Má cesta za angličtinou (Erasmus+)

Má cesta za angličtinou

Před necelými třemi lety jsem se ponořil do studia angličtiny. Přestože mi do té doby byly bližší jiné cizí jazyky, nutnost dělat něco s angličtinou nabyla kritické potřeby. Necelé tři roky samostudia, konzultací a clilových aktivit ve výuce podpořených v rámci projektů OP JAK mě posunuly k tomu, abych si troufnul na studium v anglicky mluvící zemi. Využil jsem možnosti, které má naše škola díky tomu, že je součástí Konsorcia Moravskoslezského kraje, projekt číslo 2024-1-CZ01-KA121-SCH-000208941, a vycestoval jsem na jazykový kurz Erasmus+, který je zaměřen na podporu jazykového vzdělávání učitelů, a zvolil irský Dublin, který už jsem znal z dřívějších soukromých cest.

Z široké nabídky jazykových škol jsem si vybral Babel Academy of English. Podmínky byly stanoveny tak, aby se jednalo o dvoutýdenní kurz s celkovým počtem 60 hodin. Vybral jsem si termín v druhé polovině února, abych využil dobu, kdy mají žáci školy týdenní jarní prázdniny, a zajistil si ubytování na studentských kolejích. Dva týdny před nástupem jsem skládal on-line jazykový test, podle kterého jsem byl přiřazen do skupiny odpovídající jazykové úrovně.

Mrazivé české počasí při odletu vystřídala irská plískanice. Ubytoval jsem se ve funkčních a velmi moderních kolejích, které byly vzdáleny pouhé dva kilometry od jazykové školy. K transportu po Dublinu jsem využíval předem vyřízenou Leap kartu, která snižuje náklady na jednu jízdu na 2 Eura. Veřejnou dopravu jsem však využíval pouze na větší vzdálenosti, cestu do školy a na ubytování jsem podnikal pěšky.

Jako jediný student jsem měl velmi intenzivní kurz, a to v rámci dvou úrovní. Od 9 do 12.15 jsem studoval ve skupině s úrovní B1, odpolední vyučování probíhalo od 13 do 17.15 na úrovní A2.

Dopolední skupinu bych charakterizoval jako asijskou, neboť mými spolužáky byli studenti z Koreje, Mongolska, Japonska, Tchaj-wanu a Thajska a vládla tam velmi intenzivní pracovní atmosféra. Soustředili jsme se na gramatiku, poslech a mluvení. Odpolední skupina již byla živější, jihoamerická, kde byla absolutní převaha studentů z Brazílie doplněná studenty z Chile a Peru. Tam už byly častěji slyšet rodné jazyky, ale lektorka, sama původem z Brazílie, se striktně držela angličtiny. Možnost studovat v obou skupinách byla velmi obohacující.

Kvůli intenzitě studia mi na poznávání okolí musel stačit jen víkend, který jsem využil k výstupu na přímořský Brey Head Hill zakončeném saunováním u chladného Irského moře, a k návštěvě historického městečka Trim, známého z filmu Statečné srdce.

Dva týdny v anglicky mluvícím prostředí mi pomohly zlepšit jazykové kompetence a motivovaly mě k dalšímu samostudiu. Jazykovou školu Babel Academy of English mohu doporučit jak pro kvalitu výuky, tak pro dostupnost v samotném centru města (100 m od O´Conell Street) a ubytování, které zajišťuje na moderních kolejích či v soukromí. Irsko obecně je země, se kterou nás pojí evropské hodnoty, je vstřícná k cizincům a nabízí spoustu kulturního a přírodního vyžití. Účastí na tomto kurz se mi podařilo naplnit jeden z pěti cílů konsorcia, konkrétně Cíl 1: Vzdělanější a zaměstnanější kraj.

Mgr. Marian Plucnar