IT novinky: Zabraňte zničení baterie v mobilu

Baterie v mobilní technice jsou jednou z klíčových komponent, bez kterých by smartphony nebo tablety pozbyly své hlavní výhody – mobility. Jak se o baterii v mobilu nejlépe starat? O nabíjení a výdrži koluje mnoho mýtů a přežitých návyků.
U Ni-MH technologií platilo, že je lepší baterii zcela vybít a pak nabít znovu do plné kapacity, aby se předešlo vzniku tzv. paměťového efektu spojeného s postupným zmenšováním kapacity. Baterie s obsahem niklu pozvolna nahradily baterie s lithiem: Li-Ion a Li-Pol. Tyto akumulátory už netrpí efektem samovybíjení, jako jejich dva předchůdci, a značně se prodloužila také jejich životnost. V obou případech se jedná o takzvané chytré baterie, které mají zabudované senzory hlídající proces nabíjení. Lithiové baterie už nevyžadují iniciační proces několika cyklů plného nabití a vybití jako niklové baterie. Při prvním použití je ale vhodné baterii zcela nabít, následně odpojit od nabíječky, nechat asi hodinu odpočinout a pak znovu na chvíli připojit k nabíječce. Tím se dosáhne maximálního nabití baterie. Poté ale už není nutné baterii nabít vždy do 100 %. Úplné vybíjení a nabíjení do sta procent kapacity moderním lithiovým článkům dokonce nesvědčí. Čím více celých cyklů totiž lithiová baterie absolvuje, tím je blíže k okamžiku, kdy už nepůjde zprovoznit. Ideální je proto telefon v průběhu dne několikrát dobíjet a držet kapacitu baterie kolem 20 až 90 procent. Každým plným nabitím se zkracuje životnost akumulátoru o jeden cyklus.
Moderní smartphony už naštěstí dokáží interval podbití a přebití baterie hlídat samy. Dobrou kondici má baterie do 500 nabíjecích cyklů, poté se začnou její vlastnosti výrazně zhoršovat. To odpovídá zkušenostem z praxe. Pokud průměrně dobíjíte smartphone každého 1,5 dne, vydrží baterie zhruba 2 roky, pak se výdrž výrazně zhorší a je proto lepší zakoupit nový článek. S nežádoucím nabíjením „do plných“ souvisí také oblíbené nabíjení přes noc. K plnému dobití na maximální kapacitu stačí zpravidla dvě až tři hodiny, připojení k síti po celou noc tak není potřeba.
S čím si nové akumulátory příliš nerozumí, jsou vysoké teploty. Není proto například vhodné dávat telefon na noc pod polštář – ať už se nabíjí, nebo ne – nebo během parného léta za okno auta. Bateriím mobilních telefonů nesvědčí ani opačný extrém. Jedna z nebezpečných rad, které se čas od času objeví na internetu, je vložit dosluhující baterii v igelitovém sáčku do mrazáku. Nemusíte to ani zkoušet, rovnou prozradíme, že tato metoda vede ke zničení baterie.

Zdroj: https://www.mobilmania.cz – https://mobilizujeme.cz