připravuji, abych v silné konkurenci obstál. Taky jsem nikdy neměl možnost pozorovat oblohu z jižní části polokoule,“ nastiňuje mladý astronom nově vzniklou situaci, kdy budou na obloze pozorovatelné objekty severní i jižní části hvězdné oblohy.

Bez ohledu na výsledek soutěže je již teď pravděpodobné, že má před sebou zajímavou budoucnost. „Po maturitě bych rád pokračoval ve studiu na Matematicko–fyzikální fakultě Univerzity Karlovy, kde si budu moci vybrat z mnoha zajímavých oborů fyziky,“ uzavírá.

převzato z:  http://www.novinky.cz/vase-zpravy/moravskoslezsky-kraj/frydek-mistek/4543-31426-na-trineckem-gymnaziu-vyrusta-vyjimecny-talent.html