IT novinky: Vyberete si WhatsApp, nebo radši Telegram?

Na trhu je několik velkých chatovacích aplikací a každá přistupuje k bezpečnosti a zpracování dat jiným způsobem. Provozovatelé těchto služeb mohou přistupovat k Vašim datům a případně je na vyžádaní úřadů předat dál.

Ze seznamu jsou úřadům nejvíce otevřené služby WhatsApp, Apple iMessage a Line, které jako jediné z výběru v případě vyžádání úřadů dokážou poskytnout i omezený přístup ke zprávám uživatelů. První dva komunikátory zde ale nekončí. WhatsApp v případě obsílky od úřadů poskytne pouze základní informace o uživateli, ale v případě příkazu k prohlídce od úřadů či FBI už provozovatel předá i seznam kontaktů uživatele.

Pokud je ale osoba podezřelá z trestné činnosti a je na ní nasazeno sledování či odposlech, dokáže WhatsApp na vyžádaní dodat i informace o tom, z jaké polohy byly zprávy odesílány, a to až každých 15 minut. Apple v případě úřední obsílky dokáže zpřístupnit historii prohlížení v iMessage až 25 dní zpětně, v případě příkazu k prohlídce kromě omezeného přístupu ke zprávám zpřístupní i šifrovací klíče k zálohám na iCloudu. Narozdíl od WhatsAppu ale nepředává žádná data o poloze.

Ostatní komunikátory jsou v tomto přísnější v různých ohledech. Naprosto nejstriktnější jsou v tomto aplikace Signal a Telegram, které neposkytují žádný obsah zpráv. Signal může předat pouze čas a datum registrace či posledního přihlášení uživatele. Telegram nepředává ani to, jen v případě oprávněného podezření z teroristického jednání může úřadům poskytnout uživatelovo telefonní číslo a IP adresu.

Zdroje:

https://mobilmania.zive.cz/clanky/ktere-chatovaci-aplikace-jsou-bezpecne-dokument-fbi-ukazal-co-mohou-messengery-vyzradit-uradum/sc-3-a-1353523/default.aspx
https://sesivany.files.wordpress.com/2015/07/telegram_messenger.png