IT novinky: Patří umělá inteligence do školy?

Výsledky studie, které se zúčastnilo 2 175 pedagogů a pedagožek, ukazují názorovou rozpolcenost přímo na školách:

AI se bojí 35 % učitelů, zatímco 30 % ji za hrozbu nepovažuje.
AIO za pozitivní nástroj pro budoucí vývoj považuje 45,5 % učitelů, zatímco 47 % se domnívá, že lidé kvůli AI zhloupnou.
AI do školy patří, myslí si nakonec 56 % učitelů, přičemž v opozici jich stojí 19 %.
S tvrzením, že AI poslouží žactvu k podvádění, souhlasí 47 % učitelů.
O práci se učitelé nebojí, 78 % si totiž nemyslí, že by je AI zcela nahradila, ale 83 % se domnívá, že změní způsob jejich práce.
Učitelé AI nejčastěji využívají při generování textů do výuky (25 %), překladech (20 %) a přípravě testů (16,5 %).
Nejčastěji si zkusili práci s ChatGPT, s nímž se setkalo 36 % pedagogů.

Výzkum ukazuje, že tuzemské školy jsou nové technologii převážně otevřené, nikoli však nekriticky. Více než polovina dotázaných také souhlasí s tvrzením, že lidstvo na masové zavedení AI není připravené.

„Výzkum nabízí pohled do zákulisí aktuální situace v českém školství. Názory na využívání umělé inteligence mezi pedagogy ale i vedením škol jsou velmi rozdílné, což se následně promítá do zcela odlišného přístupu k výuce a každodenní práci se studenty. Školy se také liší v nastavování pravidel pro využívání umělé inteligence. Je zřejmé, že diskuze o tom, jakým způsobem umělá inteligence v budoucnu ovlivní české školství a jaké nové požadavky bude klást na žáky a učitele, bude v následujících měsících bouřlivá. Věříme, že k pozitivní a jednotné transformaci českého školství přispěje i tento výzkum,“ věří vedoucí výzkumného týmu prof. Mgr. Kamil Kopecký, Ph.D.

Více o výzkumu najdete na webu e-bezpeci.cz/vyzkum. Z 85 % se ho zúčastnili učitelky a učitelé z prvních a druhých stupňů základních škol. Sběr dat proběhl v období od 25. dubna do 30. června 2023.

Zdroj: https://www.zive.cz/clanky/umela-inteligence-do-skoly-patri-rikaji-cesti-ucitele-ve-vyzkumu-univerzity-palackeho-a-microsoftu/sc-3-a-224322/default.aspx