Mapa není teritorium, aneb naše regiony očima mladé generace

euloga

Mapa není teritorium, aneb naše regiony očima mladé generace

Náplň projektu:

Projekt počítá se zapojením 1 pedagoga a minimálně 4 studentů z každé vybrané školy (celkem 3 na každé straně hranice CZ-SK) a vytvoření interaktivní mapy s názvem „Těšínské Beskydy 2015 očima mladé generace“. V našem regionu se zapojilo gymnázium v Třinci a v Českém Těšíně a Obchodní akademie TRIA z Třince.

Aktivity projektu:

1. Propagační workshop – představení projektového záměru cílové skupině: studentům středních škol z Třince a Č. Těšína

Úlohou daného workshopu je rozdělení úloh, výběr a rozdělení lokalit pro zpracování, dohoda termínu a způsobu zpracování a formy výstupního materiálu (fotodokumentace, případně krátké videosnímky zachycující regionální specifika – tradice z pohledu mladých lidí). Workshop proběhne na 3 školách Těšínských Beskyd.

2. Zpracování informačního e-bulletinu – interaktivní mapy „Těšínské Beskydy očima mladé generace“

Cílem této aktivity je zpracovat informační e-bulletin z oblasti Těšínských Beskyd se zaměřením na kulturní skvosty, krásy, tradice a náměty na návštěvu míst a lokalit tak, jak to vidí mladí lidé. Na zpracování námětů budou pracovat studenti, kteří budou vyhledávat kulturní skvosty daného kraje, přičemž je zpracují a zachytí formou krátkých filmů a fotografií. Mladí lidé, kteří se budou podílet na tvorbě e-bulletinu, budou studenty vybraných středních škol z Třinecka a Těšínska. V průběhu zpracování proběhnou další 2 pracovní workshopy na všech školách k průběžnému sběru dat (fotografií, filmů a textových komentářů).

Webová stránka – http://mapa.euroschola.cz/

3. Propagační workshop „Tradice mého regionu z pohledu vícero generací“

– s cílem představit pohled mladých lidí na svůj region starší generaci. Formou veřejné akce pro aktivní seniory (např. v klubech seniorů atp. ) představit pohled mladých lidí na region a zároveň aktivně posbírat náměty a komentáře starších občanů na daný region. V kontrastu k pohledu mladých rozebrat vyjádření, pohledy a názory starší generace. V regionu Těšínských Beskyd proběhnou 2 takovéto akce.

4. Společný pracovní workshop mladých lidí

– s cílem představení výstupů projektu, vzájemná prezentace a diskuze nad výstupy projektu. Aktivita bude realizovaná přímo v terénu a bude se skládat z návštěvy vybraných míst interaktivní mapy Těšínského Slezska, akce se zúčastní čeští i slovenští zástupci, kteří budou moci přispět svým pohledem na daný kraj. Aktivita je dvoudenní s účastí 2 vybraných studentů z každé školy po obou stranách hranice (celkem 12 ). Na základě tohoto workshopu bude finalizována interaktivní mapa s názvem „Těšínské Beskydy 2015 očima mladé generace“.

5. Závěrečná konference

– závěrečné zhodnocení projektu realizované na území SR s účastí všech zapojených stran.

Naše škola se do projektu zapojila v lednu 2015. Složení projektového týmu:                               Vedoucí pedagog: Mgr. Marcel Gibiec                                                                                       Studentský tým: Markéta Kubiková a Adéla Chýlková ze 3.D Jiří Mravec a Ondra Zoubek z 5.B

P2087724_web

Do interaktivní mapy, která bude vznikat postupně, budou studenti vkládat údaje o těchto lokalitách:

 • Křížová cesta v Horní Lomné
 • Filipka, horská osada ve Slezských Beskydech
 • Čertův mlýn – nad turistickou chatou Gírová, Mosty u Jablunkova
 • Skalní stěna Godula – horolezecké stěny, Komorní Lhotka
 • NS, Stezka dávných horalů
 • Dřevěný kostel sv. Mikuláše v Nýdku
 • Vápenné pece, Vendryně
 • Památník Jiřího Třanovského v Nýdku na Rytířské stezce
 • Skalní útvar Belko mezi Bystřicí a Jablunkovem
 • NS, Za krásami Vendryňské přírody
 • SKI areál Mosty u Jablunkova – bobová dráha
 • Rozhledna u chaty Kozubová, Milíkov
 • Areál Matice Slezské, Dolní Lomná
 • NS, Po stopách salašnictví, Košařiska