IT novinky: Bojíte se zvednout neznámé číslo?

Každému občas zazvoní neočekávaný telefon. Může jít o kurýra, důležitý kontakt, který jste si zapomněli uložit, anebo také vychytralého podvodníka. Jak jednoduše zjistíte, kdo vám volá?

Mnoho lidí nechce zvedat neznámá čísla. Na jednu stranu je tento strach pochopitelný, velké procento neznámých čísel totiž patří telemarketingovým firmám, anebo rovnou nelegálním podvodníkům, kteří se z vás snaží vylákat vaše osobní údaje nebo informace k platební kartě. Existuje přitom celá řada legitimním služeb, které vám pomohou zjistit, jaké číslo se vám snaží dovolat a proč byste případně měli být na pozoru. Za zmínku stojí především tyto internetové služby:

muzutozvednout.cz
volajici.cz
kdovolal.cz
kdomivolal.eu
vyhledatcislo.cz

Webové stránky zaměřující se na databázi čísel nabízí i vlastní aplikace pro Android a iOS, jako například KdoMiVolal, Zvednout to? či zajímavá aplikace Nevolejte.cz od českého Sdružení ochrany před obtěžováním po telefonu.

Co ale dělat, když vám volá skryté číslo? Z neznámých skrytých čísel volají většinou státní instituce, jako je Policie České republiky, případně Finanční správa. Ale pozor, pakliže vám volá někdo z těchto úřadů a vy hovor ve strachu ze skrytého čísla nepřijmete, zavolá později z normálního čísla. Je to běžná praxe.

Jestliže vám ale volá skryté číslo opakovaně, měli byste se rozhodně mít na pozoru. Ideálním řešením je zavolat na linku vašeho operátora a optat se na číslo, které vás opakovaně obtěžuje. Asistent na lince pak může číslo vystopovat, případně jej pro vás zablokovat.

Zdroj:https://www.chip.cz/bojite-se-neznamych-cisel-overit-bezpecnost-volajiciho-je-dulezite-extremne-jednoduche