IT novinky: Poznáte škodlivý email?

Bezpečné chování na internetu se stalo nutností již dávno, ale stále se ukazuje, že je potřeba o hrozbách informovat a nutit uživatele k maximální opatrnosti. Do silnice také nevběhneme bez rozhlédnutí a se současným internetem je to vlastně stejné. V tomto článku se zaměříme na emaily, s cílem, jak se jejich prostřednictvím nestát obětí vyděračského software a nepřijít zbytečně o data a peníze.

Tip 1: Emailová adresa odesílatele neodpovídá zamýšlenému odesílateli. Nikdy nedůvěřujte uvedenému odesílateli, toho lze totiž velice snadno podvrhnout a může se stát, že čtete zprávu jakoby od někoho známého, ale ve skutečnosti jde o podvrh. Máte-li pochybnosti, zkuste si zobrazit hlavičku zprávy a zde uvidíte skutečnou adresu odesílatele.

Tip 2: Email je adresován kromě vás ještě dalším příjemcům, které ale neznáte.

Tip 3: Email obsahuje gramatické a/nebo pravopisné chyby.

Tip 4: Emailu chybí osobní pozdrav. Buďte obezřetní, pokud emailu chybí obvyklé oslovení obvykle obsahující vaše jméno. Nevyžádaná pošta často obsahuje oslovení jako: „Zdravím,“, Vítejte,…

Tip 5: Email vytváří pocit důležitosti. Opět zaručený tip jak odhalit nevyžádaný email. Jakmile vám přijde zpráva, která působí až přehnaně důležitě, typicky vás nutí k libovolné urychlené aktivitě, buďte dvojnásob opatrní.

Tip 6: Dávejte pozor na odkazy! Odkazy jsou velmi důležité. Může se stát, že čtete email třeba od své banky, působí velmi věrohodně a obsahuje odkaz. Než na nějaký odkaz kliknete, najeďte na něj jen tak myší a sledujte v levém dolním roku svého prohlížeče zobrazenou skutečnou adresu. Neshoduje-li se s tím co očekáváte, pak jde o potencionálně nebezpečný email a na odkaz určitě ani neklikejte! Pokud si čtete poštu jen na mobilu, i zde lze prozkoumat skutečnou adresu, obvykle stačí na odkaz dlouze podržet prst a zobrazí se potřebné detaily.

Tip 7: Buďte extrémně opatrní u příloh emailu. Otevírejte pouze to, co očekáváte a čemu důvěřujete. Jinak si koledujete o velké problémy. Otevření přílohy emailu je v podstatě nejčastější příčina zavlečení škodlivého software do počítače, a tak je na místě skutečně extrémní opatrnost!

Tip 8: Opatrnost je na místě i když jste dostali podezřelý email od známého adresáta. Ano, i v takovém případě se lze „napálit“, protože nikdy nevíte, jestli útočník nebyl u vašeho známého adresáta již úspěšný a ten rozesílá emaily i bez svého vědomí.

Zdroj: http://www.internetprovsechny.cz/bezpecne-na-internetu-10-tipu-jak-poznat-skodlivy-email/