Arthur F. Sniegon

Arth1

Arthur F. Sniegon (nar. 1988)

Ochránce přírody a dobrodruh/student Karlovy univerzity, obor Ekologická a evoluční biologie /26 let.

Dobrý den. Jmenuji se Arthur F. Sniegon. Po maturitě v roce 2008 jsem vyrazil na zkušenou do světa – s kamarády na kole na ukrajinský Krym, poté pracovně a dobrovolnicky na rok do západní Kanady a jako zakončení roku jinak na vysněnou tříměsíční expedici za mědvědy a na 19 činných sopek ruské Kamčatky. Nabit krásou světa započal jsem pak studium na Karlově univerzitě v Praze, v oboru mému srdci nejbližším – Ekologické a evoluční biologii. Během studia jsem se zajímal zejména o hmyz a bakalářskou práci jsem zpracovával na téma primátů ve fragmentovaném prostředí. Nadále jsem cestoval – Střední Asie, Írán, Turecko, ale především několik cest do Střední Afriky. Některé z nich jsem absolvoval na bicyklu.

Během cest do tohoto zapadlého regionu jsem se stal očitým svědkem masového vraždění slonů pro jejich slonovinu. Po bakalářce jsem vysokou školu na rok přerušil (ten rok již trvá tři roky…), abych se mohl na kole a na kajaku vydat na velkou expedici Save-Elephants přes

7 středoafrických zemí, během níž jsem dokumentoval pytlačení i ochranu slonů a pomáhal například s vyšetřováním černého obchodu se slonovinou. Patnáctiměsíční výprava vyústila v řadu nápadů na konkrétní ochranářské projekty a kontakty s místními lidmi a organizacemi mi umožnily je začít uskutečňovat. Do Afriky jsem se proto brzy opět vrátil a s dobrovolnickým českým projektem Save-Elephants, z.s., který jsem s přáteli založil, pomáháme v různých zemích na různých frontách v boji za záchranu slonů v divočině. Sloni v tuto chvíli vyplňují celý můj život.

Jsem samotář, ale lidi mám rád. Cením si hlavně osob spravedlivých, odvážných a tvořících. Nejraději jsem v divoké přírodě. Rád chodím pěšky s batohem a ještě raději se sám plavím na kajaku. Kde je, byť by náznakem, cesta, jedu na kole. Jím vše a vše bez výjimky mi chutná.

Nejím pouze opice a McDonnalds (jednu z těchto dvou zásad jsem již jednou porušil a dodnes toho lituji). Rozšiřuji si sbírku africké hudby, která mě inspiruje (hlavně Mali, Senegal, Nigérie, Kamerun, Kongo, Somálsko…) a rád tančím s Afričany a Afričankami. Snažím se vzdělávat v cizích, i kmenových, jazycích a poznávat různorodé tradice a kultury. Baví mě fotografie, kamera a kreslení. Mám rád divadlo, na obou stranách vztahu herec-divák, píšu si verše (hlavně když strádám) a střádám moudra do své budoucí knihy. Bude o slonech a o lásce…

Žít budu povětšinou někdy mimo Evropu, blízko divočině – začínám v Africe. Chci dělat pro ochranu přírody vše co je jen v mých silách!

Webové stránka

Články v tisku

STREAM

DVTV

Zábavně-publicistický pořad Gejzír – 2017

 

Příspěvky na www.gymtri.cz 

Absolvent třineckého gymnázia Arthur F. Sniegon zachraňuje slony ve střední Africe

S Arthurem za slony na ČT2