IT novinky: Chytrá rukavice proti Parkinsonově nemoci

 

Nositelná zařízení známe nejčastěji v podobě různých senzorů, kterými si denně monitorujeme svoje běžné vitální hodnoty. Produkty z kategorie nositelných zařízení se ale mohou přímo podílet na výrazném ulehčení konkrétních zdravotních potíží. Mohou zlepšit kvalitu života a soběstačnost pacientů se zdravotním pohybovým zatížením, jako je např. Parkinsonova choroba (Parkinsonský tremor) nebo Esenciální třes (Esenciální tremor).

K takovým zařízením patří „chytrá rukavice“ GyroGlove britského startupu GyroGear, který se zabývá vývojem nositelných zařízení, pomáhajících jednotlivcům s těžkým třesem rukou. Zařízení stabilizuje otřesy rukou pomocí špičkových leteckých gyroskopů, čímž obnovuje běžnou manipulaci bez omezení. GyroGlove efektivně umožňuje uživatelům zvládnout každodenní úkoly, kdy jsou nemocní schopni o sebe samostatně pečovat, vkládat klíče do zámků, psát a někteří dokonce navléknout jehlu a znovu šít.

* Parkinsonovou chorobou a Esenciálním třesem je dnes postiženo více než 200 milionů lidí na celém světě. V České republice žije s těmito chorobami přes dvacet tisíc osob.

Zdroj: https://www.chip.cz/novinky/hardware/chytra-rukavice-pomaha-lidem-trpicim-parkinsonovou-nemoci/